Nowoczesne muzeum na Polach Grunwaldzkich

Na Polach Grunwaldzkich wmurowano kamień węgielny pod nowoczesne muzeum. Uroczystość zaszczyciło wiele znakomitych gości z marszałkiem województwa warmińsko – mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem, wojewoda warmińsko – mazurskim  Arturem Chojeckim, byłym wieloletnim wójtem gminy Grunwald i prezesem Rady Fundacji Grunwald Henrykiem Kacprzykiem oraz dyrektorem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku Szymonem Drejem.

- Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie, lecz również w całej Europie. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jako wojewódzka samorządowa instytucja kultury pielęgnuje historię tego miejsca i stroi na straży zachowania krajobrazu kulturowego Pól Grunwaldzkich. Bitwa pod Grunwaldem miała przełomowe znaczenie w dziejach ówczesnej Europy i wpłynęła na jej obecny wygląd. Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie, lecz również w całej Europie, dlatego cieszy niezmiernie fakt budowy nowoczesnego obiektu muzealnego w Grunwaldzie, w którym znajdą się wystawy dostosowane do potrzeb XXI wieku i współczesnego muzealnictwa. Mam nadzieję, że kulturowy potencjał tego historycznego miejsca zostanie już niebawem w pełni wykorzystany- powiedział marszałek województwa warmińsko -mazurskiego dr inż. Gustaw Marek Brzezin podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę muzeum bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

Projekt” Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” jest finansowany ze środków POIiŚ oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koszt inwestycji wynosi prawie 30mln zł. Przedsięwzięcie było zapisane w kontrakcie terytorialnym z rządem na strategiczne inwestycje na Warmii i Mazurach.

Autorem projektu muzeum jest Krzysztof Kozłowski.

W drugiej połowie ubiegłego roku dyrekcja muzeum podpisała umowę z wyłonionym w drodze przetargu spółką Carpathia Industries. Wkrótce jednak zleceniodawca musiał zerwać umowę. Kolejny przetarg wygrała olsztyńska firma RSinvestment. W marcu ruszyły prace budowlane, mury już wyszły z ziemi. Planowany termin zakończenia przewidziano na listopad 2010 r.

-Będzie to nowoczesny budynek, gdzie znajdą się wystawy stałe i czasowe Będą w nim przede wszystkim zabytkowe obiekty. Multimedia będą pełnić pomocniczą rolę. Goście muzeum będą mogli oglądać nie tylko dzieje bitwy pod Grunwaldem i historię Zakonu Krzyżackiego, ale również historię późnego średniowiecza i wczesnego renesansu – powiedział między innymi dyrektor Szymon Drej.

W budynku muzealnym powierzchnia wystawiennicza zajmie 1750 mkw. Dodatkowo obiekt pomieści administrację, pracownie naukowe. bibliotekę i nowoczesny magazyn muzealiów. Od strony Wzgórza Pomnikowego budynek będzie ukryty w ziemi. Widoczna będzie jedynie przeszklona bryła. Oprócz sal wystawowych znajdzie się tam także sala rycerska do rozgrywek turniejowych i walk, sala konferencyjna na 100 osób, strefa obsługi, biura i sklepy.

- Dzięki tej inwestycji Pola Grunwaldzkie zaistniej a nie tylko jako arena bitewnych zmagań, ale jako wspólne europejskie dziedzictwo, miejsce spotkań Europejczyków zainteresowanych swą kultura i tradycjami oraz jako europejska stolica rycerstwa. Chwała grunwaldzkiej wiktorii ma trwać po wsze czasy. I ślad naszego wkładu w utrwalenie tego dziedzictwa umieszczamy dziś w tym oto akcie erekcyjnym- dodał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek podkreślił znaczenie grunwaldzkiej inwestycji dla regionu i kraju, co potwierdzają rokrocznie przybywające tu liczne rzesze turystów przy okazji inscenizacji bitwy.

Uroczystość zakończył kilkuosobowy turniej rycerski.

Bolesław Pilarek

Zdjęcia Szymon Trasewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze nie są dozwolone.