Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Przemówienie JM Rektora prof. dr. hab. Ryszarda J. Góreckiego podczas Święta Uniwersytetu.

Szanowni Państwo!

Uniwersytet niebawem kończy siedemnasty rok funkcjonowania. Wszelkie jubileusze zazwyczaj skłaniają do tego, by przyjrzeć się przeszłości i dokonać podsumowań. Ja jednak zawsze patrzę w przyszłość – jeśli państwo pamiętają myśli przewodnie moich wystąpień. Zawsze mówiłem „To przyszłość jest najważniejsza”. Przyszłość naszego uniwersytetu zależy od nas, a szczególnie od WAS MŁODYCH i to dlatego inwestowanie w młodego człowieka jest najważniejsze. Z pewnością przyszłość będzie na pewno zależała od nowych 122 doktorów i 41 doktorów habilitowanych, których witam serdecznie jako pierwszych!

Witam również serdecznie naszego dostojnego gościa, pana Erwina Kruka, który za chwilę stanie się członkiem naszej społeczności akademickiej, przyjmując najwyższe wyróżnienie, jakim jest tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Szanowni Państwo!

Nasz wielki rodak Jan Paweł II powiedział, że „przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro”. To dzisiejsza perspektywa, dzisiejsze plany i działania ukształtują przyszłość naszej Alma Mater. Spójrzmy zatem, jak dziś wygląda nasz uniwersytet.

  • Jesteśmy uczelnią silną, jeśli chodzi o uprawnienia akademickie, których razem mamy 40-ci. W mijającej kadencji 5 wydziałów uzyskało nowe uprawnienia akademickie, wcześniej WNoŚ, WBiB, WPiA, WNE, a w marcu tego roku uprawnienia habilitacyjne zdobył Wydział Nauk Medycznych. Serdecznie gratuluję dziekanowi tego wydziału – profesorowi Wojciechowi Maksymowiczowi. Dzięki temu rozwojowi mamy obecnie uprawnienia habilitacyjne w szesnastu dyscyplinach, umacniając zatem akademickość w tej sferze blisko trzykrotnie, gdyż w 1999 roku tych uprawnień mieliśmy sześć. Podwoiliśmy liczbę uprawnień do doktoryzowania, których dziś mamy 24.
  • Uczelnia zatrudnia obecnie 3310 pracowników, w tym 1946 nauczycieli akademickich, a pośród nich 512 profesorów i doktorów habilitowanych. Siedemnaście lat temu mieliśmy 2700 pracowników, w tym 380 profesorów i doktorów habilitowanych.
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma dziś najbogatszą ofertę kształcenia w swojej historii – oferuje aż 74 kierunki studiów ze wszystkich obszarów nauk: od przyrodniczych, humanistycznych i społecznych, poprzez techniczne i ścisłe oraz medycynę, sztukę i teologię.

Szanowni Państwo!

Uniwersytet – tak jak inne uczelnie w kraju – boryka się z niżem demograficznym.  W 1999 roku mieliśmy 24,5 tysiąca studentów, dziś mamy 23tys., w tym 19 tys. na studiach stacjonarnych oraz 4tys. na studiach niestacjonarnych.

Uczelnia podejmuje nowe działania promocyjne, co z pewnością mogą Państwo dostrzec w internecie, obserwując pojawienie się nowego serwisu stworzonego specjalnie dla kandydatów, reklam kontekstowych oraz aktywność UWM na wszystkich portalach społecznościowych.

Liczbę kandydatów determinuje demografia. Z danych statystycznych GUS wynika, że w ostatnich dwóch latach liczba 19-to  latków zmniejszyła się o 9%, a liczba kandydatów na studia spadła o 15,6 %. Tylko w ciągu czterech ostatnich lat liczba studentów w kraju zmniejszyła się o ponad 400 tysięcy. Co więcej, z prognoz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że liczba studentów w roku 2016/17 ma spaść poniżej półtora miliona, a pamiętamy wszyscy, jak kilka lat temu chwaliliśmy się ponad dwumilionową społecznością studencką w kraju. Nie jest to koniec spadku liczby kandydatów: z raportu Instytutu Sokratesa zatytułowanego „Demograficzne tsunami” wynika, że w 2020 roku prognozowana liczba studentów będzie mniejsza o 40 %.

Ze sprawą liczby studentów związana jest nasza sytuacja ekonomiczna. Jak wiadomo dotacja w bieżącym  roku jest mniejsza o 4,5 mln zł. W związku z niekorzystną dla nas zmianą przepisów dotyczących odliczania podatku VAT, wynik finansowy uczelni będzie mniejszy o kolejne 2 miliony. Zatem budżet UWM w 2016 r. jest zmniejszony o ponad 6 mln. zł. W związku z tym, by nie powrócić to ponownego zadłużenia, konieczne jest wdrożenie finansowego pakietu oszczędnościowego. Bieżące działania w tym zakresie muszą obejmować m.in. ograniczenie nowych zatrudnień pracowników, przede wszystkim w obszarze administracji centralnej i wydziałów, wdrożenie nowej polityki kadrowej w odniesieniu do nauczycieli akademickich, właściwe wydatki związane z utrzymywaniem infrastruktury uczelni, ograniczenie rozbudowy nowych obiektów z wyjątkiem Wydziału Prawa i Administracji  oraz Nauk Społecznych. Budowa na tych 2 wspomnianych wydziałach będzie musiała się odbywać kilku etapowo, będzie też to bardzo zależne, szanowny panie doradco ministra, od wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie będzie też możliwe własne dofinansowanie na wszystkie aktualne projekty UE, nawet te priorytetowe w programie regionalnym.

 

Jakie zatem pilne zadania czekają nas w bieżącym roku kalendarzowym?

  • Szczegółowa analiza wydatków uczelni w poszczególnych obszarach.
  • Opracowanie i wdrożenie pakietu oszczędnościowego.
  • Wprowadzenie zmian w ofercie kształcenia w odniesieniu
    do regulacji prawnych.
  • Umiędzynarodowienie kształcenia przez rozszerzenie oferty w języku angielskim  i  tworzenie kierunków z uczelniami zagranicznymi.
    • Poprawa efektywności systemu zarządzania zasobami ludzkimi.
    • Działania zmierzające do uzyskania kolejnych nowych uprawnień akademickich.
    • Kontynuacja wsparcia finansowego dla osób aktywnych w pozyskiwaniu
      i realizacji grantów.
    • Zdynamizowanie współpracy pomiędzy jednostkami w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych i ich umiędzynarodowienia.
      • Stworzenie procedur ułatwiających komercjalizację wyników badań.
  • Podniesienie sprawności systemów informatycznych  uczelni oraz dalszy ich rozwój.
  • Przygotowanie wydziałów do oceny parametrycznej w 2017 r.
  • Doskonalenie systemu bezpieczeństwa osób oraz mienia na terenie uczelni.

Jednym z najważniejszych wyzwań UWM na najbliższe lata jest zwiększenie aktywności naukowo-badawczej związanej z pozyskiwaniem grantów ze źródeł zewnętrznych, co wpływa na wielkość finansowania z dotacji podstawowej MNiSW. Aktualnie realizujemy ponad sto projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, MNiSW  oraz Europejską Agencję Kosmiczną. Cieszy nas fakt, że nasi pracownicy złożyli 40 wniosków do programu Horyzont 2020, z czego finansowanie uzyskało 6 projektów. Aktywność ta zaowocowała kilkuprocentowym wzrostem ilości realizowanych projektów w stosunku do roku ubiegłego i zapewnia nam rozpoznawalność na naukowej mapie naszego kraju. Jednakże należy mieć świadomość, że tylko 1/3 kadry naukowo-badawczej i doktorantów zaangażowana jest w realizację badań, które uzyskują finansowanie w ramach reguł konkursowych. Jest to zdecydowanie za mało i wskazuje, że na Wydziałach należy podjąć intensywne działania w celu poprawy tej sytuacji. Jako przykład mogą służyć Wydziały Nauk o Środowisku oraz Biologii i Biotechnologii, które charakteryzuje wysoka aktywność aplikacyjna i skuteczność w pozyskiwaniu środków.

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej ukierunkowana jest na innowacyjne badania powiązane z gospodarką. Biorąc pod uwagę aplikacyjny charakter badań realizowanych na wielu Wydziałach w UWM kilka dni temu zakończono realizację projektu „Opracowanie modelu funkcjonowania Międzywydziałowej Szkoły Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie”. Jest to pierwsze w kraju kompleksowe opracowanie stwarzające możliwość studentom i doktorantom nie tylko zdobywania wiedzy i realizacji badań naukowych ale również wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do gospodarki jak ma to miejsce w Norwegii i Finlandii, które uważane są za liderów w tym zakresie. By taka 3 semestralna szkoła zaczęła funkcjonować musimy pozyskać zewnętrzne środki finansowe z funduszy unijnych lub samorządu województwa.

To są zadania bieżące. Bardzo proszę Dziekanów obecnej i przyszłej kadencji o dalszą dobrą współpracę, by do września rozwiązać wiele aktualnych problemów naszej Alma Mater. Na nową kadencję musimy wdrożyć konkretny program przyszłości. Na ten temat planuję złożenie stosownych informacji podczas inauguracji roku akademickiego 2016/17,  w dniu 30 września bieżącego roku.

Szanowni Doktorzy Habilitowani i Doktorzy!

Odbieracie dziś Państwo swoje dyplomy doktorskie i habilitacyjne. Z pewnością jest to jedno z najważniejszych wydarzeń osobistych, ale jest to również jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu uczelni.

Dołączyliście  dziś Państwo praktycznie do grona 2000 tys. osób, które w ciągu siedemnastu lat istnienia Uniwersytetu odebrały swoje dyplomy.

Te liczne dzisiejsze promocje świadczą o dynamicznym rozwoju Uniwersytetu. Kształcenie młodych kadr naukowych należy do strategicznych działań naszej uczelni. Swoją pracą i dokonaniami poświadczacie Państwo, iż nauka nie ma granic, iż badania naukowe na dobrym poziomie prowadzi się także w naszym mieście. Jeszcze raz serdecznie gratuluję sukcesów, życzę kolejnych osiągnięć oraz spełnienia marzeń.

NAJWAŻNIEJSZA PRZYSZŁOŚĆ

- Przyszłość naszego uniwersytetu zależy od nas, a szczególnie od WAS MŁODYCH i to dlatego inwestowanie w młodego człowieka jest najważniejsze. Z pewnością przyszłość będzie na pewno zależała od nowych 122 doktorów i 41 doktorów habilitowanych, których witam serdecznie, jako pierwszych. Witam również serdecznie naszego dostojnego gościa, pana Erwina Kruka, który za chwilę stanie się członkiem naszej społeczności akademickiej, przyjmując najwyższe wyróżnienie, jakim jest tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – powiedział JM Rektor UWM prof. dr hab. Ryszard J. Górecki, witając gości.

Tegoroczne Święto Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie swoją obecnością zaszczycili między innymi: Bogusława Orzechowska, Urszula Pasławska, Anna Wasilewska, Mirosław Pampuch i Jacek Protas, parlamentarzyści: Marek Gustaw Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, były senator RP, Michał Wypij, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, Halina Ciunel, przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna, ks. bp Rudolf Bażanowski, biskup diecezjalny Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, liczni przedstawiciele samorządu terytorialnego, recenzenci przewodu doktorskiego, grupa rektorów i przedstawicieli krajowych placówek badawczych, Zdzisław Henzel, kanclerz PAN, ks. dr Paweł Rabczyński, rektor seminarium w Pieniężnie, przedstawiciele olsztyńskich instytucji, byli rektorzy i emerytowani profesorowie, przedstawiciele służb mundurowych na czele z gen. Józefem Kuczakiem, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UWM na czele z prof. zw. Andrzejem Farugą, dr h.c., absolwenci Wydziału Mleczarskiego z rocznika 1965, ks. kanonik dr Andrzej Lesiński, proboszcz Parafii Katedralnej Św. Jakuba w Olsztynie, ks. kanonik Mirosław Hulecki, proboszcz Parafii Św. Franciszka z Asyżu, ks. prałat Henryk Błaszczyk, przedstawiciele mediów, rodzina i przyjaciele Erwina Kruka.

W marcu tego roku uprawnienia habilitacyjne zdobył Wydział Nauk Medycznych. JM Rektor Ryszard J. Górecki serdecznie pogratulował dziekanowi tego wydziału – profesorowi Wojciechowi Maksymowiczowi i wręczył mu wiązankę kwiatów.

W treści uchwały Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o nadaniu Panu Erwinowi Krukowi tytułu doktora honoris causa czytamy: „Senat nadaje tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ERWINOWI  KRUKOWI poecie, pisarzowi, eseiście, Senatorowi RP I kadencji 1989-1991, Honorowemu Obywatelowi Miasta Olsztyna, zasłużonemu dla rozwoju kultury i życia społecznego Warmii i Mazur, za mazurski trwały wkład do skarbca literatury polskiej; za tworzenie prawdziwego, sumiennego i wielowymiarowego obrazu ziemi warmińsko-mazurskiej oraz upowszechnianie go na forum ogólnopolskim; za budowanie tożsamości i rozwój dziedzictwa kulturowego regionu w wymiarze uniwersalnym; za trwające pół wieku skuteczne inspirowanie badań regionalistycznych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych; za piękne owoce działań podjętych z myślą o dobru wspólnym społeczeństwa Warmii i Mazur, Polski i Europy.”.

Z wnioskiem o nadanie Erwinowi Krukowi tytułu doktora honoris causa wystąpiła rada Wydziału Humanistycznego UWM. Ocen jego zasadności dokonali: prof. dr hab. Jarosław Ławski z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. dr hab. Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. dr hab. Andrzej Sakson z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Laudację wygłosił promotor prof. Zbigniew Chojnowski z Wydziału Humanistycznego UWM.  Wygłaszający laudację przytoczył opinie recenzentów, którzy podkreślali nie tylko walory twórczości Erwina Kruka, ale również jego zaangażowanie społeczne. Pisarz był działaczem Solidarności, delegatem na Kongres Kultury Polskiej w 1981 roku, senatorem Rp9 wybrano go ponad 142 tys. głosów).

Profesor Andrzej Sakson nazwał Erwina Kruka wielkim chrześcijaninem i mazurskim sumieniem, niekwestionowanym autorytetem, strażnikiem mazurskiego dziedzictwa.

-Jednak to dzieło pisarskie i poetyckie jest największą wartością, jaką ofiarował nam Erwin Kruk- podkreślił promotor.

Erwin Kruk, zdaniem profesora Jarosława Ławskiego, zmienił temat mazurski w temat ogólnoludzki. Osiągnął językowe mistrzostwo i wzbogacił polska kulturę.

Erwin Kruk podziękował za laudację i ze względu na stan zdrowia poprosił profesora Zbigniewa Chojnowskiego o odczytanie jego przemówienia.

Drugą część uroczystości poprowadził prorektor prof. dr hab. Grzegorz Białuński.  Do odebrania dyplomów doktora habilitowanego zaprosił 41 osób, z tego 16 otrzymało ten stopień naukowy w innych ośrodkach akademickich. Dyplomy wręczał JM Rektor prof. dr hab. Ryszard J. Górecki w towarzystwie dziekanów poszczególnych wydziałów.  Jako pierwszy dyplom otrzymał dr hab. Rafał Strzeżek z Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt.    Następnie prorektor Grzegorz Białuński do złożenia przysięgi doktorskiej i odebrania dyplomów doktorskich zaprosił 122 doktorów (7 otrzymało stopnie w innych ośrodkach akademickich). W ich imieniu przysięgę na sztandar Uniwersytetu złożyli: Julia Bogdanowicz i Grzegorz Grunwald. Jako pierwsza dyplom doktora otrzymała Anna Majewska z Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt.

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń i wyróżnień.

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI uhonorowano profesora Pawła Brzuzana, profesora Ireneusza Kowalskiego, profesora Adama Łyszkowicza.

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczono: profesor Anitę Franczak.

MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali:

profesor Andrzej Buszko, profesor Zbigniew Chojnowski, doktor Andrzej Klasa, profesor Marian Mroziewski, profesor Andrzej Rychlik, Janina Sowul, profesor Jacek Wierzchowski, profesor Marzenna Zaorska, profesor Kazimierz Zwirowicz.

MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali: magister Grażyna Grzyb, profesor Grzegorz Igliński, doktor Jacek Kwiatkowski, doktor Jacek Michalak, profesor Jan Miciński, doktor Beata Nalepa, profesor Beata Tarnowska.

MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ odznaczeni zostali: doktor Katarzyna Głowacka, magister Małgorzata Salamonowicz-Fronczek.

MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ odznaczony został profesor Andrzej Raś.

Senat Akademicki przyznał Medal „Benemerenti Universitati Nostrae” profesorowi Stanisławowi PIKULSKIEMU – współtwórcy i wieloletniemu Dziekanowi Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w uznaniu zasług w procesie tworzenia i rozwoju wyższego kształcenia prawniczego na Warmii i Mazurach.

Za wieloletnią życzliwą współpracę i wspieranie rozwoju naszego Uniwersytetu Statuetką Uniwersytecką uhonorowano Księdza Prałata kanonika dr Andrzeja LESIŃSKIEGO – Proboszcza Parafii Archikatedralnej Św. Jakuba w Olsztynie.

Rektor i Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – jako wyraz uznania za wybitne osiągnięcia naukowe, w szczególności z zakresu badań kosmicznych, satelitarnych i geofizycznych oraz dotychczasowy wkład w rozwój naukowy i tworzenie dobrego wizerunku Uniwersytetu na arenie międzynarodowej – przyznał Statuetkę NICOLAUS COPERNICUS: Prof. Andrzejowi KRANKOWSKIEMU – z Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

Podczas wręczania Statuetki Chór śpiewał Homini Honorando.

Serdeczne gratulacje władzom uczelni za osiągnięcia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, doktorowi honoris causa Erwinowi Krukowi, nowo wypromowanym doktorom habilitowanym i doktorom oraz odznaczonym złożyli: Jacek Protas (w imieniu parlamentarzystów, Bożena Orzechowska w imieniu senatorów i wiceministra Zbigniewa Babalskiego), Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski, Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, Justyna Karaźniewicz (w imieniu wypromowanych doktorów habilitowanych i doktorów), Paweł Stefanowicz (w imieniu Samorządu Studenckiego).

Michał Wypij odczytał list gratulacyjny od Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Mówcy z wielką satysfakcją i dumą podkreślali dynamiczny rozwój Uniwersytetu i jego kadry. Życzyli dalszego trafnego doboru programów badawczych i wszelkiej pomyślności. Podkreślali także zalety i osiągnięcia JM Rektora UWM prof. dr. hab. Ryszarda J. Góreckiego, doktora honoris causa Erwina Kruka, prof. dr. hab. Wojciecha Maksymowicza, prof. dr. Stanisława Pikulskiego i prof. dr. hab. Andrzeja Krankowskiego.

Bolesław Pilarek


 



Komentarze nie są dozwolone.