II FESTIWAL SERÓW I TWAROGÓW W OLSZTYNIE

Po raz drugi Katedra Mleczarstwa i Zarządzania  Jakością  Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  wspólnie z  Krajowym Związkiem  Spółdzielni  Mleczarskich pod patronatem  Rektora UWM  prof. dr. hab. Ryszarda Góreckiego i prezydenta Olsztyna dr. inż. Piotra Grzymowicza  zorganizowały na terenach Hotelu  Omega  II Festiwal Serów i Twarogów. Uczestniczyło w nim 21 wystawców, w tym 15 producentów i  6 firm pracujących na rzecz przemysłu mleczarskiego. Według szacunków organizatorów  festiwal odwiedziło około 5 tys. zwiedzających. Organizatorzy i wystawcy nie żałowali serów. Każdy smakosz do woli mógł próbować serów i twarogów. Było też stoisko oferujące bezpłatne dania z serów.

Polski przemysł mleczarski produkuje rocznie ponad 800 tys. ton serów w tym ponad 300 tys. t. twardych (żółtych), reszta to twarogi.  W produkcji serów twardych Polska zajmuje 6. miejsce w świecie po: USA, Niemcach, Francji, Holandii, Włoszech.  Natomiast w produkcji  twarogów- 1.miejsce w świecie. Statystyczny Polak zjada rocznie 4,5 kg sera, Francuz, Włoch, Holender, Duńczyk – 25-30 kg. 80% serów produkowanych w Polsce to sery typu holenderskiego (gouda, edamski, lazur, camembert) reszta to głównie sery typu – szwajcarskiego (ementaler, bardzie słodkie, z dużymi dziurami).  Niektóre źródła podają, że zakłady mleczarskie w Polsce produkują około 100 gatunków serów. Inni informują, że handel proponuje zaledwie 4-5 typów serów przygotowywanych  według tych samych receptur. Różnica w smaku jest wynikiem innego mleka w różnych regionach i …nazwy handlowej. Niestety, nie dowiedziałem się, ile  gatunków serów zaprezentowano  podczas o0lsztyńskiego festiwalu.  Przy okazji przypomnę  krążąca dawniej anegdotkę o generalna Charles de  Gaulle, który mówiąc o Francji miał powiedzieć: „ Trudno rządzić krajem , w którym produkuje się tyle gatunków sera, ile jest dni w roku”.  Napisałem „ anegdotkę”, gdyż zapytałem o to w jednym z francuskich zakładów mleczarskich i nikt mi tego nie potwierdził.

W trakcie festiwalu prof. dr hab. Arnold Reps na stosiku eksperta odpowiadał na pytania dotyczące np. wyboru sera, rodzajów i różnic między gatunkami serów, prawidłowości znakowania serów, roli żywieniowej produktów mleczarskich, itd.

Organizatorzy zadbali także o najmłodszych konsumentów. Urządzili dla nich uliczkę seromaniaków, czyli animacje dla dzieci w formie różnorodnych „mleczarskich” zabaw, konkursów oraz gier (z nagrodami) prowadzone przez studentów Wydziału Nauki o Żywności UWM. Dzieci mogły uczestniczyć w mini pokazie laboratoryjnym, w którym badały mleko, poznawały metody produkcji sera i masło, zapoznawały się ze sprzętem i stosowanymi dodatkami technologicznymi. Studenci, członkowie Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa WNoŻ zorganizowali także degustację pod hasłem: serw kuchni i gastronomii.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotograficzna oraz pokazy filmowe poświęcone tajnikom przemysłowej produkcji serów dojrzewających i twarogów najwyższej jakości.

Komisja konkursowa złożona z ekspertów tytuł Hit Serowy przyznała serowi Mini Mozzarella Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim. W tej kategorii uhonorowano także: OSM w Kosowie  Lackim (ser wędzony Jubilat i serek typu włoskiego Sorento), OSM w Łowiczu (zestaw serów dojrzewających konfekcjonowanych), OSM w  Sierpcu (zestaw serów typu szwajcarskiego Królewski, Markiz i Magnat), OSM w Skierniewicach (Mozzarella w przyprawach), OSM we Włoszczowie( ser typu szwajcarskiego Włoszczowski), Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich  LACPOL sp. z o.o. w Warszawie( zestaw serów typu holenderskiego edamski i gouda oraz ser typu greckiego długo dojrzewający Kefalotiri), POLMLEK Sp. z o.o. (zestaw serów typu holenderskiego „Warmia”, Morski, Podlaski, Natan), SERTOP  Sp. z o.o. w Tychach (zestaw serów topionych MIX, Mój Jedyny, Wasz…Luksusowy), SM LAZUR w Nowych Skalmierzycach (Lazur Skalmierzycki), SM MLEKOVITA w Wysokiem  Mazowieckiem (Zakopiańskie Specjały – Ser Ementaler z Zakopanego,Ser Rolada Ustrzycka, Faruki – ser podpuszczkowy, parzony, niedojrzewający, Faruki – ser podpuszczkowy, parzony, wędzony,Ser Gołka Zakopiańska), SM w Rykach (ser Cymes).

Tytuł Hit Twarogowy przyznano zestawowi twarogów Garwolińskich Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie. W tej kategorii uhonorowano także: OSM w Łowiczu (zestaw twarogów łowickich), OSM w Siedlcach (twaróg tłusty), LACPOL (twaróg maślankowy), Mlekovitę (zestaw serków wiejskich), SM JANA w Środzie Wielkopolskiej( zestaw twarogów solankowych z przyprawami).

Nagrodą publiczności – Serowy Król- wyróżniono: OSM w Grodzisku Mazowieckim (Mozzarella Wędzona), OSM w Kosowie Lackim (Jubilat Wędzony),  OSM w Łowiczu (Gouda i Edamski),  OSM w Sierpcu (Królewski i Królewski light), OSM w Skierniewicach (zestaw serów Mozzarella w zalewie), OSM we Włoszczowie (Czarna Perła), LACPOL (Tylżycki), POLMLEK (zestawy serów konfekcjonowanych dojrzewających i Warmia),  SERTOP ( Złoty Ementaler), LAZUR  zestaw serów topionych Lazur), Mlekovita (Ser Księżan OLD0), SM w Rykach ( Ser Hit z Ryk Wędzony).

Nagrodą publiczności Twarogowy Król wyróżniono:  OSM w Garwolinie( tłusty Klimek i  zestaw serków homogenizowanych smakowych), OSM w Łowiczu ( zestaw twarogów łowickich0,  OSM w Siedlcach ( zestaw  twarogów Klimek), LACPOL (serek śmietankowy  PACYNKA- HULA KRASULA), MLEKOVITA (zestaw produktów DELISER – ser twarogowy topiony – naturalny, ser twarogowy – szczypiorek z cebulą, ser twarogowy topiony z żurawiną oraz ser twarogowy topiony z kolorowym pieprzem), SM JANA  ( twaróg solankowy wędzony).

Adresy specjalne Festiwalu Serów i Twarogów otrzymały  firmy: ALFA-LAVAL Poland Sp. z o.o., CHR. HANSEN Poland Sp. z o.o. , CSK food enirichment Poland Sp. Z o.o. , OBRAM Sp. z o.o,  DIVERSEY Polska Sp. z o.o. / SEALEED AIR Polska Sp. z o.o., TREPKO Sp. z o.o.

Nagrodę Rektora UWM otrzymała ją firma OBRAM z Olsztyna za nowatorskie i kompleksowe opracowanie linii technologicznych do produkcji serów i twarogów.

Puchar Prezydenta Miasta Olsztyna otrzymała Spółdzielnia Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem za innowacyjność i najwyższą jakość serów i twarogów.

Puchar Dziekana Wydziału Nauki o Żywności UWM  otrzymała grupa POLMLEK za innowacyjność produktów mleczarskich.

Organizatorom gratulujemy pożytecznej i udanej imprezy, a laureatom honorów i nagród.

Bolesław Pilarek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze nie są dozwolone.