16 wystawa w Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM

Stowarzyszenie Absolwentów UWM i Fundacja im. M. Oczapowskiego zaprosili  na początku stycznia na pierwszą w tym roku, a 16 z kolei, wystawę plastyczną zorganizowaną w gościnnej Bibliotece Uniwersyteckiej UWM. Wernisaż odbył się 11 stycznia na antresoli. Autor prezentujący swoje prace to pan Krzysztof Tanajewski, artysta olsztyński, urodzony w 1967 roku, absolwent Wydziału Wychowania Artystycznego Kierunek Wychowania Plastycznego olsztyńskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Rysował i malował od dziecka. Jak sam osobie pisze, oprócz malarstwa sztalugowego tworzy grafikę komputerową, komiksy i obrazy inspirowane komiksem. Poszukuje nowych środków przekazu eksperymentując z technikami street-artu i nurtami diesel punku. Oprócz sztuki jego wielką miłością jest historia motoryzacji i lotnictwa, a także architektury. Te właśnie dziedziny są inspiracją jego twórczości. Tworzy własny cykl „Tanajewski Aeropittura”. ( „Aeropittura” to malarskie przedstawienie zmieniających  i przesuwających się pejzaży podczas lotu samolotów , charakterystyczne dla futuryzmu. /wg słownika/) . Nie tylko pasje artystyczne interesują pana Krzysztofa,  jest on także współtwórcą ruchu „Piękne klasyki na Warmii”, który gromadzi miłośników motoryzacji i organizuje rozmaite turystyczne samochodowe  imprezy.

Na wystawie, autor zaprezentował obrazy w technice akrylu, zwarte, eleganckie kompozycje pełne soczystych barw, światła, przestrzeni, o ciekawej surrealistycznej perspektywie, obrazy, których bohaterami są piękne samochody, często w towarzystwie uroczych, młodych pań. A więc sztuka, która zdecydowanie poprawia humor, inspiruje marzenia, rozjaśnia zimowe mroki i pasuje do karnawału. Co prawda w styczniu, w bibliotece nastał czas powagi i napięcia  z powodu sesji egzaminacyjnej ale chyba studenci nie będą narzekać że wystawa ich rozprasza i nie pozwala im się skupić na nauce. Wernisaż skupił duże grono życzliwych widzów i fanów artysty, pani kurator wystawy, dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz objaśniała walory dzieł, przybliżała tajniki artystycznych efektów, prosząc często o wyjaśnienia autora. Uczestnicy wernisażu szczerze  gratulowali panu Krzysztofowi Tanajewskiemu a także  nagrodzili go sympatycznymi wpisami w księdze pamiątkowej. Autor również zrewanżował się obdarowując gości okolicznościowymi kalendarzami z reprodukcjami swoich obrazów. Gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia wystawy do 30 stycznia br.

MB

Komentarze nie są dozwolone.