W Galerii Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Utopce II i białe kruki

Dwie uroczystości w mieszczącej się w Bibliotece Uniwersyteckiej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Pierwszą był wernisaż wystawy malarstwa, rzeźby i poezji poświęconej wydarzeniom zimy 1945r –ucieczki rodzin niemieckich z terenu Warmii i Mazur przed nadciągającymi wojskami radzieckimi, a drugą uroczyste wręczenie sześciu cennych, starych książek tzw. „białych kruków”, darów prof. dr hab. Zdzisława Kaweckiego dla Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

Prezentowana wystawa pt. „Utopce II” jest kontynuacją ubiegłorocznej prezentacji autorstwa mgr inż. Marty Bulik i dr Feliksa Walichnowskiego. W tym roku dołączyła do nich dr Dorota Czaplicka, absolwentka WSP i ART w Olsztynie, której pasją jest malarstwo. Jest laureatką wyróżnienia i nagrody drugiego stopnia Ministra Obrony Narodowej za malarstwo i batik. Na wystawie prezentuje malarstwo figuratywne i pejzażowe utrzymane w ciepłych, jasnych barwach, pełne harmonii, jednak dominuje w nich nostalgia i smutek. W ten sposób artystka nawiązuje do tematu wydarzeń roku 1945 na Warmii i Mazurach. Nastrój smutku i przerażenia podkreślają także rzeźby i obrazy pani Marty Bulik. Poskręcane druty skomponowane z korzeniami i fragmentami konarów dają wrażenie tragedii zniszczenia, niepokoju i beznadziei tamtych dni, natomiast obrazy na stuletnich deskach pokazują widma, duchy, które, wg dawnych ludowych wierzeń krążą ponad bagnami, stawami krainy jezior mazurskich.

Pani Marta Bulik jest absolwentką Wydziału Kształtowania Krajobrazu i Rolnictwa UWM. Zawodowo zajmuje się architekturą krajobrazu. Jej pasją są rośliny i sztuka, szczególnie malarstwo i rzeźba. Jest autorką i uczestniczką 20 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Trzeci uczestnik prezentacji, dr Feliks Walichnowski, urodzony w 1929 roku w Warszawie, na Warmii i Mazurach mieszka ponad 70 lat. Doktoryzował się w SGGW z zakresu socjologii, w latach 1972- 1981 był naczelnym redaktorem „Panoramy Północy”, następnie nauczycielem akademickim w pięciu uczelniach. Pierwsze jego publikacje prasowe ukazały się w 1957r. W 1970 r został odznaczony Medalem Rodła. W całym swoim dziennikarskim życiu zajmował się problematyką relacji dawnych mieszkańców Warmii i Mazur i osadników powojennych. Obserwacje i wnioski prezentował w swoich licznych publikacjach. Ostatnio, jak mówi, cieszy go twórczość poetycka, lekka choć głęboko refleksyjna, nie pozbawiona humoru, często jednak przyprawionego krytyką i sarkazmem ale prawie zawsze pełna nadziei i pogody ducha. Na wernisażu została zaprezentowana cząstka tej twórczości, nawiązująca do tematu wystawy, przedstawiona zarówno w formie wydruku w towarzystwie zdjęć pani Elżbiety Walichnowskiej, jak i deklamacji w wykonaniu Marty Bulik. W imieniu całej trójki artystów pani Dorota Czaplicka przekazała do zebranych apel o pokój i wzajemne porozumienie. Artyści prezentujący tę wystawę tworzą bardzo zgrany, ambitny i dynamiczny zespół, dopełniający się w działaniach, choć są to bardzo silne indywidualności i mają zupełnie odmienny sposób wyrażania się w sztuce. Cała trójka jest członkami grupy ART. czyli Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM, kierowanej przez prof. dr hab. Antoniego Jarczyka, obecnego również na wystawie.

Wernisaż w Bibliotece Uniwersyteckiej zgromadził wielu gości, dyrektorów Biblioteki UWM, dr Scholastykę Baran i mgr Przemysława Zielińskiego oraz przyjaciół i bliskich autorów wystawy, przedstawicieli klubów Stowarzyszenia Absolwentów, Artystycznej Rezerwy Twórczej, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Przybyła też pani Elżbieta Załuska, przedstawicielka Departamentu Przewozów Regionalnych PKP, która oprócz serdecznych gratulacji zaprosiła autorów do zorganizowania tej wystawy w obiektach PKP. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM uhonorował całą trójkę artystów „Aktami Uznania”, które wręczyła im dyrektor Biblioteki dr Scholastyka Baran.

W drugiej części spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej, które poprowadziła dr Eryka Białłowicz, prezes Klubu „Kresowicy”, nastąpiło uroczyste przekazanie darów książkowych w postaci unikalnych wydawnictw tzw. „białych kruków” na ręce dyrektor Biblioteki. Darczyńcą był prof. dr hab. Zdzisław Kawecki, członek klubu „Kresowiacy” Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Dyrektor Biblioteki serdecznie podziękowała darczyńcy i zapowiedziała, że te cenne książki zostaną z racji swej szczególnej wartości umieszczone w bibliotecznym Katalogu Zbiorów Specjalnych.

Maria Bentkowska

Kurator wystawy


Komentarze nie są dozwolone.