GALERIA STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW UWM

W czerwcu, w galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej swoje prace malarskie przedstawiła pani Justyna Sołowiej. Wystawę zatytułowała „Collage”, sugerując wielość tematów i form. Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie i Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2011r.). W tym też roku obroniła pracę dyplomową z malarstwa pod tytułem „Moda wśród nas”, którą prezentowała na festiwalu Street of Design – Warszawa 2011. Jej obrazy wystawiane były na Aukcjach Młodej Sztuki w Warszawie i Krakowie, Sopocie, Wrocławiu, Opolu, Wrocławiu i Katowicach. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych(13) i zbiorowych (35). Indywidualne wystawy pani Justyna miała w Warszawie, Morągu i w Olsztynie. Za swoją twórczość uzyskała wiele wyróżnień np. Nagrodę Talent Roku 2014- Kaliope (Fundacja Środowisk Twórczych w Olsztynie), nagrodę międzynarodowego pleneru malarskiego ”Grunwald-art.”-Reszel 2014, w latach 2013 i 2014r otrzymywała Stypendium Artystyczne Prezydenta Olsztyna, a w roku 2012 Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Artystka zajmuje się malarstwem, ilustracją, grafiką, promocją, fotografią i stylizacją. Ostatnio zajęła się street-artem, i zaczęła tworzyć w przestrzeni miejskiej murale. Do tej formy nawiązała prezentując wystawę „Collage”. Jak sama mówiła objaśniając swoje inspiracje i przedstawienia; „nasze życie to zlepek różnych zdjęć, a tworzymy nasze życiowe „Collage”….”Rzeczywistość ulega fantazjowaniu i istnieje cienka linia granicząca. Rzeczywistość miesza się z fikcją. Kolory szarości mieszając się z ultra kolorowymi mieszankami. Świat obrazu to nasz aktualny świat! Dzielimy się nim z innymi na portalach internetowych. Zdjęcia telefon komórkowy stały się naszymi pamiętnikami i zapiskami życiowymi. Przez to wszystko tworzymy swój wizerunek. Nasz realny świat i nasze życie nie jest aż tak kolorowe, ale media, ludzie, my sami narzucamy sobie i innym stereotyp, maski, nowy styl życia itd.”… „Najważniejsze akcesorium naszych czasów, z którymi się nie rozstajemy to komórka. Aparat w telefonie to rentgen naszych czasów.”… „Bombardowani jesteśmy informacjami, zdjęciami. Nie potrafimy się skupić i wykonywać jedną czynność, jednocześnie oglądamy film, przeglądamy facebook i rozmawiamy przez głośnomówiący itp.”… „ W naszej głowie jest jeden wielki collage – ciągle zmieniający się!”

Kuratorem tej wystawy była dr Joanna Bentkowska-Hlebowicz, która wyraziła ze swej strony, wielką radość, że autorka, jej była studentka, absolwentka Wydziału Sztuki UWM przyjęła zaproszenie do prezentacji swych prac na wystawie Stowarzyszenia Absolwentów UWM w gościnnej Bibliotece Uniwersyteckiej. Podziwiała jej znaczny dorobek artystyczny. Podkreśliła niezwykłość i trafność ujęcia tematu. Podjęty temat jest bardzo aktualny a artystka świetnie ujęła relacje między światem wirtualnym a realnym i relacje międzyludzkie. Prezentowane prace powstawały w różnym czasie, mimo tego są bardzo spójne i tworzą zwarty cykl, od najstarszych, bardzo kolorowych do ostatnich, pełnych szarości.

W lipcu, w Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM zagościła fotografia artystyczna. Swoje prace prezentowały trzy bardzo uzdolnione panie, członkinie Klubu Foto Artystycznej Rezerwy Twórczej A*R*T.; Marzena Baniel, (sekretarz Klubu A*R*T  UWM), Bożena Koper i Elżbieta Szafranko. Ekspozycja była zróżnicowana pod względem tematyki, stylu, formy i warsztatu. Elżbieta Szafranko zachwyciła nas nastrojowymi pejzażami znad jeziora Kortowskiego. Fotografie o pięknych, subtelnych barwach, zaskakujących ujęciach, świadczyły o ogromnej wrażliwości autorki na tajemnice przyrody i umiejętnościach utrwalenia jej dynamicznego, zmieniającego się piękna. „Uchwycenie chwili”, oddanie jej mistycyzmu, niezwykłości i subtelności oraz doskonały warsztat to cechy fotografii pani Elżbiety.

Odmienne podejście do fotografii prezentowała Marzena Baniel. Jej prace, a może już grafiki, również odwoływały się do natury, w której wyróżniła, od kilku lat inspirujące ją, drzewa. Autorka pokazała misterne, czarno-białe kompozycje zestawione z lustrzanych odbić fotografii drzew, konarów z bezlistnymi gałęziami, często splątanych, tworzących koronkowe obrazy, dodatkowo w ujęciach pozytyw-negatyw, sąsiadujących ze sobą. Tak przetworzone obrazy zaskakiwały swoją kompozycją. Pani Marzena pokazała również niezwykle barwne fotografie abstrakcyjne, tak zwane, jak to sama nazwała –„fotomale”. Tę fotografikę komputerową, bardzo piękną i dekoracyjną, artystka otrzymuje malując obrazy, następnie je fotografuje, poddaje obróbce cyfrowej, wzmacniając niezwykle dynamikę obrazu i również zestawia je w układy „pozytyw – negatyw”, jak w poprzednim cyklu.

W trzeciej części ekspozycji, prace o zupełnie innym charakterze zaprezentowała Bożena Koper, miłośniczka sztuki, która jak mówi o sobie „fotografuje to, co ją zatrzymuje, zachwyca i pozostaje w pamięci”. Jej czarno- białe fotografie przedstawiały Paryż, jakiego nie znamy, mianowicie nowoczesną architekturę dzielnicy La Defense. Budynki w ujęciach pani Bożeny zachwycały monumentalnością, niezwykłymi futurystycznymi kształtami, kontrastami brył, płaszczyzn i linii, subtelnym rysunkiem detali. Myślę, że gdyby te piękne fotografie byłyby kolorowe a nie czarno-białe, nie oddałyby w pełni kunsztu tej nowoczesnej architektury. Kolor zakłóciłby odbiór artyzmu kompozycji realnej przestrzeni miasta XXI wieku. Zdjęcia pani Bożeny zachęcały do podróży, do szukania w przestrzeni zwiedzanych miast kompozycji architektonicznych-obrazów i utrwalania ich w kamerze.

Maria Bentkowska

/kurator wystawy/

Uwaga !

Po wakacjach, galeria stowarzyszenia Absolwentów UWM rozpocznie nowy, cykl comiesięcznych wystaw w Bibliotece Uniwersyteckiej na antresoli, na które serdecznie zapraszamy. Absolwenci, którzy chcieliby pokazać swoją twórczość artystyczna w przyszłych sezonach prosimy o przekazanie informacji do Stowarzyszenia Absolwentów UWM, pod adres pani Agnieszki Szulich (agnieszka.szulich@uwm.edu.pl) pod hasłem „Kalendarz wystaw w galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Bibliotece”, do końca 2016. Prosimy dołączyć krótką informację o pracach temat, rodzaj, technika, rozmiar itp.).

Komentarze nie są dozwolone.