Odszedł od nas Aleksander Wołos

Aleksander Wołos, wybitny artysta i zacny Kolega odszedł od nas 6 listopada 2014 roku. Miał 80 lat. Śmierć zaskoczyła Alka akurat w dniu, gdy na Zamku Olsztyńskim miał odebrać z rąk prezydenta Olsztyna nagrodę im. Hieronima Skurpskiego. Była to druga znacząca nagroda, przyznawana tym razem przez Kapitułę najbardziej uznanych artystów. Rok wcześniej otrzymał równie cenne wyróżnienie a mianowicie Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Chcieliśmy mu jeszcze raz gorąco pogratulować – niestety możemy to zrobić tylko z tego miejsca. Zapamiętamy Jego talent, pasję oraz niebywałą pracowitość. Był dla nas początkujących-ale i tych z długim stażem artystycznym- wzorem do naśladowania. Zapamiętać Jego postać jako niezwykle przyjaznego Kolegę z dużym poczuciem humoru ale zarazem bystrego obserwatora zjawisk dziejących się wokół. Był członkiem- założycielem grupy inicjatywnej, która w roku 2011 powołała do swego grona  nieprofesjonalnych artystów– pracowników UWM w Olsztynie.

Posiadał już wówczas imponujący dorobek twórczy w zakresie malarstwa, grafiki, rzeźby oraz rysunku satyrycznego. Pięknie portretował a Jego karykatury i rysunki satyryczne z celnym komentarzem były umieszczane w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych. Swoje prace przedstawił na 146 wystawach zbiorowych w tym na 64 wystawach zagranicznych oraz 63 indywidualnych. Dokładnej liczby prac nie sposób określić. Ponad dwa tysiące to tylko rysunki w prasie i wydawnictwach książkowych, kilkaset to portrety. W ostatnich latach namalował techniką olejną i pastelem ponad pięćset pejzaży. Cechowała Go bowiem obok przenikliwej obserwacji życia politycznego, również niezwykła umiejętność dostrzegania piękna jakie nas otacza.

Był portretowany przez innych artystów a studenci pisali prace  magisterskie na temat Jego dorobku twórczego. Alek! Obiecujemy, że będziemy zwalczać określenie „amator”, gdyż najsłynniejsi artyści ubiegłych wieków też byli samoukami takimi jak Ty.

Niechaj próbki malarstwa ukażą zdolności satyryczne oraz kunszt i piękno Jego dzieł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagrodę im. Hieronima Skurpskiego z rąk Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza odebrał syn Lucjan Wołos (fot. A. Jarczyk)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksander Wołos(trzeci od lewej) w gronie  członków Artystycznej Rezerwy Twórczej w klubie Baccalarium w trakcie otwarcia wystawy (2014r.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnie odwiedziny  Alka na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt na którym wiele lat pracował (fot. A. Jarczyk)

Komentarze nie są dozwolone.