Dodatkowe kwalifikacje absolwentów

W marcu ( 02. o3. 2019) zainaugurowano drugą edycję szkoleń studentów, którzy chcą zdobyć uprawnienia operatorów maszyn rolniczych. Ubiegłoroczna oferta umożliwiała zdobycie certyfikatów na operatorów kombajnów zbożowych, pras i sieczkarni rolniczych. W tym roku zakres szkoleń został poszerzony o pakiet obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych w tym specjalizowanych kat. IWJO ze zmiennym wysięgiem (w tym ładowarki teleskopowe). To dodatkowe szkolenie zakończy się egzaminem państwowym prowadzonym przez Urząd Dozoru Technicznego.

Szkolenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i absolwencką Fundację im. M. Oczapowskiego UWM w Olsztynie przy współudziale władz Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz dyrekcji Zakładu Produkcyjno-Doświadczalnego w Bałcynach.

Szkolenie otworzyli prof. dr hab. Józef Tworkowski, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie oraz prof. dr hab. Stanisław Sienkiewicz, prodziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Szkolenie prowadzą panowie mgr inż. Tomasz Sobczak oraz mgr inż. Błażej Jarząbek z Centrum Szkoleń z Łodzi.

Szkolenie teoretyczne rozpoczęło się w Kortowie, zaś praktyczne z wykorzystaniem maszyn, na których obsługę zdobywają uprawnienia studenci w ZPD w Bałcynach. Spośród 25 szkolących się studentów zdecydowana większość chce zdobyć uprawnienia na obsługę pakietu maszyn: kombajny zbożowe, prasy i sieczkarnie rolnicze, część zaś chce uzyskać certyfikat na obsługę wózków jezdniowych i ładowarek teleskopowych. Wśród kursantów przeważają osoby z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, którzy pochodzą z gospodarstw rolnych a niektórzy szykują się na następców swoich rodziców. Na wyróżnienie zasługują trzy Panie: Wiktoria Chronowska, Aleksandra Piech oraz Joanna Szczepańska, szkolące się do pracy kombajnem, prasą i sieczkarnią rolniczą.

Uprawnienia potwierdzone stosownym certyfikatem są potrzebne do prowadzenia działalności usługowej kombajnem, prasą i sieczkarnią a także przy ubezpieczeniach w przypadkach nieszczęśliwych wypadków w gospodarstwie własnym. Natomiast uprawnienia na pracę wózkami jezdnymi oraz ładowarkami teleskopowymi są wymagane przy pracy w gospodarstwie własnym oraz upoważniają do pracy zawodowej na tym sprzęcie.

Końcowy egzamin i wydanie certyfikatów planowane jest w kwietniu b.r.

jtwor

Komentarze nie są dozwolone.