Zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkół rolniczych i gastronomicznych

15 i 17 września w Laboratorium Zwierzęcym Katedry Hodowli Owiec i Kóz oraz w dniach 23 i 24 września br. w Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie zorganizował zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkół rolniczych i gastronomicznych. Wydarzenia były kolejnym z cyklu działań informacyjno-promocyjnych OT w zakresie promocji żywności tradycyjnej i regionalnej oraz propagowania tradycyjnych metod wytwarzania produktów rolnych i żywnościowych realizowanym od kilku lat wśród uczniów szkół o profilu żywnościowym. W zajęciach uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Zespołu Szkół Rolniczych z Ostródy oraz z Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie i Karolewie.  Gospodarzem zajęć był Andrzej Milkiewicz – Dyrektor ARR OT w Olsztynie, który przekazał młodzieży informacje o działaniach Agencji Rynku Rolnego w zakresie promocji żywności tradycyjnej i regionalnej. Z młodzieżą spotkali się również dziekani Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

Podczas wykładu prof. dr hab. Stanisława Milewskie w Laboratorium Zwierzęcym Katedry Hodowli Owiec i Kóz młodzież miała okazję poznać różnice oraz przewagę w jakości mleka owczego i koziego oraz jego przetworów nad produktami powstałymi z mleka krowiego oraz walory kulinarne i dietetyczne jagnięciny, a następnie pod okiem mgr inż. Jerzego Dzidy zobaczyła różne gatunki owiec i kóz, o których była mowa w czasie wykładu.

Wykład pt. „Ryby – zdrowy tłuszcz w twojej diecie” w Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej Wydziału Nauk o Środowisku wygłosiła profesor nadzwyczajny UWM Małgorzata Woźniak, następnie młodzież miała okazję zwiedzić laboratoria i specjalistyczne baseny Centrum Akwakultury oraz na własne oczy zobaczyć wymierające endemiczne gatunki ryb z naszych wód śródlądowych, a także pokaz filetowania pstrąga.

Wszystkie zajęcia kończyły się degustacją produktów i potraw przygotowanych na bazie mleka koziego, jagnięciny oraz ryb.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze nie są dozwolone.