Wspomnienie o dr inż. Wiesławie Kuleszy w 20 rocznicę śmierci

5 sierpnia 2017 r. minęła już 20 rocznica Jego śmierci. Wspominamy Go mile jako kolegę i współpracownika w Katedrze Ogrodnictwa. Był bardzo aktywnym adiunktem aż do śmierci. Kochał dydaktykę, badania i współpracę z producentami. Był inicjatorem wraz z redaktorem dr Bolesławem Pilarkiem podjęcia współpracy z Wileńską Wyższą Szkołą Rolniczą w Białej Wace k/Wilna i Instytutem Ogrodnictwa w Babtai k/Kowna na Litwie. Współpraca ta z większym lub mniejszym nasileniem trwa aż do chwili obecnej. Dzięki niej kilka osób z Katedry Ogrodnictwa mogło odbyć w Babtai staże naukowe a litewscy pracownicy naukowi doskonalić także swoje umiejętności u nas w obecnym Uniwersytecie. Profesor dr hab. Paweł Duchowski na naszym Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa przeprowadził przewód habilitacyjny prof. dr hab. Zdzisław Kawecki oceniał habilitację Vidmantasa Stanysa na Uniwersytecie Rolniczym w Kownie i kilka prac doktorskich w Instytucie Ogrodnictwa w Babtai. Powstało wiele wspólnych prac naukowych i nawet jedna książka naukowa na temat uprawy roślin owocodajnych chłodniejszych stref klimatycznych.

W stacji doświadczalnej w Pińsku. Od lewej: – dr Wiesław Kulesza, prof. dr hab. Zdzisław Kawecki, dr hab. Jan Kopytowski, prof. UWM i  dr hab. Romuald Łojko.

Dr Wiesław Kulesza wykazywał się bardzo dużą aktywnością na „rodzinnej ziemi” w Suwalszczyźnie. Był współautorem książki „Sadownictwo woj. suwalskiego”. Za wielką aktywność dydaktyczną, naukową i społeczną otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń państwowych i regionalnych.

W dwudziestą rocznice śmierci na grobie dr. inż. Wiesława Kuleszy kwiaty złożyli: – Danuta Kopytowska, prof. dr hab. Zdzisław Kawecki, dr inż. Łucja Michalik i dr hab. Jan Kopytowski, prof. UWM.

 

Kilku dawnych współpracowników oraz żona prof. Jana Kopytowskiego – Danuta postanowiło odwiedzić Jego grób na cmentarzu w Berżnikach k/Sejn w 20 lat po śmierci. Została też odprawiona msza za Jego duszę w kościele parafialnym. Przed mszą zostaliśmy ugoszczeni śniadaniem przez siostrę Wiesia, szwagra i siostrzenicę. Z Olsztyna przyjechała żona Wiesia – Krystyna z dziećmi Markiem i Leszkiem. Na stole oprócz wszelakiego jadła pojawił się słynny sękacz sejneński. Przed odjazdem zostaliśmy tez obdarowani sękaczami. Wracając przez Sejny w restauracji Domu Kultury Litewskiej uraczyliśmy się też słynnymi litewskimi „cepelinami”.

Nieco szersza charakterystyka działalności i dokonań dr inż. Wiesława Kuleszy jest zamieszczona w internetowej Encyklopedii Kultury Warmii i Mazur. encyklopedia.warmia.mazury.pl.

Dr inż. Łucja Michali

Dr hab. Jan Kopytowski, prof UWM

Prof. dr hab. Zdzisław Kawecki

Komentarze nie są dozwolone.