Uczniowie z Cieszyna z wizytą na Wydziale Nauk Ekonomicznych

Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczął działalność w 1995 roku. W strukturze Akademii Rolniczo-Technicznej wyodrębniono wtedy Wydział Zarządzania, który w 2004 roku przemianowano na współcześnie obowiązującą nazwę. Oferta nauczania WNE obejmuje trzy kierunki w ramach studiów pierwszego stopnia (Ekonomia, Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji), dwa kierunki w ramach studiów drugiego stopnia (Ekonomia, Zarządzanie) oraz, począwszy od roku akademickiego 2016/2017, na Wydziale prowadzone są również studia doktoranckie w dziedzinie nauk ekonomicznych i dyscyplinie ekonomia.

W ciągu ponad 20 lat funkcjonowania Wydział Nauk Ekonomicznych podejmował współpracę z szeregiem podmiotów i instytucji w kraju i za granicą, która była i jest nadal kluczowym aspektem jego funkcjonowania i rozwoju. Jednym z jej wymiarów jest nawiązywanie kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi w Polsce. Od 2016 roku do grona placówek współpracujących z Wydziałem należy zaliczyć Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. Uczniowie Technikum Logistycznego działającego jego w strukturze odwiedzili WNE w dniach 21-23 września 2016 roku. Celem ich wizyty było uczestnictwo w specjalnie przygotowanych na tę okazję warsztatach. Inicjatorem całego wydarzenia był prof. dr hab. Andrzej Faruga – prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM, którego z Cieszynem łączą szczególne więzi.

Ze strony Wydziału Nauk Ekonomicznych opiekę nad gośćmi pełniła dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska – prodziekan ds. Toku Studiów. W organizację warsztatów zaangażowani byli pracownicy Katedry Analizy Rynku i Marketingu, Katedry Finansów i Bankowości, Katedry Mikroekonomii, Katedry Organizacji iZarządzania oraz Katedry Polityki Gospodarczej i Regionalnej a koordynatorem wydarzenia była dr Dominika Kuberska.

Warsztaty, które przygotowano specjalnie pod kątem wizyty młodzieży z Technikum Logistycznego, obejmowały różnorodną tematykę. Dr Izabela Zabielska poprowadziła zajęcia z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, które ukierunkowała między innymi na kwestie związane z korzyściami i zaletami oraz kosztami i wadami prowadzenia własnej firmy. Autorem warsztatów z zakresu elementów zarządzania strategicznego był dr Marek Siemiński. Na ich zakres składało się praktyczne zastosowanie zasad i prawidłowości funkcjonowania instrumentów zarządzania strategicznego w organizacjach funkcjonujących w zmiennym otoczeniu. Kolejne warsztaty zatytułowane „Czas na pieniądz” poprowadził dr Karol Wojtowicz. Dotyczyły one zagadnień związanych ze sposobami pomnażania kapitału. Dr Sylwia Stachowska przygotowała z kolei zajęcia pod wymownym tytułem „Kiedy grupa staje się zespołem, czyli sztuka efektywnej współpracy”. W ich trakcie młodzież z Cieszyna poznała specyfikę działania zespołowego, dowiedziała się, co czyni grupę ludzi czymś więcej niż sumą jednostek, jakimi cechami charakteryzują się zespoły o wysokiej efektywności oraz doskonaliła się z zakresu kluczowej dla sprawnego funkcjonowania zespołu umiejętności skutecznego porozumiewania się. Warsztaty z zakresu Logistyki poprowadził dla gości z Cieszyna dr Grzegorz Szczubełek. Celem przeprowadzonej podczas zajęć gry symulacyjnej było uświadomienie uczniom mechanizmu powstawania efektu „byczego bicza” w kanałach logistycznych. Ostatnie z przygotowanych warsztatów w ramach wizyty gości z Cieszyna, których autorką byłą dr Joanna Zielińska-Szczepkowska, zatytułowane były „Fundusze UE – jakie to proste!”

Jednym z punktów zaplanowanych przez Wydział Nauk Ekonomicznych warsztatów było zwiedzanie kompleksów Centrum Logistyki Michelin w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Organizatorem tej części wizyty był dr Andrzej Kowalkowski. Dla gości z Cieszyna był to szczególnie ważny i ciekawy punkt wizyty w stolicy Warmii i Mazur z racji specjalności, w ramach której uczęszczają do Technikum Logistycznego w Cieszynie.

Ostatniego dnia warsztatów uczniowie wraz z nauczycielami otrzymali z rąk dziekana WNE prof. dr. hab. Romana Kisiela certyfikaty uczestnictwa. Podczas uroczystej ceremonii uhonorowano także pisemnymi podziękowaniami pracowników Wydziału aktywnie zaangażowanych w przygotowanie i realizację wizyty.

Dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska

 

 


Komentarze nie są dozwolone.