Śpiączka: lekarze mówią o sukcesie

Szpital UWM jest pierwszą placówką w Europie, w której przeprowadzono operacje wszczepienia chorym w śpiączce stymulatorów mózgu. Dwa miesiące po eksperymentalnych operacjach lekarze mówią o sukcesie.

Na konferencji prasowej 19 lipca w Katedrze Neurologii i Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego lekarze pod kierunkiem prof. Wojciecha Maksymowicza poinformowali o stanie zdrowia czworga pacjentów poddanych w maju eksperymentalnym neurologicznym operacjom. Czworgu osobom przebywającym w śpiączce, ale zachowującym minimalny stan świadomości wszczepiono specjalne elektrody. Przepływający przez nie prąd stymuluje rdzeń kręgowy. Po upływie dwóch miesięcy od zabiegu u wszystkich zwiększyła się aktywność kory mózgowej, zmniejszyło napięcie mięśni.

– Przeprowadziliśmy serię specjalistycznych badań. Potwierdziły one większą reaktywność naszych pacjentów. Wodzą wzrokiem za przedmiotami, wykonują polecenia – zaciskają w dłoni przedmioty, zwracają uwagę na otoczenie. Jedna z pacjentek – Sylwia reaguje uśmiechem na przytaczane wspomnienia. Wyraźnie zmniejszyło się także u wszystkich napięcie mięśni, co ułatwia rehabilitację i pielęgnację – informował prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM, który uczestniczył w eksperymentalnych operacjach.

Pozytywne zmiany w aktywności kory mózgowej operowanych w maju czworga pacjentów potwierdzają także dr n. med. Tomasz Siwek, neurolog oraz mgr Agnieszka Rakowska, neurologopeda.

– Wszyscy zdecydowanie lepiej komunikują się z otoczeniem, widać większą gotowość do spełniania poleceń – podkreśla Agnieszka Rakowska.

Za 4 miesiące cała czwórka operowanych przejdzie kolejną serię badań. Tymczasem olsztyńscy lekarze przygotowują się do następnych operacji. Na 26 lipca zaplanowano przeprowadzenie operacji wszczepienia stymulatorów u następnych trojga pacjentów w śpiączce. Tym razem zabiegi olsztyńscy lekarze przeprowadzą samodzielnie, bez pomocy lekarzy japońskich.

- Są to osoby po wypadkach, w wieku od 20 do 45 lat. Spełniają kryterium, którym jest zachowanie reakcji na bodźce. Podobnie, jak w przypadku pierwszych pacjentów, i ta trójka rokuje dobrze – dodał prof. W. Maksymowicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przygotowuje się do uruchomienia oddziału do wybudzeń dorosłych w śpiączce. Budzik dla dorosłych przyjmie pierwszych pacjentów w przyszłym roku.

– Mamy ogromny odzew ze strony rodzin osób dorosłych w śpiączce. Zarejestrowaliśmy ponad 130 chorych, których rodziny ubiegają się o możliwość operacji u nas. Z wszystkimi rodzinami spotkaliśmy się, znamy stan wszystkich chorych. Dla wielu z nich jest szansa na poprawę stanu zdrowia – mówił prof. W. Maksymowicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie jest pierwszą placówką w Europie, w której przeprowadzono operacje wszczepienia chorym w śpiączce stymulatorów mózgu. Koszt urządzenia waha się od 50 do 80 tys. zł. Pierwsze stymulatory podarowali japońscy profesorowie, którzy razem z zespołem olsztyńskich lekarzy przeprowadzili pionierskie operacje. Kolejne trzy stymulatory sfinansuje Fundacja Akogo wspomagająca rehabilitację dzieci po ciężkich urazach neurologicznych.

mah

Komentarze nie są dozwolone.