ZAPROSZENIE

Zapraszamy na wystawę malarstwa Elżbiety Hetman, absolwentki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która odbędzie się w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w dniach 1 września do 10 października 2011 r.

Wernisaż odbędzie się 1 września o godz. 1700.

MALARSTWO

Elżbiety Hetman

absolwentki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Od dziecięcych lat malarstwo było pasją Elżbiety Szymanowskiej-Hetman. Po zdaniu matury miała nawet zamiar podjąć studia w Akademii Sztuk Pięknych, ale zaprzyjaźniona z rodziną Janina Raczkowska, wykładowca matematyki w olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej namówiła ją na podjęcie studiów „w poważnej kortowskiej uczelni”.

Przystała na to, gdyż w gruncie rzeczy zdawała sobie sprawę, że w akademii nie miałaby szans, ponieważ w szkole średniej nie uczono jej rysunku. Malarskie marzenia ukryła głęboko w sercu i podjęła studia na Wydziale Rolniczym, na którym wówczas kształcili się zarówno nastolatkowie, jak i dostojni 45-letni panowie. Był to jednak pierwszy rocznik, na którym już dominowali młodzi absolwenci dziennych szkół średnich. Na pierwszym roku zaczynało ich ponad 300, a studia ukończyło zaledwie 60.

Po ukończeniu studiów, w 1961 r., podjęła pracę w Katedrze Mikrobiologii Rolnej, a następnie w Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt. Przez długie lata mogła jedynie marzyć o malarstwie i – jak sama mówi – pragnienie to musiała głęboko ukryć w sercu. Zrealizowała je wówczas, kiedy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, a wraz z nim grupa malarska pod kierunkiem artysty-malarza Aleksandra Wydorskiego. Tam stawiała pierwsze kroki.

- Od wielu lat zgłębiam – powiedziała – bardzo trudną, wymagająca pokory, technikę holenderską. Mistrzowie holenderscy z XVII wieku, na których się wzoruję, słyną bowiem z najwyższego kunsztu malarskiego. Lekcje pobieram u bardzo wymagających nauczycieli artystów – malarzy Miry Smerek-Bieleckiej i Jerzego Wojciecha Bieleckiego. Im zawdzięczam swój rozwój i poziom. Moim ulubionym środkiem wyrazu jest olej, maluję też pastelami i akwarelą.

Elżbieta Hetman, wspierana ogromną życzliwością bliskich, namalowała już wiele obrazów. Zdobią one mieszkania całej rodziny i znajomych oraz powiększają zbiory prywatne w kraju i za granicą. Uczestniczyła w wielu plenerach i warsztatach malarskich. Swoje dzieła prezentowała podczas wielu wystaw. Oto niektóre z nich:

1997 r. – listopad – I poplenerowa wystawa prac w Wojewódzkim Domu Kultury WDK

1998 r. – maj – WDK (przegląd prac)

2000 r. – Klub „Baccalarium” – Kortowo

od 2000 r. – coroczna wystawa prac Związku Plastyków Warmii i Mazur w NOVOTEL-u

2003 r. – listopad – Inauguracja Roku Kulturalno-Oświatowego, połączona z wernisażem wystawy poplenerowej „Wiosna-Jesień” organizowanej pod kierunkiem artystów-malarzy Miry Smerek-Bieleckiej i Jerzego Wojciecha Bieleckiego

2004 r. – luty – Klub „Baccalarium” – Kortowo – wystawa Pt.: „A bośmy to jacy, tacy my malarze Kortowiacy” Elżbieta Hetman i Aleksander Wołos

od 2005 r. – coroczna wystawa prac artystów – plastyków amatorów Klubu „Sąsiedzi” w siedzibie MOK w Spichlerzu

2006 r. – czerwiec – Klub „Na Górce” – wernisaż z okazji zakończenia roku

2007 r. – kwiecień – Spichlerz MOK, wystawa Pt.: „Aktywni Dorośli”

2007 r. – październik – Inauguracja Roku Kultury i Oświaty Klub „Na Górce” i Klub „17-stka”

2007 r. – grudzień – Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie „Bakałarz” wystawa Pt.: „Śladami Mistrzów”

2008 r. – styczeń – Polskie Radio, galeria „Pod Antenką”, wystawa Pt.: „Odkrywanie tajemnic”

2009 r. – wrzesień – „Baszta” – Pojezierze w Olsztynie, wystawa prac Związku Artystów Warmii i Mazur

2009 r. – czerwiec – Centrum Sztuk Wizualnych w Olsztynie MOK – Spichlerz, wystawa Pt.: „ART. Finał 2009 r” – pod okiem artysty-malarza Marka Świąteckiego. PASTEL

2010 r. – marzec – w siedzibie Polskiego Związku Artystów Plastyków (PZAP) – Klub „SOWA” – wystawa Pt.: „Z walizki Mirki”.

Wystawy indywidualne:

2002 r. – czerwiec – Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie

2004 r. – luty – Klub „Baccalarium” Kortowo

2007 r. – sierpień – Baszta „Bocianie Gniazdo” – Pojezierze w Dobrym Mieście

2011 r. – wrzesień – Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie

Plenery i warsztaty:

1997 r. – lipiec – Lidzbark Warmiński – I plener pod kierunkiem artysty- – malarza Aleksandra Wodorskiego

2001 r. – październik – stadnina koni i Kierzbuń

2002 r. – październik – stadnina koni i Kierzbuń

2003 r. – maj i październik – Gospodarstwo Agroturystyczne „Janczary” w Barczewku. Plener Pt.: „Wiosna-Jesień” zorganizowany pod kierunkiem artystów – malarzy: Miry Smerek-Bieleckiej i Jerzego Wojciecha Bieleckiego

2005 r. – wrzesień – Arboretum Kudypy

2005 r. – październik – stadnina koni u p. Kończyka w Tracku

2006 r. czerwiec – nadleśnictwo Spychowo

2007 r. – lipiec – nadleśnictwo Spychowo

2008 r. czerwiec – Ośrodek Wypoczynkowy Tylkowo

2009 r. – czerwiec – Wynki k. Łukty

2010 r. – maj –Star-Dadaj

2010 r. – październik – Ruś k. Moraga

2011 r. – czerwiec – Star-Dadaj

Należy do Związku Plastyków Warmii i Mazur oraz do Klubu Artystów i Plastyków – Amatorów „Sąsiedzi”.

PATRONAT: Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Fundacja im. M. Oczapowskiego.

B. Pilarek

Komentarze nie są dozwolone.