„Warszawianka” i „Kortowo” nie tylko na ludowo

W tym roku odbywa się „II Studencki Wielosztuk Kulturalny” – festiwal prezentujący zespoły artystyczne działające w środowisku akademickim, który był również częścią obchodów XX-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przyszedł czas na podsumowanie tego wydarzenia. Dziś wspominamy koncert, który otwierał Wielosztuk i na długo utkwi w sercach wszystkich członków Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

28.04.2019 r. dzięki wsparciu Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, odbył się jeden z najpiękniejszych koncertów ostatnich lat. Był on wyjątkowy pod wieloma względami – ale jest kilka faktów, o których nie moglibyśmy nie wspomnieć. Po pierwsze, koncert odbył się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, jednej z najbardziej prestiżowych scen naszego miasta. „Nieczęsto zdarza się występować w miejscu, gdzie wszystko zaprojektowane jest z myślą o artystach. Ogromnie cieszy nas fakt, że możemy poszczycić się tak pięknym obiektem na mapie Olsztyna, a jeszcze bardziej raduje nas możliwość występowania tam!” mówią artyści Zespołu. Warto też dodać, że wszystkie bilety na koncert wyprzedały się na długo przed tym wydarzeniem. Program zaprezentowany podczas tego koncertu jest namacalnym dowodem ciągłego rozwoju „Kortowa”, które przedstawiło aż dwie premierowe kompozycje taneczne – „Sądeckie Wirowanie” z tańcami Lachów Sądeckich w choreografii Ewy Kokoszko i opracowaniu muzycznym Krzysztofa Podolaka oraz artystyczna wariacja na temat tańców lat 70. w choreografii Jana Łosakiewicza, z opracowaniem muzycznym Przemysława Marcyniaka, zatytułowana „Baw się razem z nami”. Przygotowanie taneczne oraz muzyczne każdego koncertu to dziesiątki godzin spędzonych na sali treningowej, a przedstawienie dwóch premierowych kompozycji na jednym koncercie jeszcze tę pracę potęguje. Najlepszym dowodem tego, że zarówno instruktorzy jak i młodzi artyści podołali temu zadaniu były gromkie owacje i łzy wzruszenia ogromnej części widzów. „Kortowo” miało też ogromną przyjemność dzielić tego dnia scenę z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Przepiękne kompozycje, muzyczny kunszt i świetnie wyszkoleni tancerze wprawili w osłupienie wszystkich obecnych tego dnia w filharmonii. Przedstawili oni m.in. „Balladę cygańską”, Mazura ze „Strasznego Dworu” i tańce górali spiskich. Dzięki odpowiedniemu doborowi repertuaru koncert był niesamowicie zróżnicowany i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Nie było to jednak pierwsze spotkanie tych dwóch zespołów na jednej scenie. W 2014 roku to Kortowo gościło w Warszawie przy okazji koncertu pt. „Żakowe tańcowanie” w Teatrze Żydowskim, którego gospodarzem był właśnie zespół UW. „Cieszymy się, że w końcu mieliśmy okazje zrewanżować się Warszawiance i przyjąć ich w tak wspaniałym miejscu u nas w mieście” mówi kierownik i choreograf zespołu „Kortowo”, Ewa Kokoszko.

W maju Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” wyjechał do Niemiec i Francji, gdzie wraz z włodarzami Olsztyna odwiedzili miasta partnerskie stolicy Warmii i Mazur. Wielkimi krokami zbliża się również wydarzenie, na które członkowie zespołu czekają od kilku miesięcy – już w lipcu „Kortowo” wylatuje na festiwal do Stanów Zjednoczonych, aby dzielić się pięknem polskiego folkloru za oceanem.

 

 

Autor tekstu: Michał Baran

Autor zdjęć: Krystyna Janusz

PS. Organizatorzy: – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Akademickie Centrum Kultury UWM i Fundacja im. M. Oczapowskiego

Współorganizatorzy:- MOK Olsztyn.

Patronat Honorowy: – JM Rektor UWM prof. Ryszard J. Górecki i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Patronat medialny:- Radio UWM FM, Radio Olsztyn, Telewizja Kortowo, TVP3 Olsztyn i Gazeta Olsztyńska.


Komentarze nie są dozwolone.