Absolwenci powołali Klub „Ziemia Warmińska”

Zamieszkali w Olsztynie i okolicy absolwenci UWM (d.WSR-ART I WSP) powołali Klub regionalny „Ziemia Warmińska” Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

            Główny cel działalności klubu stanowi chęć integracji absolwentów zamieszkałych na Warmii, w tym szczególnie z mieszkańcami miasta i z macierzysta uczelnią. Absolwenci z uznaniem przyjęli informację zarządu stowarzyszenia o ustanowieniu Dni Absolwenta (24 i 25 września), połączone z Targami Natury „Kortowska Jesień”, a także informację dr Janusza Lorenza (przewodniczącego społecznego komitetu), o upamiętnieniu „Organizatorów Oświaty i Szkolnictwa na Warmii i Mazurach oraz UWM w Olsztynie w latach 1945-1999-2010” na tablicy w postumencie kolumny Orła Białego, na placu Konsulatu Polskiego. Ponadto członkowie Stowarzyszenia Absolwentów są zainteresowani podjęciem starań o postanowienie na terenie miasta pomnika – postaci profesora w todze siedzącego na ławce, jako jednego z symboli podkreślającego, że Olsztyn jest miastem uniwersyteckim. W czasie spotkania wykład o wymowie patriotycznej dotyczącej naszego Olsztyna wygłosił prof. Stanisław Achremczyk.

            Z okazji powołania absolwenckiego Klubu „Ziemia Warmińska” zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i życzliwości dyrekcji Muzeum zorganizował w zamku olsztyńskim, otwarty dla mieszkańców miasta koncert włoskiej wokalistki Marcelli Foranny. W ten sposób stowarzyszenie wzbogaciło muzyczna ofertę Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

            Przy wypełnionej sali artystka zaprezentowała przeboje musicalowe, m.in.: Gershwina, Ellingtona, Manciniego w aranżacji jazzowej. Występ artystki słuchacze przyjmowali entuzjastycznie, a po wykonaniu (w języku polskim) pieśni: „Życzenie” Chopina owacjami na stojąco. Śpiewaczka swym niezwykłym głosem i wdziękiem, świetnymi interpretacjami wykonanych utworów jazzowych zasłużyła na wyjątkowe uznanie, także według znawców musicali i jazzu.

            Marcella Foranna występowała w najbardziej prestiżowych teatrach we Włoszech i za granicą, a także przez dłuższy okres we włoskiej telewizji. Na co dzień współpracuje ze znanymi reżyserami i muzykami włoskimi.

            Artystce towarzyszył olsztyńsko-warszawski zespół muzyczny, w składzie: Mariusz Obijalski – fortepian, Tomasz Waldowski – perkusja i Maciej Matysiak – kontrabas.

Prof. Andrzej Faruga

Stowarzyszenie Absolwentów UWM

 

TABLICA

„1945-1999-2010

ORGANIZATOROM

OŚWIATY I SZKOLNICTWA NA WARMII I MAZURACH

ORAZ UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE”

Komentarze nie są dozwolone.