Relacja ze spotkania literackiego 18.01.2019 w Książnicy Polskiej

W Książnicy Polskiej 18.01.2019 odbyło się spotkanie literackie doktora Feliksa Walichnowskiego, pioniera osadnictwa na Warmii i Mazurach i socjologa, badającego problematykę osiedleńczą na tych ziemiach. Spotkanie związane było z publikacją jego najnowszej książki pt. ”Polska na Mazurach”. Książka ta jest zbiorem tekstów, głównie o charakterze przedmowy i posłowia, związanych z tematyką socjologiczną. Jest to zbiór faktów i refleksji autora o realiach powojennego osadnictwa na Mazurach, niemal w każdej dziedzinie życia. Książka prezentuje bardzo plastyczny obraz tamtych czasów i pozwala zrozumieć czytelnikowi skomplikowaną problematykę tego okresu. Znajduje się tu wiele szczegółowych faktów, porządkowanych komentarzem autora, jak i ciekawostek, niektórych bardzo zabawnych. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, dzięki błyskotliwej, wesołej i pełnej żartu, narracji. Publikacja uzupełniona jest wieloma interesującymi aneksami w postaci unikatowych zdjęć i kopii archiwalnych dokumentów. Książka została stworzona nie tylko z zaangażowaniem, ale też z sercem, o czym świadczy niespodzianka, umieszczona na ostatniej karcie. Wielką pasją autora jest tworzenie poezji, a rzeczoną niespodzianką są dwa wiersze, również poruszające tematykę osadniczą.

Spotkanie otworzył prezes Książnicy, Jerzy Okuniewski, a jego krótkim wprowadzeniu dr Feliks Walichnowski opowiedział o tematyce swoich licznych publikacji oraz o przyczynach, dla których pisze i wydaje książki i wiersze, a także zdradził gdzie ich szukać. Następnie mówił o swoim zainteresowaniu dziedziną pamiętnikarską i przedstawił swoje stanowisko odnośnie literatury prasoznawczej. Na koniec zdradził odrobinę szczegółów dotyczących planów wydawniczych na przyszłość.

Na spotkanie przybyli licznie zgromadzeni goście, min. profesor Leszek Rogalski, prezes Klubu Miłośników Poezji Stowarzyszenia Absolwentów UWM, profesor Antoni Jarczyk, prezes grypy Artystyczna Rezerwa Twórczą przy Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim, mgr inż. Maria Bentkowska, kierownik Wydziału Kultury w Zarządzie Stowarzyszenia Absolwentów UWM, a także przedstawiciel Instytutu Północnego (dawniej Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego), prezes oddziału Związku Literatów Polskich oraz wielu jeszcze znakomitych uczestników wydarzenia. Samo spotkanie miało bardzo wymowną oprawę, ponieważ w sali prezentowana była wystawa dotycząca wydarzeń związanych z powojenną emigracją Niemców, Mazurów i Warmiaków z tych terenów. Autorem tekstów prezentowanych na wystawie był dr Feliks Walichnowski, autorką obrazów na deskach i rzeźb była prowadząca spotkanie, Marta Bulik, autorką obrazów na płótnie dr Dorota Czaplicka, a oprawę fotograficzną zapewniła Elżbieta Walichnowska.

Marta Bulik

 


Komentarze nie są dozwolone.