227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Krzepnie obywatelska wspólnota Polaków

W tym roku minęła 227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugim na świecie (po konstytucji USA z 1787 r.) i pierwszym w Europie aktem prawnym przygotowanym przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i grupę jego współpracowników w składzie: Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj i Scipione Piattoli. Podstawą tego aktu prawnego był trójpodział  władzy. Ta ustawa zasadnicza była wyposażona w najwyższą moc prawną, która regulowała ogólne zasady ustroju politycznego i społeczno – gospodarczego państwa, kompetencje głównych organów władzy oraz prawa i obowiązki obywateli.

Warto przypomnieć, że w drugiej połowie XVIII wieku następowało stopniowe odrywanie od Polski części jej terytoriów przez Prusy, Rosję i Austrię. Te akty popularnie nazywane są rozbiorami. Pierwszy nastąpił w 1772 r, drugi-w 1793, a trzeci- w 1797 r. Można więc powiedzieć, że dzięki omawianej konstytucji polski naród trwał, choć przez 123 lata nie było na mapie państwa. Trwał, gdyż  niepodległość i suwerenność były świętością.

W Olsztynie wojewódzkie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w Bazylice Świętego Jakuba w Olsztynie. Modlono się w intencji ojczyzny. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, który podkreślając niezmienną tożsamość Polaków, powiedział między innymi: – To nie przypadek, że pierwszą z pieśni, którą znamy, pod którą podpisujemy tę chrześcijańską tożsamość jest Bogurodzica.

Po mszy ulicami Olsztyna kolumna mieszkańców, przedstawicieli władz oraz różnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń na czele z orkiestrą, kompaniami honorowymi służb mundurowych i harcerzy przemaszerowała ulicami miasta na Plac Konsulatu Polskiego, gdzie przed Kolumną Orła Białego uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówień okolicznościowych wygłoszonych przez: wojewodę warmińsko – mazurskiego Artura Chojeckiego, marszałka województwa warmińsko – mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Olsztyna i okolic, wśród których było wielu absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i poprzedzających go uczelni, przypiętymi do klap znaczkami z napisem Niepodległa i biało czerwonymi rozetkami uroczyście demonstrowali przywiązanie do polskości.

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko – mazurski między innymi podkreślił, że 3 maja to symboliczna data, a tegoroczne obchody przypadają w  szczególnym roku. Dokładnie 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Dziś naszym celem jest wzmocnienie poczucia obywatelskiej wspólnoty Polaków. Bądźmy wspólnotą, która potrafi chronić swoją integralność zarówno przed zagrożeniami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Bądźmy wspólnotą, która dobrze służy swojej ojczyźnie i obywatelom. Która chroni nadrzędne wartości stanowiące spoiwo każdego narodowego bytu.

Gustaw Marek Brzezim, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego powiedział między innymi, że przesłanie, które niosła konstytucja przez lata niewoli, podtrzymywało ducha narodowej jedności i dążenia do niepodległości. Konstytucja stała się fundamentem polskiego społeczeństwa i wciąż pozostaje symbolem odważnego i nowatorskiego myślenia o Rzeczypospolitej.

Marszałek podkreślił, że zobowiązaniem aktualnych pokoleń Polaków, jest dbałość o wartości takie jak: demokracja i trójpodział władzy.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna powiedział między innymi, że zapisy Konstytucji 3 Maja wybiegały ponad czas, w którym ją tworzono. O tym akcie prawnym ówcześni myśliciele mówili, że jest najszlachetniejszym dobrem otrzymanym przez jakikolwiek naród. Tym narodem byliśmy my, Polacy. Prezydent podkreślił, że dobrze zorganizowane państwo jest gwarantem rozwoju i pomyślności.

Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci, defilada kompanii honorowych, oddano honorową salwę. Przed Kolumną Orła Białego przedstawiciele władz, różnych instytucji, organizacji, służb mundurowych, kombatantów i harcerzy złożyli wiązanki kwiatów. W imieniu prof. dr hab. Ryszarda Góreckiego, rektora Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego kwiaty złożył prorektor prof. dr hab. Mirosław Gornowicz, a w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów UWM dr Bolesław Pilarek i dr Janusz Lorenz.

Ostatnie akty uroczystości odbyły się w urzędzie wojewódzkim, gdzie wręczono odznaczenia państwowe i wysłuchano koncertu wojskowej orkiestry z Giżycka.

B. Pilarek

Zdjęcia Jerzy Pantak


Komentarze nie są dozwolone.