Święto Wojska Polskiego, Wielka Defilada Niepodległości i Rodzinny Piknik

Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, albo Święto Wojska Polskiego, jest obchodzone 15 sierpnia. Ta data nawiązuje do słynnej Bitwy Warszawskiej, którą Polska wygrała w 1920 roku. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, nosiło jednak inną nazwę – Dzień Żołnierza. W 1947 roku zaniechano jednak uroczystości, które powróciły dopiero w 1992 roku.

W tym roku Polskę Święto Wojska w Warszawie odbywające się w stuletnią rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę, było szczególnie uroczyste. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie, a szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny. Było przemówienie prezydenta RP Andrzeja Dudy, uroczystości w miejscach związanych z Bitwa warszawska 1920 r. oraz defilada z udziałem wojsk sojuszniczych.

Prezydent RP w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: Nic nie jest w stanie nas złamać.  Ani porażka, ani straty, które ponosimy, Zawsze będziemy dążyć do wolności. Tacy jesteśmy. My Polacy.

Po raz pierwszy na Wisłostradzie odbyła się największa z dotychczasowych defilad – Wielka Defilada Niepodległości, jak nazwało tegoroczną paradę MON. Przemaszerowały w niej nie tylko pododdziały piesze, pojazdy oraz rekonstruktorzy w strojach historycznych oraz 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, natomiast wzdłuż Wisły przeleciało 100 samolotów i śmigłowców. Z szacunków wynika, że w uroczystościach uczestniczyło około 120 tys. osób.

Po defiladzie na Placu Piłsudskiego zaprezentowano trzyczęściowe widowisko „Wolność we krwi”, które było transmitowane do 16 miast wojewódzkich oraz Płocka i Częstochowy.

W Olsztynie obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się przed Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności, a następnie licznie zgromadzeni mieszkańcy Olsztyna uczestniczyli w zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski patriotycznym pikniku rodzinnym na Starym Mieście. W godzinach wieczornych w Amfiteatrze im. Czesława Niemena odbyła się transmisja widowiska z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Wolność we krwi”.

Podczas rodzinnego piknikuczęść oficjalną zapowiedział Marcin Domian, doradca wojewody. Nnatomiast wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wygłosił przemówienie poświęcone stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i udekorował Krzyżem Wolności i Niepodległości Zbigniewa Przewłockiego, działacza opozycji niepodległościowej. W tej części patriotycznego rodzinnego pikniku odbyły się: konkursy, zabawy i animacje dla dzieci; pokazy sprzętu wojskowego, straży pożarnej oraz walk rycerskich, koncert orkiestry dętej z repertuarem pieśni patriotycznych, Na stoisku NBP można było wymienić monety na okolicznościowe (z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości) oraz otrzymać materiały edukacyjne. Natomiast w polowej kuchni serwowano grochówkę.

W Amfiteatrze im. Czesław Niemena w godzinach wieczornych transmitowano odbywające się w Warszawie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości widowisko „Wolność we krwi”. Był to swoisty bieg przez historię 1918-2018. Opowieść o zwykłej polskiej rodzinie, której losy splatają się z naszą historią ostatnich 100 lat. Radość z odzyskania niepodległości. Miłość i marzenia o przyszłości w zderzeniu z wielkimi dramatami oraz trudami i troskami dnia codziennego. Pełna ciepła i emocji opowieść o sile rodziny. Widowisko wzbogacono znanymi utworami muzycznymi w nowej, zaskakującej aranżacji.

 

Bolesław Pilarek

Zdjęcia: olsztyn24.com

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Domian, doradca wojewody zapowiada oficjalną część uroczystości

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski udekorował Zbigniewa Przewłockiego Krzyżem Wolności i Niepodległości

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzinny piknik na Starym Mieście

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serwowano grochówkę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występ orkiestry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.