Żegnaj Profesorze, żegnaj Prezesie

Do 4 numeru „5 plus X” z 2018r. włożyliśmy wkładkę poświęconą prof. zw. dr. ha. Andrzejowi Farudze, dr. h.c, prezesowi Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w wieku 84 lat 30 października 2018 roku.

Na uroczystości pogrzebowe licznie przybyli między innymi przedstawiciele z wielu ośrodków naukowych w kraju, rzesza wychowanków, koledzy z rocznika studiów, hodowcy drobiu, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UWM i przedstawiciele Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w regionalnych strojach. Wiele osób nadesłało do Stowarzyszenia kondolencje, miedzy innymi: mgr inż. Aleksander Nazarko z Gdańska, dr Jan Sadowski z Pszczelina, mgr inż. Rajmund Ronchetti z Cieszyna, mgr inż. Ryszard Kwiatkowski z Włocławka oraz Klub Absolwentów UWM „Ziemia Cieszyńska”, Klub Absolwentów UWM „Ziemia Łomżyńska”, Klub Absolwentów UWM „Toruńska Droga Mleczna”.

W gmachu Nowej Zootechniki w Auli Profesora Z. Moczarskiego podłoga przed katafalkiem z urną była usłana wiązankami kwiatów i wieńcami, wśród nich były kompozycje kwiatowe od Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i najstarszego Klubu Absolwentów UWM „Pomorze” w Gdańsku.

Ceremonię pożegnania akademickiego profesora Andrzeja Farugi rozpoczęło wprowadzeniem pocztów sztandarowych: naszej Alma Mater – Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Przy muzyce płynącej z głośników hołd zmarłemu oddali pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pierwszą wartę honorową ustawili w dwóch rzędach obok katafalku z urną pracownicy Katedry Drobiarstwa. Po kilku minutach na salę wchodzą przedstawiciele Rady Wydziału Zootechnicznego i ustawiają się w dwóch rzędach bliżej katafalku. Trzecią wartę najbliżej katafalku, wystawił Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W ciepłych słowach, podkreślających zasługi zmarłego mowy pożegnalne wygłosili: prof. dr hab. Jan Jankowski, kierownik Katedry Drobiarstwa UWM w Olsztynie, prof. dr hab. Urszula Czarnik, dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, prof. dr hab. Marek Adamski, dziekan Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczo–Technologicznego w Bydgoszczy, w imieniu dziekanów wydziałów kształcących na kierunku zootechnika, Henryk Franek, członek Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Zebrzydowicach, Danuta Macura z Kombinatu Rolnego w Goleszowie i Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cisownicy, prof. dr. hab. Jan Niemiec, reprezentant Zarządu Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej. W imieniu Senatu i całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zmarłego pożegnał M. Rektor prof. dr. hab. Ryszard Górecki, który dotknął urny berłem.

Po 2-3 minutach przedstawiciele honorowych wart utworzyli szpaler, którym została wyniesiona urna do oczekującego samochodu. Po chwili kawalkada pojazdów z urną i gośćmi uroczystości ruszała na Cmentarz Komunalny w Olsztynie przy ul. Poprzecznej.

Ksiądz. kanonik Mirosław Hulecki, proboszcz parafii Św. Franciszka z Asyżu w Kortowie odprowadził urnę z prochami od bramy cmentarza do miejsca wiecznego spoczynku w alei zasłużonych, gdzie odbyła się religijna katolicka forma pochówku.

Zmarłego pożegnali: dr inż. Bolesław Pilarek, I zastępca prezesa zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM, mgr inż. Ryszard Dobek, kolegą z rocznika studiów zmarłego, prof. dr hab. Janusz Guziur, honorowy prezes Warmińsko-Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Franciszek Grygierek, przewodniczący Rady Gminy w Zebrzydowicach, dr inż. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Bolesław Pilarek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.