Mój kraj, moja ojczyzna

To tytuł wrześniowej wystawy malarstwa zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Fundację im. M. Oczapowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie, której wernisaż odbył się 4 września 2018r. Autorką prac, wykonanych techniką akrylu na płótnie, jest Pani Elżbieta Pilipiuk, mieszkanka Bartoszyc, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, wieloletnia pedagog i nauczycielka, której pasją jest malarstwo sztalugowe. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w naszym województwie, wiele z nich znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Tematyką jej obrazów jest architektura, przyroda, pejzaże i portrety , a także tematyka religijna.

Ten urozmaicony zbiór tematów artystka również zaprezentowała na obecnej wystawie i nawiązując do tytułu ekspozycji pokazała symbolicznie to, co najbliższe jej sercu. Możemy tu zobaczyć portrety najważniejszych osób w historii Polski, jak papież Jan Paweł II, kardynał Stefan Wilczyński, Fryderyk Chopin, Józef Piłsudski, wybrane zakątki architektury Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, a także skromne kapliczki warmińskie, dworki, mazurskie pejzaże , scenki rodzajowe i wreszcie zwierzęta otaczających nas lasów i pól. W takiej też kolejności rozplanowano prezentację. Dobór obrazów jest bardzo osobisty i wzruszający. Styl jest realistyczny, częściowo symboliczny, kolorystyka zróżnicowana i bogata, w której dominują ciepłe, soczyste tony, całość jest harmonijna i wzbudza optymizm. Zauważa się nutę patriotyczną, świadczącą o wielkiej miłości autorki  do ojczyzny i zachwycie jej historią i przyrodą. Wernisaż zgromadził wielu gości, przyjaciół, rodzinę, przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów i Fundacji im. M. Oczapowskiego, klubów twórczych jak np. Artystyczna  Rezerwa Twórcza i innych. Artystka została uhonorowana Aktem Uznania, wręczonym jej przez prof. Tadeusza Rawę a nadanym przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM i Fundację im. M. Oczapowskiego w Olsztynie.

Pani Elżbieta Pilipiuk ma oprócz malarstwa jeszcze inne pasje i zainteresowania m.in. literaturę, muzykę poważną, należy też do klubu „Podróżnika” i Stowarzyszenia Literackiego „Barcja” w Bartoszycach. Wystawa prac pani Elżbiety Pilipiuk potrwa do 5.10.2018r.

Maria Bentkowska

Komentarze nie są dozwolone.