Rozstrzygnięto 23 edycję konkursu AgroLiga 2015

Janusz Dramiński Krajowym Mistrzem

Rozstrzygnięto 23 edycję konkursu AgroLiga 2015, którego organizatorami na szczeblu wojewódzkim były wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, a na szczeblu krajowym Redakcja Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Tradycyjny patronat pełnili: minister rolnictwa i rozwoju wsi, prezes AR i MR i prezes ARR. Do współzawodnictwa nie mogli przystąpić mistrzowie krajowi dotychczasowych edycji AgroLigi oraz mistrzowie wojewódzcy AgroLigi z lat 2010-2014.

Krajowych mistrzów i wicemistrzów oraz laureatów wyłoniła kapituła konkursu powołana przez organizatorów na podstawie nadesłanych zgłoszeń przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i wizyt w nominatów.

Tegoroczna gala miała dwie odsłony. Pierwsze spotkanie odbyło sie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie Sekretarz Stanu wiceminister Jacek Bogucki wręczył listy gratulacyjne uczestnikom konkursu, którzy zostali nominowani na szczebel centralny i uhonorował odznakami ” Zasłużony dla Rolnictwa” ponad 30 osób.

- W 23 edycji – powiedział Wojciech Krysiak, przewodniczący kapituły konkursu – po raz pierwszy mieliśmy kłopot z wytypowaniem jednego mistrza. Podczas pierwszego powiedzenia dwóch kandydatów otrzymało niemal identyczną liczbę punktów. Po dwóch tygodniach przystąpiliśmy do kolejnych obrad. Tym razem także nie udało nam sie tego rozstrzygnąć. Postanowiliśmy, ze w tej edycji będzie dwóch równoprawnych mistrzów.

Druga część Gali AgroLigi 2015odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Andrzej Duda Krzyżem kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Jimmy Mazurkiewicza obywatela USA.

Prezydent Andrzej Duda podkreślając zasługi J.Mazurkiewicza, powiedział między innymi, że jest Amerykaninem z polskimi korzeniami. Jego dziadkowie pochodzili z Wielkopolski. Wyjechali do Ameryki w XIX wieku i osiedlili się w stanie Teksas. Posiada gospodarstwo rolne, zajmuje się hodowlą bydła mięsnego, a równocześnie jest profesorem jednej z największych uczelni w USA – Texas A&M University. Promuje Polskę i polską gospodarkę w USA, organizuje wizyty studyjne polityków, przedsiębiorców, rolników i naukowców amerykańskich do Polski. W jego gospodarstwie praktyki odbywają polscy studenci.

Prezydent Andrzej Duda pokreślił między innymi, że rolnictwo jest specyficzną branżą produkcji, specyficznym rodzajem przedsiębiorczości, która cały czas potrzebuje wsparcia ze strony państwa. Choćby dlatego, że jest wrażliwe na koniunkturę oraz na „elementy związane z naturą”. Pogoda jest zagrożeniem dla rolnictwa, bo nie jesteśmy w stanie nad ni a zapanować. Na przykład w ubiegłym roku na zbiory wpływ miała susza. Prezydent Andrzej Duda podkreślił trud i zaangażowanie polskich rolników we wdrażanie innowacji i osiąganie coraz lepszych wyników, mino rozlicznych trudności. Nasi rolnicy produkują dobrą i zdrową żywność, na którą jest coraz większe zapotrzebowanie na światowych rynkach. Prezydent przypomniał, że rozmawiał na ten temat podczas ubiegłorocznej wizyty w Szanghaju i Pekinie, gdzie spotkał sie z prezydentem Xi.

- Będziemy go gościli w Warszawie już niedługo. Będziemy nadal podnosili ten temat. To wielki rynek zbytu, na którym mam nadzieję, że znajdzie się miejsce jak największe dla polskiej żywności, która – w moim najgłębszym przekonaniu – jest w stanie podbić świat. Polska żywność jest produkowana dobrze, bezpiecznie, jest zdrowa. Wierzę, że na wielu rynkach światowych zostanie doceniona – powiedział prezydent

Laureaci konkursu AgroLiga 2015 odebrali listy gratulacyjne od prezydenta RP oraz dyplomy i puchary od Daniela Obajtka, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Łukasza Hołubowskiego, prezesa Agencji Rynku Rolnego oraz Waldemara Humięckiego, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Wiceprezes Zarządu TVP Maciej Stanecki wręczył laptopy krajowym mistrzom AgroLigi 2015.

Prezydent Andrzej Duda podziękował organizatorom AgroLigi 2015 za przeprowadzenia konkursu, a laureatom pogratulował osiągnięć gospodarczych, które zaowocowały laurami w konkursie.

W kategorii Firmy Krajowym Mistrzem AgroLigi został Janusz Dramiński, prezes Dramiński S.A. Uhonorowana firma postawiła na produkcję małych, lekkich i przenośnych ultrasonografów do diagnostyki obrazowej i badań przesiewowych. Wykorzystywane są one głównie w takich dziedzinach jak medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, opieka paliatywna oraz ginekologia i położnictwo specjalistyczne Urządzenia sprzedaje na wszystkich kontynentach. Posiada ponad 40 certyfikowanych dystrybutorów. Będąc światowym graczem na rynku skutecznie współzawodniczy jakością swoich urządzeń i obsługą posprzedażną. Inwestuje w nowe technologie, dzięki temu każdego roku portfolio firmy powiększa się o produkty innowacyjne i odpowiadające na potrzeby użytkowników. W firmie Dramiński pracują młodzi wysoko wykwalifikowani specjaliści. W planach produkcyjnych zamieszczone są urządzenia wykorzystujące najbardziej zaawansowane technologie. Łącząc nowoczesność z doświadczeniem dostarcza towary i usługi najwyższej jakości.

Warto podkreślić, że firma Dramiński współpracuje z centrami badawczymi i prestiżowymi ośrodkami naukowymi na świecie pozwala na wdrażanie urządzeń, które wyprzedzają oczekiwania klientów.

Pan Janusz Dramiński jest członkiem Konwentu Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Do eliminacji na szczeblu centralnym Janusz Dramiński był nominowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, którego dyrektorem jest mgr inż. Zygmunt Kiersz, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Pierwszym wicemistrzem AgroLigi 2015 w tej kategorii została „Firma” Agro-Kocięba z Czarnocina w woj. łódzkim, nagrodę odebrali właściciele Jadwiga i Bogdan Kociębowie.

W kategorii „Firmy” tytułem wicemistrzów krajowych uhonorowano: –

*Szkółkarstwo Owocowo-Ozdobne „Niedźwiedź” w Starym Dworze w woj. kujawsko-pomorskim.

*Przetwórstwo Mięsne Płatek sp.j. w Nowej Wsi Szlacheckiej w woj. małopolskim.

*Provitus Dąbrowski Malesa sp.j. z Radzymina w woj. mazowieckim.

*Firmę Metal-Fach z Sokółki w woj. podlaskim,

Firmę Działpol z Działynia w woj. wielkopolskim.

W kategorii Rolnicy Mistrzami AgroLigi 2015 zostali Anna i Sylwester Jaszczołtowie oraz Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczykowie.

Anna i Sylwester Jaszczołtowie z Jaszczołtów w woj. podlaskim prowadza 240 – hektarowe gospodarstwo w Jaszczołtowie w woj podlaskim. Specjalizują się w produkcji mleka. Rocznie sprzedają 1,6 mln litrów mleka.

Sylwia i Zdzisław Wawrzyńczykowie prowadzą 150-hektarowe gospodarstwo wyspecjalizowane w uprawie warzyw gruntowych w Nowym Miasteczku w woj. lubuskim. Sprzedają 250 tys. pęczków rzodkiewki dziennie. Odbiorcami są giełdy oraz duże firmy z kraju oraz z Niemiec, Czech i Węgier.

W kategorii „Rolnicy” tytułem wicemistrzów krajowych uhonorowano: –

*Mirosławę, Kazimierza i Leszka Grodzich z Krzyżanek w woj. Wielkopolskim, prowadzących gospodarstwo specjalizujące się w chowie trzody w cyklu zamkniętym.

*Alicję i Andrzeja Koconiów z Łososiny Dolnej w woj. małopolskim, których gospodarstwo specjalizuje się w szklarniowej produkcji pomidorów i ogórków.

*Danutę i Adama Kowalów z Futorów w woj. Podkarpackim, specjalizujących się w uprawie warzyw i produkcji wyrobów plecionkarskich z wikliny.

*Sylwię i Krzysztofa Ostrowskich z Dobrocina w woj. Dolnośląskim, prowadzących gospodarstwo „Marianówek”, specjalizujące się w towarowej produkcji roślinnej i produkcji bydła.

W kategorii „Rolnicy” tytułem laureatów krajowych uhonorowano: –

*Danutę i Ryszarda Błaszkiewiczów z Rakowa w woj. kujawsko-pomorskim, których gospodarstwo specjalizuje się w hodowli i chowie trzody chlewnej.

*Jadwigę i Bartłomieja Gorłów z miejscowości Zatyki z woj. warmińsko-mazurskiego, specjalizujących się w produkcji mleka.

*Martę i Dariusza Kamińskich z Poniatowa w woj. mazowieckim, którzy specjalizują się w tuczu trzody chlewnej oraz prowadzą firmę „Marco-Polo” produkującą maszyny i urządzenie rolnicze.

*Wiesława Korbala z Dębicy w woj. Zachodniopomorskim, specjalizującego się w towarowej produkcji roślinnej oraz hodowli koni zimnokrwistych.

*Katarzynę i Wojciecha Lechowskich z Mykanowa z woj. Śląskiego, specjalizujących się w uprawie szklarniowej.

*Annę i Adama Ogorzałków z Czernięcina w woj. Lubelskim, których gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka.

*Katarzynę i Macieja Wojtuniaków z Wydrzyna w woj. łódzkim, specjalizujących się w produkcji ziemniaków.

W kategorii „Firmy” tytułem laureatów krajowych uhonorowano: –

*Skotarek – Produkcja Maszyn Rolniczych i Części z Góry w woj. dolnośląskim.

*Firma Handlowo-Usługowa Jan Chudaś z Lipówki w woj. lubelskim.

*Gospodarstwo Ogrodnicze – Szkółka Bonsai Alfred Rostkowski z Sulęcina w woj. lubuskim.

*Zakład Przetwórstwa Mięsnego Kazimiera Stopa, z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim.

*Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Godziszczach w woj. śląskim.

*Ogrodnictwo „Krzak” z miejscowości Brześce w woj. Świętokrzyskim.

*Serafin z Borzęcina w woj. zachodniopomorskim.

W imieniu laureatów Prezydentowi, ministrowi i organizatorom podziękował Janusz Dramiński.

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego spotkałem wielu absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i poprzedzających go uczelni, między innymi 20 pracowników Warmińsko – Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie i mgr. inż. Henryka Antosiaka, byłego wiceministra rolnictwa.

Bolesław Pilarek

zdjęcia: Artur Tabaka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze nie są dozwolone.