Zmarł profesor Wojciech Budzyński doktor honoris causa multi

Urodził się 5 grudnia 1948 roku w Guźlinie, w powiecie włocławskim na Kujawach. Po ukończeniu w 1971 roku studiów na Wydziale Rolniczym w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej, został zatrudniony w ówczesnej Katedrze Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin w macierzystej uczelni, skąd został skierowany na staż w Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen (Holandia). Cała droga naukowa profesora związana jest z macierzystą katedrą, wydziałem i uczelnią, które przechodziły wielokrotne reorganizacje i zmiany nazw. Pracę doktorską przygotował pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Majkowskiego i pomyślnie obronił w roku 1976. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskał w roku 1986. Tytuł naukowy profesora nauk rolniczych nadano mu w roku 1995, a dwa lata później został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.

Prof. dr hab. Wojciech budzyński, był prodziekanem Wydziału Rolniczego, prorektorem Akademii Rolniczo – Technicznej i kierownikiem Katedry Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu na obecnym Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie

Działalność naukowa profesora Wojciecha Budzyńskiego została zauważona i wyróżniona  przez środowiska naukowe. Za wybitny wkład w kształcenie kadry naukowej, zasługi na rzecz rozwoju agronomii, a w szczególności uprawy roślin, zwłaszcza rzepaku, roślin zbożowych i energetycznych, a także za szczególne zasługi dla rozwoju uczelni, z którymi współpracował Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach nadały mu najwyższą godność akademicką doktora honoris causa.

Z laudacji trzech promotorów w postępowaniu o nadanie tytułu dr. h.c oraz recenzentów wynika, że dorobek naukowy profesora związany jest z problematyką przyrodniczych i agrotechnicznych uwarunkowań produkcji zbóż oraz roślin oleistych. W obrębie tej szerokiej problematyki wyróżnić można następujące główne obszary badawcze:

*uwarunkowania produkcyjne zbóż, ze szczególnym uwzględnieniem pszenicy,

*wielokryteriowe (rolniczej, energetycznej i ekonomicznej) oceny poszczególnych operacji technologicznych i całych technologii produkcji rzepakowego surowca olejarskiego,

*badania nad sprawnością energetyczną produkcji surowca olejarskiego i opracowanie efektywnych metod produkcji surowca na biodiesel,

*waloryzację gatunków i metod produkcji biomasy na potrzeby biogazowni,

*efekty  stosowania nowej generacji regulatorów wzrostu,

*zdolności rzepaku do autokompensacji uszkodzeń biotycznych.

Profesor Wojciech Budzyński uczestniczył w ponad 30 projektach i tematach badawczych finansowanych przez podmioty pozauczelniane. Należy zaznaczyć, iż w większości tych przedsięwzięć pełnił funkcję lidera.

Prof. dr hab. Wojciech Budzyński może się poszczycić imponującym dorobkiem. Wypromował 170 magistrów i 17 doktorów nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, a w 3 przewodach habilitacyjnych pełnił rolę konsultanta i doradcy merytorycznego. Ma duży dorobek publikacyjny, obejmujący 429 pozycji, w tym 184 oryginalne prace twórcze, z których większość została opublikowana w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych, 4 podręczniki, 15 monografii, 10 opracowań stanowiących instrukcje wdrożeniowe, 96 opublikowanych materiałów konferencyjnych i 129 prac popularnonaukowych.

Na zlecenie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów wykonał kilkadziesiąt recenzji na stopień doktora habilitowanego oraz 37 ocen w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora nauk rolniczych, a na zlecenie różnych rad wydziałowych i naukowych wykonywał recenzje w przewodach habilitacyjnych i doktorskich a także 4 recenzje w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa. Ponadto oceniał 127 różnych projektów badawczych na zlecenie KBN, MNiSzW oraz NCBR.

Ponadto profesor Wojciech Budzyński jest/był członkiem Rad Programowych 6 czasopism naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu Promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu dr. h.c laudację wygłosił prof. dr hab. Wiesław Koziara, dziekan Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii, który podkreślił, że wieloletnia współpraca prof. Wojciecha Budzyńskiego z naukowcami z Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego prowadzona była na wielu płaszczyznach -  naukowo-badawczej, wdrożeniowej oraz organizacyjnej. Przejawiała się między innymi w promowaniu kadr naukowych, wspólnymi badaniami nad pszenżytem, upowszechnianiem tak ważnej gospodarczo rośliny, jaką jest rzepak, czy opracowywaniem monografii poświęconej pszenicy zwyczajnej i orkiszowej, a także monografii „Rośliny oleiste”. Praca naukowa prof. Wojciecha Budzyńskiego wniosła ogromny wkład we współczesny rozwój nauk, a formułowane dociekania znajdują bezpośrednie zastosowanie w praktyce rolniczej.

Na bardzo wysoką ocenę zasługują dokonania profesora Wojciecha Budzyńskiego w zakresie przekazywania wiedzy praktyce rolniczej. W różnych spotkaniach branżowych, organizowanych w całym kraju przez ośrodki doradztwa rolniczego, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica i Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, uczestniczyło około 28 tysięcy producentów zbóż i rzepaku. Ponadto przez trzy lata profesor był członkiem Grupy Doradczej Prezydenta RP ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Z racji, zasygnalizowanych powyżej, dokonań badawczych oraz imponującego dorobku publikacyjnego właściwe jest określanie Go mianem wybitnego naukowca. Wszyscy recenzenci bardzo wysoko ocenili także działalność dydaktyczną.

Promotor podkreślił także znaczącą aktywność profesora Wojciecha Budzyńskiego w centralnych gremiach przedstawicielskich środowiska naukowego, do których trafiał z wyboru: Sekcji Szkół Rolniczych w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komitecie Uprawy Roślin Polskiej Akademii Nauk, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, w której obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Sekcji Nauk Biologicznych, Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych i jest członkiem prezydium CK.

Zdaniem promotora trudno znaleźć krajową jednostkę naukową funkcjonującą w dyscyplinie naukowej agronomia, w której rozwój kadry naukowej odbywałby się bez udziału Profesora Wojciech Budzyńskiego

W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu dr. h.c była  prof. dr hab. Wanda Wadas, która podkreśliła związki profesora Wojciecha Budzyńskiego z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a szczególnie jgo wieloletnie kontakty naukowe i współpracę z Wydziałem Przyrodniczym. Profesor Wojciech Budzyński od ponad dwudziestu lat wspiera naukowe i organizacyjne inicjatywy Wydziału Przyrodniczego, służąc z wielką życzliwością swą wiedzą, doświadczeniem i koleżeńską radą. Był konsultantem i opiniodawcą wielu inicjatyw mających wpływ na rozwój Wydziału Przyrodniczego i Uczelni. Wyrazem współpracy naukowej są wspólne seminaria naukowe zespołów badawczych, część z nich miała charakter ogólno wydziałowy, prace w komitetach naukowych konferencji naukowych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, częste wzajemne wizyty w laboratoriach i stacjach doświadczalnych obu uczelni, konsultacje prowadzonych badań i wielogodzinne dyskusje naukowe. Mówiąc o wkładzie profesora Wojciecha Budzyńskiego w rozwój siedleckiej uczelni profesor Wanda Wadas podkreśliła jego zasługi w rozwoju kadry naukowej. Był recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz opiniował wiele wniosków o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego i tytułu profesora, wielokrotnie przewodniczył komisjom habilitacyjnym. W opinii pani promotor to dzięki szybkim awansom kadry naukowo-dydaktycznej Wydział Przyrodniczy otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinach agronomia i zootechnika, uzyskując pełne prawa akademickie, a uczelnia – status Uniwersytetu.

Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie profesora Wojciecha Budzyńskiego w organizację uznanych w kraju 16 Regionalnych oraz 3 Centralnych Olimpiad Wiedzy i Umiejętności Rolniczych oraz utworzenie Fundacji Pomocy Studentom»Żak«, prężnie działającej już od ponad 20 lat. Uważa to za swój sukces menadżersko-organizacyjny

Wyrazem uznania za tak zaangażowaną postawę profesora Wojciecha Budzyńskiego jest wyróżnienie Go wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi, w tym: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową Zasłużony dla Rolnictwa, Odznaką za Zasługi dla Województwa Warmińsko- -Mazurskiego, Honorową Odznaką Zasłużony dla Warmii i Mazur oraz przyznaną przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu statuetką Osobowość Roku Warmii i Mazur 2012 oraz wieloma odznaczeniami akademickimi i środowiskowym. Ponadto dwukrotnie był wyróżniany przez studentów macierzystego Wydziału mianem Nauczyciel Roku.

 

Żonie, dzieciom, wnukom i rodzinie

wyrazy szczerego współczucia składają:

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Fundacja im. M. Oczapowskiego

Zespól redakcyjny „5 plus X”

Uroczystości żałobne odbędą się w środę 12 września 2018 roku:

godz. 1000 pożegnanie akademickie w Audytorium im. prof. Z. Moczarskiego UWM w Olsztynie, ul. M. Oczapowskiego 5

godz. 1100 – Msza Św. żałobna w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w Kortowie

Po Mszy Św. przejazd na Cmentarz Łostowicki w Gdańsku (ul. Łostowicka 35)

Autokary będą podstawione na parkingu pod Centrum Konferencyjnym

Komentarze nie są dozwolone.