„Portrety” – Wystawy AGSA w Bibliotece Uniwersyteckiej

W maju przygotowano dwie indywidualne wystawy z cyklu „Portrety”,  pana prof. dr hab. Tadeusza Rawy i dr Teresy Kosman, zróżnicowane pod względem techniki i stylu. Ten trudny temat jest podejmowany w sztuce od wieków. Jest trudnym m.in. ze względu na subtelność relacji artysty  z osobą portretowaną. Portret jest świadectwem umiejętności malarza. To prawdziwe wyzwanie dla portrecistów, do których szerokiego grona należą niewątpliwie prezentowani artyści.

Tadeusz Rawa, prof. dr hab. urodził się w Reszlu, na Warmii. Całe życie zawodowe jako pracownik naukowo- dydaktyczny, związał  początkowo z Wydziałem Mechanicznym w WSR- ART, a następnie Wydziałem Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Przez trzy kolejne kadencje był Dziekanem tego wydziału, a także przez jedną kadencję  pełnił funkcję Prorektora do spraw osobowych  UWM. Przyczynił się znacznie do rozwoju Wydziału jak i do powstania i rozwoju Uniwersytetu. Był  wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia zawodowe i działalność społeczną. W 2016r. obchodził 45-lecie pracy zawodowej i 70-te urodziny. Obecnie na emeryturze, poświęcił się realizacji swoich trzech pasji: malarstwu, poezji i historii małych miasteczek na Warmii. Szczególnie zgłębia wiedzę historyczną Reszla, jest autorem książki pt. „Reszel 1337-2017”. Jego wiersze są publikowane na łamach Gazety Olsztyńskiej i czasopisma Stowarzyszenia Absolwentów „5 plus X”. Profesor Tadeusz Rawa jest członkiem grupy plastyków  A*R*T- Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM pod kierunkiem prof. Antoniego Jarczyka. Maluje w technice oleju, najczęściej pejzaże i portrety w realistycznym stylu. Na obecnej wystawie prezentuje szereg portretów rodzinnych, często w plenerze, w łagodnych, ciepłych  tonacjach, pastelowych kolorach . Postacie bliskich osób malowane „sercem”,  często w pięknie uchwyconym ruchu, w plenerach pełnych światła i powietrza. Ten rodzaj portretu „wychodzącego z wnętrza do pleneru” pojawia się w sztuce dość późno bo na przełomie XIX i X wieku. Na wernisażu poproszono profesora nie tylko o komentarz do swojej prezentacji ale także do przeczytania jednego z wielu jego wierszy.

Malarz Życia

Bądź malarzem Życia swego

Piękne tylko twórz obrazy

By w galerii Życia twego

Żaden nie miał brzydkiej skazy

 

Płócien wiele masz w swym Życiu

Na początku wszystkie białe

Gdy je dobrze pomalujesz

Ładne będą i dojrzałe

 

Kładź na Życia swego płótnach

Farby ciepłe, pastelowe

Rozgwieżdżone maluj noce

Dzionki słońcem kolorowe

 

Twarze maluj uśmiechnięte

Oczy bystre, pełen iskier

W swe obrazy wmaluj duszę

W złote ramy opraw wszystkie.

Profesor wybrał  właśnie ten, skierowany do  malarzy. Goście wernisaży obdarowali Profesora licznymi gratulacjami a przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM mgr Jan Skamarski w  imieniu zarządu uhonorował pana Profesora Aktem Uznania „ za szczególne zasługi w urzeczywistnianiu celów stowarzyszenia w dziedzinie promocji sztuki i historii w środowisku akademickim i wśród mieszkańców Olsztyna”

Wiersz do artystów „Malarz życia” -  autor Tadeusz Duda

 

Na  swojej indywidualnej wystawie pt. „Portrety”  dr Teresa Kosman pokazała portrety rodzinne , ale też  przyjaciół, znanych w Olsztynie osób w środowisku kultury i polityki. Pani dr Teresa Kosman to psycholog społeczny, emerytowany nauczyciel akademicki UWM w Olsztynie. Od 2009 roku realizuje odkładane od lat marzenia o malowaniu, które stało się Jej ważnym życiowym celem. Maluje obrazy w technice pastelu, akrylu i oleju. Tematem są portrety, pejzaże, kwiaty i architektura. Największym jednak zainteresowaniem obdarza człowieka, jest dla niej nie tylko źródłem  psychologicznego poznania ale też malarskiej inspiracji. Możliwość przekładania na język plastyczny uczuć i osobowości portretowanych osób jest fascynujące ale i niezwykle trudne. To ogromne wyzwanie, które w swoich pracach pani Teresa Kosman realizuje w sposób zaskakująco trafnie i sugestywnie. Jej portrety wykonane w technice malarskiej akrylu są niezwykle ekspresyjne, w soczystej palecie barw, malowane zamaszyście i pewnymi ruchami pędzla. Jak sama mówi maluje to co dyktuje jej serce, maluje z przyjaźni i szacunku. Dotychczas brała udział w wielu wystawach zbiorowych, kilkunastu plenerach malarskich, przeglądach i konkursach. Jest członkiem grupy plastyków  A*R*T- Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM. Jej największymi osiągnięciami są m.in. II nagroda na Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skierniewicach w 2010r., wyróżnienie w II Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Kobiet „ Kobiece Impresje” GOK w Dywitach 2010r., nagroda w dziedzinie malarstwa ART Finał MOK w Olsztynie w 2012r. W 2010r. Prezydent Olsztyna uhonorował Panią Teresę Kosman Dyplomem Uznania za całokształt pracy w dziedzinie kultury i upowszechniania olsztyńskiej plastyki. Na obecnej wystawie również Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przekazał autorce List Gratulacyjny , który wręczyła Dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Miasta Olsztyna Gabriela Konarzewska. Także przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów  sekretarz Jan Skamarski wręczył pani Teresie Kosman „Akt Uznania” za działalność rozpowszechniania sztuki w środowisku uczelni i miasta. Artystka otrzymała również wiele gratulacji od gości wernisażu. Wystawa potrwa do końca maja.

Następna wystawa , zbiorowa, będzie prezentowała prace grupy plastycznej „Paleta”, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Opiekunem artystycznym jest pani mgr Joanna Kitkowska , absolwentka wydziału Sztuki  Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W grupie jest kilkoro absolwentów ART, WSP,  WSR i UWM.  Wystawa „Palety” w Bibliotece Uniwersyteckiej organizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Fundację im. M. Oczapowskiego będzie m.in. uczczeniem  jubileuszu dziesięciolecia istnienia tej grupy także uczczenie 30-lecia Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie.

Do października Artystyczna Galeria Stowarzyszenia Absolwentów planuje jeszcze trzy wystawy m.in. malarstwa pani mgr inż. Wiesławy Barańskiej,  absolwentki (1977r.) Wydziału Geodezji ART w Olsztynie.

Maria Bentkowska

Zdj. Hanna Ławczyńska


Komentarze nie są dozwolone.