X Wiosenne Targi Ogrodnicze

„Pamiętajcie o ogrodach”

Przez dwa kwietniowe dni tereny Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego stały się doskonałym terytorium do spotkań miłośników ogrodów przydomowych, działek, tarasów i balkonów oraz amatorów rękodzieła i tradycyjnej żywności z producentami, wystawcami oraz miejscem wymiany doświadczeń z przedstawicielami wielu instytucji. Organizator X Targów Ogrodniczych „ Pamiętajcie o ogrodach” co roku dokłada starań, aby sprostać wzrastającym wymaganiom producentów, wystawców, handlowców i uczestników  tej corocznej interesującej imprezy.

- Nasze wiosenne targi ogrodnicze stały się doskonałą okazją do kultywowania tradycji regionu i umożliwienia rolnikom oraz działkowcom, a także posiadaczom balkonów właściwe przygotowanie się do nowego sezonu. Nowością w tegorocznej edycji jest rozbudowana strefa warsztatowo – pokazowa, a w niej między innymi warsztaty” Las i ogród w szkle”, „Ekostolarka i upcykling” oraz pokazy – „Żywe obrazy roślin” i „Zaproś zioła do swojej kuchni”. Gorąco zachęcam zwiedzających do skorzystania z indywidualnych konsultacji i wspólnych zakupów z architektem krajobrazu. Zachęcam także do oglądania pokazów zwierząt, a najmłodszych zapraszam do pełnej atrakcji wioski dziecięcej – powiedział między innymi, dyrektor WMODR mgr inż. Damian Godziński, witając gości i zwiedzających.

Tegoroczną imprezę między innymi zaszczyciło wielu znakomitych gości, między innymi: Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, Jacek Węgierski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Jan Heichel, prezes warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Romuald Tański, prezes Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego, prof. dr hab. Roman Kisiel, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, przedstawiciele agencji państwowych oraz organizacji i instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Podczas tegorocznych dwudniowych targów zaprezentowano bogaty asortyment: drzewek i krzewów owocowych i ozdobnych, kwiatów rabatowych i balkonowych, rozsad warzyw i ziół, maszyn i urządzeń do prac ogrodowych, wyposażenia oraz aranżacji ogrodów, produktów i rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, wyrobów rękodzieła, tradycyjnej żywności i wielu, wielu innych produktów. Imprezie towarzyszyły stoiska firm i organizacji z otoczenia rolnictwa, szkół rolniczych oraz grupy specjalistów WMODR.

Podczas organizowanych przez Warmińsko-Mazurską Komendę OHP warsztatów „Nadaj rzeczom drugie życie” zainteresowani dowiedzieli się, jak tchnąć nowe życie w p4rzedmioty codziennego użytku z minionej epoki.

Podczas warsztatów ”Ekostolarki i upcyklingu” prowadzący odkrywali tajniki renowacji mebli, odświeżania drewna oraz udzielali porad z zakresu stolarstwa.

Podczas warsztatów „Las i ogród” i „Obrazy z żywych roślin” oraz pokazów „Zaproś zioła do swojej kuchni” zwiedzający mieli okazję poznania niezwykłych dekoracji do domu i ogrodu, a także sposobów ich wykonania.

Najmłodszym uczestnikom targów zapewniono miłe spędzenie czasu w Wiosce dziecięcej. Wśród atrakcji były: dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, kącik dla malucha, bańki mydlane, malowanie twarzy oraz wiele gier i zabaw dla młodszych i starszych dzieci.

Akademia Małego Programisty była organizatorem warsztatów cyfrowych dla dzieci i młodzieży. Dzieci pod okiem specjalistów mogły wykonać zadania matematyczne i programistyczne w cieszącej się niesłabnącą popularnością grze Minecraft.

W wiejskiej zagrodzie zwiedzający mogli zobaczyć ogiery zimnokrwiste kryjące, króliki wielu ras, drób ozdobny i rasowe gołębie.

- Zaprezentowaliśmy- powiedział mgr inż. Jerzy Bancewicz, specjalista z WMODR – 7 ogierów 4 ras. Wszystkie przeszły kwalifikację. Zrobiły furorę. Najwyżej oceniono dwa francuskie ardeny.

Na ringu dla zwierząt Jerzy Mićko z Klubu Jeździeckiego Pony w Tomaszkowie woził dzieci na małym kucyku o imieniu Aramis. Wykazał się przy tym dużymi umiejętnościami prowadzenia rozmów z dziećmi.

Jan Dziadkiewicz, szkółkarz z Sętala na scenie przeprowadził pokaz cięcia drzewek i krzewów owocowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane wydawnictwa, zwłaszcza „Tygodnik Poradnik Rolniczy”.

To tylko część z zaprezentowanych stoisk, warsztatów i atrakcji.

- Wzrastające z roku na rok zainteresowanie targami- powiedział między innymi dyrektor Damian Godziński – skłoniło nas do poszerzenia oferty, żeby każdy zwiedzający mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Między innymi zwiększyliśmy liczbę warsztatów i atrakcji dla dzieci. Nasi pracownicy prowadzą doradztwo dla zainteresowanych. Niestety, nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych wystawców ze względu na brak miejsca. Aby poprawić tę sytuację podjęliśmy starania mające na celu utworzenie nowego kompleksu wystawienniczo – demonstracyjnego. Wystąpiliśmy w tym celu do Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przekazanie nam 57 hektarów ziemi w Tomaszkowie tuż za olsztyńskim lasem, przy trasie na Warszawę. W pierwszym roku urządzimy tam poletka demonstracyjne, teren wystawienniczy oraz duże pole, na którym będziemy pokazywać, jak należy właściwie wykonywać prace polowe. Umożliwi nam to nawiązanie ściślejszego kontaktu z przedstawicielami biznesu pracującego na rzecz rolnictwa oraz ułatwi przekazywanie wiedzy do praktyki. Ta kluczowa inwestycja będzie przysłowiową wisienką na torcie rolnictwa warmińsko-mazurskiego.

Wystąpiliśmy także o dotację celową na zakup dużego namiotu wystawowego dla zwierząt hodowlanych oraz jego wyposażenie w ring, boksy dla zwierząt, trybuny itp. Pozwoli nam to na obniżenie kosztów organizacji kolejnych targów. W październiku tego roku na przykład mamy zamiar zorganizować pierwsze targi hodowlane.

Komisja konkursowa w składzie: Justyna Całka-Orłowska – przewodnicząca, Rafał Sobolewski i Agnieszka Sołtysiak – sekretarz tytuł „Hit Targów” przyznała firmie Met-Art. Zbigniewa Nartonowicza za zróżnicowaną ofertę wędzarni ogrodowych oraz suszarni do grzybów, owoców i ziół. Laureat jest regionalnym producentem z Warmii i Mazur, który w asortymencie posiada gotowe projekty oraz wykonuje indywidualne zamówienia.

We współzawodnictwie na „Najładniejsze stoisko”: I miejsce: przyznano Gospodarstwu Ogrodniczemu Teresy i Michała Siudów za szeroki asortyment kwiatów rabatowych, balkonowych, ziół, bylin oraz kwiatów własnej produkcji. II miejsce przyznano firmie Qraś – wędliny, catering Robert Kurko.za bogatą ofertę smaków regionalnych wędlin i kiełbas kuszących swoim ziołowym aromatem oraz dymionych drewnem olchowym. Natomiast III miejsce przyznano Ewie Stanisławczyk za przepiękne, ręcznie wykonane lalki dekoracyjne z lnu, maskotki oraz zabawki z materiałów naturalnych i tiuli.

Puchar Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyznano Szkółce Bylin w Wipsowie koło Olsztyna Olgi i Marcina Dąbrowskich za szeroki wachlarz gatunków i odmian bylin, traw ozdobnych i turzyc oraz paproci ogrodowych i ziół.

Puchary wręczyli: dyrektor WMODR Damian Godziński wraz z zastępcą Sonią Solarz – Taciak i dyrektorem Oddziału w Olecku Robertem Nowackim, prezesem Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego Romualdem Tańskim oraz prezesem absolwenckiej Fundacji im. M. Oczapowskiego Bolesławem Pilarkiem.

Wśród organizatorów, gości i zwiedzających rozpoznaję wielu absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i poprzedzających go uczelni. Wymienię tylko kilku. Na stoisku z rododendronami spotykam profesor Danutę Strusińską z mężem, a na stosiku z materiałem nasadzeniowym zauważyłem dr. Bronisława Zelanisa kupującego sadzonkę derenia. U innego szkółkarza mgr inż. Zbigniew Świrz z synem mgr inż. Pawłem Swirzem kupowali drzewko śliwki węgierki oraz krzewy agrestu i róży.

Dr Zygfryd Gładkowski bywał na wielu targach. Na tych był urzeczony stoiskami, na których oferowano duży wybór starych i nowych odmian drzewek, krzewów owocowych i ozdobnych, bulw, cebul oraz sadzonek przepięknych kwiatów. Jego uwagę przyciągały także stoiska artystów i rzemieślników. Po zwiedzeniu wszystkich stoisk przyszedł czas na zakupy. W jednym stoisku kupił sok z aronii, na drugim nabył wyroby przypominające mu rodzimą Wileńszczyznę, a wiec trzy rodzaje obważanków imitujących smorgońskie oryginały oraz dla żony piernikowe serce z napisem” Serce dla serca”. Na trzecim nabył kubek kawy, siadł na ławce, wyjął z kieszeni ostatni numer ” Tygodnika Poradnika Rolniczego” i oddał sie lekturze.

Mgr inż. Marian Przestrzelski na targi przywiódł go sentyment do WMODR, gdyż tu pracował. Obecnie na zlecenie Warmińsko -Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego zajmuje się szacowaniem szkód wyrządzanych przez łosie.

Mgr Agnieszka Szulich z mężem Andrzejem na targi przyjechali z 3-letnią córeczką. Zwiedzanie zaczęli od wioski dla dzieci, gdzie Celinka ślizgała się na dmuchanej zjeżdżalni, a później zajęła się malowaniem ceramicznej figurki Kopernika. Po zwiedzaniu zakupili suchą kiełbasę, wędzonego pstrąga i pieczywo warmińskie – fefernuszki, czyli bułeczki z warzywami.

Z wypowiedzi mgr. inż. Arkadiusza Tabaki, kierownika stoiska informacyjnego WMODR wynika, że wielu zainteresowanych pytało o aplikacje E – wniosek plus do wypełniania wniosków o dopłaty. Pytali, jak to działa i czy można uzyskać pomoc u doradców. Odpowiedzieliśmy, że wszyscy nasi terenowi pracownicy są przeszkoleni w tym zakresie i z pewnością udziela pomocy. Dużo pytań dotyczyło rolnictwa ekologicznego.

Z wypowiedzi komisarza targów mgr inż. Urszuli Anculewicz wynika, że w tegorocznej imprezie targowej udział wzięło 200 wystawców i około 35 000 zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nie tylko oferty stoisk handlowych, ale także edukacyjne pokazy i warsztaty oraz dziecięca wioska Targi były bardzo udane.

 

Bolesław Pilarek

 

Tytuł „Hit Targów” przyznano firmie Met-Art. Zbigniewa Nartonowicza. We współzawodnictwie na „Najładniejsze stoisko”: I miejsce: przyznano Gospodarstwu Ogrodniczemu Teresy i Michała Siudów; II miejsce firmie Qraś – wędliny, catering Robert Kurko; III miejsce Ewie Stanisławczyk. Puchar Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przyznano Szkółce Bylin w Wipsowie koło Olsztyna Olgi i Marcina Dąbrowskich.

Puchary wręczyli: dyrektor WMODR Damian Godziński wraz z zastępcą Sonią Solarz – Taciak i dyrektorem Oddziału w Olecku Robertem Nowackim, prezesem Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego Romualdem Tańskim oraz prezesem absolwenckiej Fundacji im. M. Oczapowskiego Bolesławem Pilarkiem.

Zdjęcia: Mirosław Fesnak, Bolesław Pilarek, Agnieszka Szulich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Komentarze nie są dozwolone.