XVI gala

Laur „Najlepszym z Najlepszych

Od 2004 roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego konkursu dla osób, instytucji lub firmy z regionu Warmii i Mazur, które w poprzedzającym roku wyróżniły się na forum krajowym lub międzynarodowym, osiągnęły liczące się sukces i zostały docenione przez niezależne gremia.

- To wyróżnienie to ustanowiono – powiedział między innymi marszałek Gustaw Marek Brzezin, żeby uhonorować mieszkańców regionu, którzy osiągają sukcesy na arenie ogólnopolskiej, europejskiej i światowej.

Od 2004 roku Laurami nagrodzono 385 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Są też laureaci, którzy na tę statuetkę zapracowali po raz czwarty, piąty, a nawet szósty. Laureatów, niezależnie od dziedziny , wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i pewność siebie. Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu.

W marcu (21) w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbyła się XVI gala Laur „Najlepszym z Najlepszych“, podczas której marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył statuetki  27 osobom, instytucjom. organizacjom i przedsiębiorstwom wyróżnionym w 10 kategoriach. Uhonorowani statuetkami w 2018 roku  swoimi osiągnięciami przyczyniły się do promocji regionu w dziedzinach: sportu, kultury, sztuki, gospodarki, zdrowia, produkcji żywności naturalnej i sztuki kulinarnej, turystyki i rozwoju

- Na Warmii, Mazurach i Powiślu mieszka 1,5 mln niezwykłych ludzi – kontynuował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. — Wśród nich są perły, które lśnią i sławią nasz region. Co roku wiosną spotykamy się, aby przedstawić wyjątkowe osoby, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, dla których miniony rok okazał się wyjątkowo pomyślny. To doskonała okazja, by podziękować Państwu za inicjatywę, aktywność i zaangażowanie.

 

LAUREACI:

Kategoria Turystyka

• Ognisko Sportów Wodnych „Fala” w Elblągu

• Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, Ewa i Waldemar Nisiewicz

Kategoria Sport

• Igor Janik UKS „Hetman Elbląg”

• Piotr Cichocki AKS OSW Olsztyn• Firma MK Natural Cosmetics

• Robert Karaś

Kategoria Żywność naturalna

• Mazurski Browar Sp. z o.o.

• Jutrzenka Dobre Miasto Sp. z o.o.

• Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku

Kategoria Sztuka kulinarna

• Restauracja Romantyczna w Hotelu SPA Dr Irena Eris

• Restauracja „Cudne Manowce”

• Restauracja z Zielonym Piecem

Kategoria Społeczeństwo Nauka Kultura

• Łukasz Staniszewski

• Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

• Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Zespół badawczy prof. Barbary Gawrońskiej-Kozak

Kategoria Osobowość

• Andrzej Małyszko

• Rafał Wolski

• Stanisław Achremczyk

Kategoria Zdrowie

• Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie

• Zespół lekarzy: Rafał Szynkarczuk , Grzegorz Kulesza ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie

• Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Kategoria Gospodarka

• Zakład Metalowy „AGROMASZ” Gruszczewski Janusz

• Wipasz SA

• Producent drzwi „Barański” Społka jawna

Kategoria Innowacje i rozwój

• Alnea sp. z o.o.

• Wytwórnia Octu i Musztardy „OCTIM” Sp. z o.o.

• G2V Energia

Diamentowym Laurem przyznawanym za ponadprzeciętne osiągnięcia, szczególne działania oraz promowanie Warmii i Mazur w kraju i za granicą została uhonorowana firma Dekorglass Działdowo S.A. Gabriel Chojak.


Absolwenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego


O przedstawienie laureatów będących absolwentami i pracownikami Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie poprosiłem mgr. inż. Zygmunta Kiersza, dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego dr. Gustawa Marka Brzezina.

 

 

 

 

W kategorii społeczeństwo, nauka , kultura doceniliśmy osiągnięcia osób, które wyróżniły się swoją działalnością kulturalną, naukową i społeczną. Są to autorzy wyjątkowych projektów, a ich koncepcje i wizje przyczyniają się do wzbogacenia życia regionu i do zmiany rzeczywistości na lepsze. Laureatami zostali  prof dr hab. Jerzy Przyborowski, I zastępca rektora , prorektor ds kształcenia studentów z zespołem  w składzie: Michał Orłowski, Wioletta Ustyjańczuk i Paweł Łojewski. oraz  Łukasz Staniszewski i prof. dr hab. n.med. Barbara Gawrońska- Kozak z zespołem w składzie : dr Joanna Bukowska, mgr Anna Kur Piotrowska, mgr Marta Kopcewicz, mgr Katarzyna Walendzik, mgr Sylwia Machcińska, mgr Patrycja Cierniak.

  • Wcześniej Zespół z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie Genius Universitas 2018 w kategorii Serwis rekrutacyjny. To konkurs na kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej. I taka też była kampania UWM. Jury doceniło  dwuletnią pracę nad budowaniem serwisu. Podobało się m. in. to, że informacje potrzebne kandydatom na studentów przekazywane są w sposób dla nich zrozumiały i w atrakcyjnej formie, nieodbiegającej od tego wszystkiego, do czego są przyzwyczajeni, jako pokolenie powszechnie korzystające z Internetu.

Statuetkę odebrali:- prof. dr hab. Jerzy Przyborowski, Pan Michał Orłowski, Pani Wioletta Ustyjańczuk i Paweł Łojewski.


  • Łukasz Staniszewski jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O pióro Reymonta”. Urodził się w Olsztynie, przez wiele lat związany był z Radiem Olsztyn. Był redaktorem naczelnym Radia Kortowo Jest również autorem sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.. Rok temu „Ołowianym ptaszkiem” zadebiutował na scenie teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Słuchowisko „Zachwyceni” otrzymało nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej i im. Byrskich na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

  • Zespól badawczy z Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie pod kierunkiem prof. Barbary Gawrońskiej-Kozak wskazał gen Foxn 1 odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych. Pionierskie badania pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych. To odkrycie może m.in. pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran. Naukowcy z IRZiBŻ w Olsztynie prowadzą także badania na tkankach skóry ludzkiej zgromadzonych w banku tkanek. Obecnie prowadzone badania w pracowni biologii regeneracyjnej w przyszłości mogą umożliwić leczenie niegojących się ran, np. u diabetyków. Mogą także wspomóc leczenie pacjentów, u których rany pozostawiają rozległe, ograniczające sprawność albo szpecące blizny.

Statuetkę odebrali : prof. dr hab. n.med. Barbara Gawrońska- Kozak, dr Joanna Bukowska, mgr Anna Kur Piotrowska, mgr Marta Kopcewicz, mgr Katarzyna Walendzik, mgr Sylwia Machcińska, mgr Patrycja Cierniak.

 

W naszym regionie jest wiele wybitnych postaci, wyróżniających się swoją postawą, zasłużeni dla lokalnych społeczności. Osoby, które inspirują innych. Mają na swoim koncie wiele sukcesów. My z przyjemnością nagradzamy ludzi nietuzinkowych, pomysłowych i interesujących. Zamierzamy uhonorować i wyróżnić tych, którzy konsekwentnie realizują obrany cel. Tym razem jednym z laureatów w kategorii osobowość został pracownik Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie prof. dr hab. Stanisław Achremczyk- Historyk, autor wielu publikacji dot. historii Warmii i Mazur. W 2018 roku ukazała się ostatnia książka, wydana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, opisująca dzieje ziem warmińskich. Profesor jest też autorem podręcznika do nauczania historii regionu. Prof. Stanisław Achremczyk wydał syntezę Warmia, Poczet biskupów warmińskich,. Jest  współautorem i redaktorem monografii miast: Braniewa, Iławy, Kętrzyna, Olecka. Opracował dzieje nadleśnictw Ramuki i Wichrowo. Opublikował również popularnonaukowe książki o dziejach Braniewa, Olsztyna, Ornety, Ełku, Gietrzwałdu i Iławy. W sumie jest autorem 38 monografii książkowych i ponad 500 artykułów. Możemy śmiało nazwać prof. Stanisława Achremczyka świadkiem historii. Od 2018 roku prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

 

Warmia i Mazury mogą poszczycić się znakomitą kadrą medyczną. Dzięki zaangażowaniu lekarzy i dyrektorów placówek mieszkańcy regionu korzystają ze zdobyczy nowoczesnej medycyny.

  • Jednym z laureatów w kategorii zdrowie jest kierowany przez absolwentkę Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego mgr inż. Irenę Petrynę Samodzielny Publiczny ZespółGruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Uhonorowany Laurem Brązowym

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie jest specjalistycznym ośrodkiem, o doskonałej renomie, w którym diagnozowane i leczone są wszystkie przypadki schorzeń układu oddechowego m.in. gruźlicy, nowotworów płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Diagnozowany i leczony jest bezdech senny oraz nadwrażliwość na leki, prowadzone jest odczulanie na jady owadów błonkoskrzydłych – os, pszczół, szerszeni. Świadczone są usługi z zakresu rehabilitacji oddechowej oraz ogólnoustrojowej. Wszystkie wykonywane procedury wysokospecjalistyczne są na bardzo wysokim poziomie, co potwierdza Certyfikat Akredytacyjny przyznany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wynik w konkursie Bezpieczny Szpital 2018 potwierdza aspiracje do osiągnięcia pozycji najnowocześniejszego ośrodka referencyjnego w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego.

Mgr inż. Zygmunt Kiersz

Zdj. Janusz Pająk

 

Serdecznie gratulujemy organizatorom i laureatom

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie

 


Komentarze nie są dozwolone.