Wystawa fotograficzna Dariusza Brzóski

Zimą w letnie Tatry

W tym roku pierwszą wystawą pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów UWM była prezentacja fotografii autorstwa Dariusza Brzóski pod tytułem „ Tatry”.  Autor jest olsztynianinem, absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki UWM, pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej. Od  wielu lat interesuje się fotografią, szczególnie krajobrazową. Od dziesięciu lat wędruje po Tatrach, które zachwyciły go swoją niezwykłością i malowniczością.  Utrwala je, „zatrzymując w kadrze”. Właśnie ta potrzeba utrwalania uroku naszych najwyższych gór zaowocowała ogromnym zbiorem fotografii, z którego pan Dariusz wybrał do swojej pierwszej wystawy naprawdę arcydzieła. Zaprezentowana ekspozycja świadczy o wielkim zamiłowaniu i talencie autora. Potrafił on namalować światłem tatrzańską krainę wg wszelkich zasad dobrej fotografii. Światło w fotografii jest najważniejsze, zwłaszcza światło słoneczne pozwala wydobyć całe bogactwo szczegółów, barw, plastyczności, kontrastów i nastrojów.

Autor wybrał lato, jako porę swoich górskich polowań na piękno. W fotografii ważne jest też odpowiednie kadrowanie i temat. Wybór tego właściwego „wycinka” rzeczywistości jest niezwykle trudny a Dariusz Brzóska radzi sobie z tym problemem doskonale. Kompozycje są wyważone i niebanalne, a tematy warte obejrzenia i zaskakują umiejętnością „uchwycenia chwili”. Zdjęcia podkreślają piękno gór, dolin, szczytów, wąwozów, hal, roślinności, zwierząt a nawet górskich akcji ratowniczych. Artysta z wielkim wyczuciem przedstawia bogactwo planów, przestrzeni, subtelnych barw natury. A fotografowane miejsca to m.in.: Szlak na Rysy, W drodze na Giewont, Panorama ze Szpiglasowego Wierchu, Krzesanica, Widok z Giewontu, Z Doliny Kondratowej, Kozice, Przełęcz pod Kondracką Kopą. Wszystkie piękne.

Wernisaż, który odbył się 4 stycznia, otworzył wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej pan mgr Przemysław Zieliński. Przybyło dużo gości, Rodzice artysty, przyjaciele, koleżanki i koledzy z Biblioteki, przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów, członkowie Artystycznej Rezerwy Twórczej.. Artysta otrzymał od zebranych wiele gratulacji i życzeń dalszych sukcesów owocujących kolejnymi wystawami a dr Bolesław Pilarek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM, uroczyście wręczył panu Dariuszowi Brzósce AKT UZNANIA za artystyczną działalność i promocję sztuki. Pomimo środka zimy atmosfera była bardzo ciepła, zrobiono sobie także wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wystawa potrwa do 15 lutego br.

Kurator wystawy Mari Bentkowska

Komentarze nie są dozwolone.