MAZURZY i WARMIACY

Zbliża się 120 rocznica urodzin Karola Małłka, wybitnego Mazura urodzonego koło Działdowa, nauczyciela, publicysty i pisarza. Działał w konspiracji na rzecz Mazurów i Warmiaków w czasie II wojny światowej z Jerzym Burski, Walterem Późnym, Hieronimem Skurpskim, Bohdanem Wilamowski. Ojciec prof. Janusza Małłka, który niedawno został wyróżniony przez UWM tytułem doktora honoris causa.

Znałem Karola Małłka, a nawet z nim się przyjaźniłem, a on opowiadał mnie o dylematach działaczy mazurskich przed wojną, w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. Dzięki Karolowi poznałem zasługi wielu Mazurów, którzy związani byli z PRL.

Blisko grobów Karola Małłka i jego żony polskiego pochodzenia Wilhelminy na cmentarzu komunalnym w Olsztynie znajdują się groby i pomniki wielu działaczy spod znaku Rodła, na przykład socjaldemokraty Piotra Chomse, gromadkarza Gustawa Leydinga, Feliksa i Wandy Barabaszów, rodziny Pieniężnych.

Nie wszystkie groby w alejce zasłużonych są zadbane, a przecież ci zmarli działacze mają patronackie szkoły i są instytucje oświatowe, którym oni służyli.

Tekst i zdjęcia Feliks Walichnowski


Komentarze nie są dozwolone.