UPAMIĘTNIENIE KATASTROFY KATYŃSKIEJ

Mija 78. Rocznica zbrodni katyńskiej. W 1940 r na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy rozstrzelano elitę polskiego narodu, ponad 23 tysiące jeńców z obozów Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa oraz więzień zachodniej Ukrainy i Białorusi.

Z inicjatywy prof. dr. hab. Ryszarda Góreckiego, J.M. Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie obchody rocznicy Katyńskiej w Kortowie połączone upamiętnieniem Katastrofy Smoleńskiej odbyły się 10 kwietnia 2018 roku. Pod obeliskiem z tablicą upamiętniającą pomordowanych w Katyniu absolwentów wyższych uczelni związanych rodzinnie z Olsztynem złożono kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosił JM Rektor prof. Ryszard Górecki, a modlitwę w intencji zamordowanych poprowadził ks. kanonik Mirosław Hulecki.

Kwiaty złożył JM Rektor Prof. dr hab. Ryszard Górecki z prorektorami profesorami Grzegorzem Białuńskim, Mirosławem Gornowiczem, Jerzym Jaroszewskim, Wojciechem Maksymowiczem, Jerzym Przyborowskim i kanclerzem dr. inż. Aleksandrem Sochą. W delegacji Zarządu Uczelnianego Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpili: dr Irena Makarewicz, dr Cezary Czyżewski i dr Jacek Michalak. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” reprezentowali profesor Piotr Sołowiej, dr inż. Maciej Neugebauer i mgr Danuta Szyndler. W delegacji Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego uczestniczyli: – prof. Zdzisław Ciećko, dr inż. Bolesław Pilarek i mgr Agnieszka Szulich.

Przypominamy, że zainstalowaną na głazie tablicę (z nazwiskami 27 ofiar Katynia) i prowadzącą przy nim Aleję Ofiar Katyńskich otwarto 17 września 2009 roku z udziałem ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wtedy też przy alei posadzono Dęby Pamięci.

Delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Komentarze nie są dozwolone.