Z UWM troje na olimpiadę

Aż troje reprezentantów będzie mieć ostatecznie UWM na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Są to pływaczka Joanna Zachoszcz i biegacze – sprinterzy Kacper Kozłowski oraz Karol Zalewski. To nawiązanie do najlepszych tradycji uniwersyteckiego sportu.

Pierwszą kwalifikację olimpijską zdobyła Joanna Zachoszcz (ur. w Połczynie Zdroju, 1993 r.), zawodniczka AZS UWM i studentka prawa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Joanna była ósma na zawodach kwalifikacyjnych w pływaniu na wodach otwartych na dystansie 10 kilometrów, które odbyły się w portugalskiej miejscowości Setubal 11i 12 czerwca br.

Kacper Kozłowski z AZS UWM Olsztyn wywalczył bilet do Rio der Janeiro podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Amsterdamie, które odbyły się w dniach 6-11.07. br. Zdobył tam srebro w sztafecie 4×400 metrów. Biegł na drugiej zmianie. Polacy byli gorsi tylko od Belgów, którzy dobiegli na metę o 0,08 sekundy szybciej. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Wielkiej Brytanii. Kacper Kozłowski (ur. 1986 r. w Olsztynie) jest absolwentem Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM. Obecnie trenuje pod okiem ojca.

Najdłużej ważyły się losy Karola Zalewskiego. W Amsterdamie, gdzie startował w sztafecie 4×100 metrów jego drużyna zajęła 6. miejsce. PZLA do ostatniej chwili zastanawiał się w zwiążku z tym, czy Karol poleci na olimpiadę. Ostatecznie Józef Lisowski, trener naszej narodowej sztafety, znalazł dla niego miejsce w kadrze. Karol Zalewski to medalista mistrzostw Polski seniorów. Ma w dorobku 6 złotych i 1 srebrny medal. Stawał na podium halowych mistrzostw Polski seniorów zdobywając 4 złota oraz srebro. Złoty medalista mistrzostw Polski w kategoriach: kadetów, juniorów oraz młodzieżowców.

Niestety nasza kolejna nadzieja – Paulina Zachoszcz, siostra Joanny, też studentka UWM z Wydziału Nauk Społecznych i też pływaczka nie dostała powołania do reprezentacji Polski.

Zawodnicy AZS z Kortowa reprezentowali Polskę na 5 olimpiadach, 16 uniwersjadach letnich i zimowych, 12 mistrzostwach świata i Europy oraz kilkudziesięciu mitingach, imprezach międzynarodowych i krajowych. W sumie studencki klub AZS dochował się z tegorocznymi 16 olimpijczyków. Najwięcej, bo po troje reprezentantów mieliśmy w 1972, 1976 i 2004 r. Tegoroczna trzyosobowa reprezentacja AZS UWM Olsztyn to nawiązanie do najlepszych tradycji uniwersyteckiego sportu.