XXII Jesienne Targi Rolnicze ” Wszystko dla Rolnictwa”

Marszałek dr. Gustaw Marek Brzezin i rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki przecinają symboliczna wstęgę

Uniwersyteckie akcenty

Po krótkiej emigracji do Ostródy do Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie wróciły Jesienne Targi Rolnicze. W leśnej scenerii 15 wystawców zaprezentowało między innymi: – maszyny i urządzenia rolnicze; pasze i dodatki paszowe; wyposażenie; budynków inwentarskich; zwierzęta hodowlane i ozdobne; nawozy i środki ochrony roślin; budownictwo; odnawialne źródła energii; krzewy i rośliny ozdobne; wyposażenie ogrodów, żywność tradycyjna i regionalna; przetwórstwo rolno-spożywcze; instytucje działające na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

Targi otworzyli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego dr Gustaw Marek Brzezin i JM rektor UWM prof. dr hab. Ryszard Górecki. Dyrektor WMODR wręczył marszałkowi pamiątkową szablę.

Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla Rolnictwa” to przedsięwzięcie promujące rolnictwo i płody produkcji rolnej z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. Były one doskonałą okazją do skorzystania z porad specjalistów i doradców rolnych, wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z nowinkami technologicznymi w dziedzinie rolnictwa. Towarzyszyła im Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, na której swój bogaty dorobek hodowlany zaprezentowali hodowcy bydła mlecznego, bydła mięsnego, koni, trzody chlewnej, owiec i kóz. Integralną częścią targów był także Festiwal Wieprzowiny zorganizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych Izbę Gospodarcza, na czele którego stoi mgr inż. Krystyna Ziejewska, absolwentka ART. Zwiedzający mogli wziąć udział w konkursach i pokazach kulinarnych, poznać walory tego mięsa i skosztować potraw z wieprzowiny. W ramach festiwalu zorganizowano konferencję pt. ” Polska wieprzowina i jej jakość”. Na wielu stoiskach swoje firmy reprezentowali także absolwenci UWM, między innymi mgr inż. Cezary Antczak ( ARR), mgr inż. Igor Rozumowicz ( ARiMR), Jan Dziadkiewicz z Setala( materiał nasadzeniowy i owoce), Anna i Marcin Uliszewscy z Nikeilkowa( cebulki kwiatów). Zwierzęta zaprezentowane przez absolwentów Agnieszkę Tokarską-Dziąbę i Wojciecha Florczyka na Warmińsko-Mazurskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych zdobyły czempionaty. Takie samo wyróżnienie zdobył knur wyhodowany przez Henryka Lesińskiego, który gospodaruje wspólnie z synami absolwentami UWM.

- Oceniamy – powiedział między innymi dyrektor Zygmunt Kiersz – że tegoroczne targi odwiedziło około 35 tys. zwiedzających. Podczas targów zaprezentowano niemal wszystkie branże rolnicze i związane z rolnictwem oraz wsią. Na poprzednich targach nie było między innymi wystawy zwierząt, ekspozycji rzemiosła i chociażby żywności. Podczas targów można było nie tylko obejrzeć kombajn, czy inną maszynę rolniczą, ale przy okazji także kupić dobą nalewkę, wędzonkę, miód czy chleb, ale także drzewka owocowe i ozdobne, kwiaty, cebulki itp. Podziw budziły przepiękne zwierzęta zaprezentowane na Warmińsko-Mazurskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych….

Podczas targów podsumowano konkursy wojewódzkie zrealizowane w ciągu minionego roku:-. ” Agroliga”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”, ” Ogród przyjazny rodzinie i turystom”. Dla wystawców zorganizowano kilka konkursów. Główną nagrodę w tym współzawodnictwie na ” Najładniejsze stoisko” przyznano firmie MirTrans w Płoskini, a laur ” Hitu targów” przypadł Krajowemu Związkowi Grup Producentów Rolnych-Izbie Gospodarczej. Uhonorowano także Koło Gospodyń Wiejskich w Pieckach( za najlepsze stoisko KGW). Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego puchar przyznało Mariuszowi Jędrychowskiemu właścicielowi Zakładu Przetwórstwa Mięsnego w Gołogórze.

Zygmunt Kiersz i Bolesław Pilarek, przedstawiciele prezydium Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wręczyli  marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego dr.  Gustawowi Markowi Brzezinowi i  wieloletniemu pracownikowi WMODR mgr.inż. Stanisławowi Bawołowi Złote Odznaki Zasłużony dla Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Natomiast J.M. Rektor UWM prof. dr hab Ryszard Górecki wręczył uniwersytecki krawat mgr.inż. Zygmuntowi Kierszowi, dyrektorowi WMODR oraz puchar Jadwidze Jerzewicz, wojewódzkiej wicemistrzyni Agroligi.

Oprawę artystyczną zapewniły: Orkiestra Dęta pod dyrekcje Józefa Kieliszewskiego, Zespół ” Parasol”, ” Piękni i Młodzi”, „Pieckowianie”, „ALMA”, ” SOLTARE”, ” The Wheeler s Band” oraz Parafialno- Gminna Orkiestra Młodzieżowa Grodziczno..

B. Pilarek

Marszałek dr. Gustaw Marek Brzezin prezentuje szablę

J.M Rektor UWM prof. Ryszard Górecki wręcza puchar Jadwidze Jerzewicz wojewódzkiej wicemistrzyni Agroligi w kategorii Firma

Od lewej marszałek Gustaw Brzezin, Jan Heichel prezes WMIR, Mariusz Jedrychowski, Bolesław Pilarek, Zygmunt Kiersz

Od lewej marszałek Gustaw Brzezin, Bolesław Pilarek, Rektor prof. Ryszard Górecki, Jan Heichel, Zygmunt Kiersz, Stanisław Bawoł

Komentarze nie są dozwolone.