Kiedyś w grupie – teraz w klubie

KLUB ABSOLWENTÓW UWM „ ZIEMIA WARMIŃSKA

Ziemia Warmińska – to nowy klub Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Powstał 26 lipca na olsztyńskim zamku.

Zaproszenia do wstąpienia do powstającego klubu prof. Andrzej Faruga – prezes Stowarzyszenia wysłał do 45 członków. Na zebranie założycielskie do sali bp. Marcina Kromera na zamku przyszło 26 chętnych. Prezes powitał zebranych i wyjaśnił skąd się wzięła potrzeba powołania klubu.

- Z Olsztyna i okolic jest wielu członków stowarzyszenia. Poza oficjalnymi uroczystościami nie mają oni na ogół okazji spotkać się. Przykład istniejących już klubów regionalnych, np. pomorskiego, cieszyńskiego wskazuje, że absolwenci chętnie się spotykają w celach towarzyskich, a każde takie spotkanie – to dla nich okazja do podtrzymania kontaktu z uczelnią i kolegami ze studiów – zachęcał prof. Faruga.

Spotkania klubów to także ciekawe wykłady. Celuje w nich prof. Stanisław Achremczyk – honorowy członek stowarzyszenia. Tak też było i 26 lipca. Wygłosił wykład o powojennej historii Olsztyna. Profesor zwrócił uwagę zebranych, że o ile na początku 20. wieku czynnikiem miastotwórczym w Olsztynie było wojsko, potem budowa fabryki opon, to teraz jest nim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Nie dość, że ściąga młodzież i naukowców – to jeszcze daje rocznie mieszkańcom przychód w wysokości 200 mln zł.

- O tej roli uniwersytetu trzeba ciągle przypominać władzom miasta i mieszkańców- zaapelował do zebranych.

Ci zaś przyszli na spotkanie najwyraźniej zdecydowani, bo nie pytali o zasadność istnienia klubu, tylko powołali go do życia i wybrali władze. Prezesem został po krótkim wahaniu Leon Szeląg.

- Pomożecie?

- Pomożemy – odpowiedzieli zgodnym chórem absolwenci.

- No to się zgadzam- oświadczył prezes.

Ponadto do zarządu klubu weszli – Remigiusz Dobkowski i Andrzej Milkiewicz – wiceprezesi, Anna Wakar – sekretarz oraz członkowie Andrzej Rogalski i Zbigniew Rybka.

Po zebraniu członkowie nowego klubu Stowarzyszenia Absolwentów z zainteresowaniem wysłuchali koncertu piosenek musicalowych Marcelli Foranny – włoskiej wokalistki jazzowej.

Obecnie do Stowarzyszenia Absolwentów UWM należą regionalne kluby: „Pomorze” z Gdańska, Ziemi Łomżyńskiej, Ziemi Cieszyńskiej i Ziemi Warmińskiej, ponadto kluby branżowe – zootechników i prawników.

Tekst i fot. Lek

***

          Stowarzyszenie Absolwentów UWM, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i życzliwości dyrekcji Muzeum Warmii i Mazur, z okazji powołania absolwenckiego Klubu regionalnego „Ziemia Warmińska” zorganizowało otwarty dla mieszkańców miasta  koncert włoskiej wokalistki Marcelli Foranny. 

      Włoska wokalistka Marcella Foranna studiowała śpiew pod kierunkiem Mirella Parutto, na kierunku śpiewu w konserwatorium L’Aquila Box. Następnie ukończyła studia pod kierunkiem Marii Sofia Marasca Garinei i Enzo. Następnie rozpoczęła karierę głośnym debiutem na scenie greckiego teatru w Taorminie w roli Loli w „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagni. Była  zwyciężczynią konkursu Opera  „Belli” w Spoleto. Marcella Foranna występowała w najbardziej prestiżowych teatrach we Włoszech i za granicą. Współpracuje z niektórymi z najbardziej znanych reżyserów i muzyków: wśród najważniejszych można wyróżnić Ennio Morricone, Nicola Piovani, Armando Trovajoli, Gianni Ferrio, Peter Garinei, Gino Landi, Claudio Baglioni oraz Giorgio Albertazzi.

     Artystka była w Polsce po raz pierwszy, mimo to zachwyciła publiczność wspaniałym wykonaniem utworów Gershwina, Ellingtona,Manciniego. Zaśpiewała m.in. „Freedom”, ”Summertime”, ”Memory” oraz „Moon River”.

    Na koniec zaśpiewała „Życzenie „Chopina, otrzymując owacje na stojąco. Publiczność gorąco pożegnała artystkę i towarzyszący jej zespół z Warszawy, którego w następującym składzie: Mariusz Obijalski – fortepian, Maciej Matysiak – kontrabas, Tomasz Waldowski – perkusja. Koncert był bardzo udany, sala Kromera była wypełniona po brzegi, artystka zapewniła organizatorów, że z przyjemnością odwiedzi Olsztyn w przyszłym roku.

W ten sposób Stowarzyszenie Absolwentów UWM przyczyniło się do promocji miasta, wzbogacając ofertę muzyczną Olsztyńskiego Lata Artystycznego.                                                           

Gall

Komentarze nie są dozwolone.