Święto Niepodległości w Olsztynie

Do udziału w odchodach 99 rocznicy odzyskania niepodległości w Olsztynie zaprosili: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, metropolita warmiński ks. abp. Józef Górzyńsk i dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu gen. dyw. Marek Sokołowski.

W tym roku obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się 10 listopada. W tym dniu w Urzędzie Wojewódzkim wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki wręczył odznaczenia państwowe, a warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Nowacki przekazał szkołom certyfikaty „Szkoła wierna dziedzictwu”.

W sobotę obchody zainaugurowała msza św. odprawiona w intencji ojczyzny w bazylice konkatedralnej, której przewodniczył ks. abp Józef Górzyński. Homilię wygłosił ks. abp senior Edmund Piszcz.

Po mszy nastąpił przemarsz uczestniczących w mszy na Plac Solidarności. Na czele kolumny szły kompanie honorowe służb mundurowych, harcerzy i organizacji kombatanckich

Przed pomnikiem Wolności Ojczyzny odbyła się dalsza część uroczystości. Patriotyczne przemówienia wygłosili: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego dr inż. Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olszyna dr inż. Piotr Grzymowicz. Wszyscy nawiązując do naszej historii i drogi Polski do wolności apelowali, żeby tak jak 99 lat temu wznieść się ponad podziałami, gdyż silna i niezależna Polska może istnieć tylko przy jedności obywateli. Niepodległość bowiem nie jest dana raz na zawsze, często o tym zapominamy. Uroczystości rocznicowe skłaniają do refleksji.

Po przemówieniach odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów. W imieniu Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego kwiaty złożyli JM Rektor prof. dr hab. Ryszard J. Górecki i dziekan Wydziału Humanistycznego dr hab. Andrzej Szmyt, prof. UWM, a w imieniu Stowarzyszenia Absolwentów UWM prof. zw. dr hab. Andrzej Faruga, dr h.c. i dr inż. Bolesław Pilarek.

Tę cześć uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowych i sprzętu Wojska Polskiego.

Cały Plac Solidarności zastawiony był pojazdami wojskowymi, policyjnymi, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów ” Sztandar” z Ziołowej Doliny. Obsługa informowała zwiedzających o ich rodzajach i przeznaczeniu. Każdy chętny mógł założyć hełm, wejść do środka pojazdu i wcielić sie w żołnierza. Z radością korzystały z tej możliwości dzieci. Zmarzniętych i głodnych poczęstowano grochówką.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed tablicą poświeconą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą sie na ścianie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości odbyło się w Olsztynie i województwie warmińsko-mazurskim wiele różnorodnych imprez. Oto kilka przykładów. Pierwszy raz w Olsztynie odbył się Bieg Niepodległości. Na 10-kilometrową trasę ruszyło ponad 400 uczestników. Start przy plaży miejskiej. Zawodnicy przebiegli ulicami Kapitańską, Sielską oraz Szumana. Natomiast z Przystani Warmia wystartowali uczestnicy Jubileuszowych, X Regat Niepodległościowych. W Galerii Rynek odbył się spektakl „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Natomiast w sali przy ulicy Mariańskiej odbył się dobroczynny turniej zumby.

B. Pilarek

Zdjęcia pochodzą z portalu www. Olsztyn24.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.