Produkcja nasadzeń i aranżacja ogrodów

Mgr inż. Jan Dziadkiewicz po ukończeniu studiów na Wydziale Rolniczym ART w Olsztynie, zwieńczonym obroną pracy magisterskiej w Katedrze Ogrodnictwa podjął pracę z Spółdzielni Kółek Rolniczych w podolsztyńskich Dywitach. Ciągnęło go jednak na swoje, a funkcjonująca w pobliskim Spręcowie szkółka drzew pobudzała wyobraźnię. Wreszcie wypatrzył w Sętalu kawałek ziemi i zrujnowane budynki, na które nie było chętnych. Wydzierżawił je od gminy i zaczął remontować. Gdy niedawne ruiny zaczęły przypominać dom mieszkalny, kilka osób zgłosiło się do gminy z ofertą kupna. Ówczesny naczelnik gminy zmobilizował do kupna przeprowadzającego remont użytkownika. Ten usłuchał dobrej rady, nabył siedlisko i od 1985 r zaczął powoli budować swoje przedsiębiorstwo, które nadal nosi skromna nazwę:” Szkółka roślin owocowych i ozdobnych JAN-SAD (gospodarstwo szkółkarsko – sadownicze).

- Od początku – powiedział mgr inż. Jan Dziadkiewicz – zajmujemy się produkcją najwyższej jakości drzewek i krzewów owocowych w bardzo szerokim asortymencie gatunkowym i odmianowym. Ponadto produkujemy i sprzedajemy rośliny ozdobne. Specjalizujemy się w produkcji róż (ok. 30 odmian). Jednak taka produkcja wymagała tylko zatrudniania pracowników sezonowych. Tymczasem mieszkający w pobliżu ludzie chcieli także pracować w innych okresach roku. Po powiększeniu areału gospodarstwa postanowiliśmy rozszerzyć naszą produkcję i założyć nowoczesny mieszany sad…

Cała produkcja tego szkółkarsko-ogrodniczego gospodarstwa objęta jest stałym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie. Po powiększaniu areału gospodarstwa i skali produkcji gospodarze postanowili przeprowadzić reorganizację oraz modernizację gospodarstwa, aby sprostać konkurencji na wymagającym rynku unijnym.

- Postawione cele – kontynuuje mgr inż. Jan Dziadkiewicz – realizujemy, wykorzystując liczne dotacje unijne…

Niedawno pomagający dotychczas Janowi Dziadkiewiczowi syn Kamil ukończył na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studia o specjalności architektura krajobrazu i rozszerzył zakres działalności rodzinnego przedsiębiorstwa o kompleksowe projektowanie i aranżację ogrodów, zakładanie ogrodów oraz modernizację terenów zieleni, co stanowi uzupełnienie potrzeb rynku w dziedzinie profesjonalnego kształtowania terenów zieleni. Dziadkiewiczowie służą fachowym doradztwem w dziedzinie uprawy i ochrony roślin, projektowaniu ogrodniczym oraz wykonują prace dekoratorskie.

- Co roku – powiedział Jan Dziadkiewicz- staramy się sprostać wymaganiom naszych klientów, oferując nowe odmiany i najwyższą jakość naszych drzewek. Przyjmujemy zamówienia na następne sezony z możliwością okulizacji pod indywidualne zamówienia. Ponadto zajmujemy się produkcją materiału roślinnego do nasadzeń ekologicznych. Jako odłam gospodarstwa szkółkarsko – sadowniczego JAN-SAD powstała pracownia architektury krajobrazu. Projektujemy i realizujemy najbardziej wyszukane pomysły terenów zielonych. Wiedza, umiejętności, wyobraźnia oraz doświadczenie, pozwalają nam tworzyć niepowtarzalny charakter ogrodów u naszych klientów. Zamiłowanie do tego, co robimy przekłada się na jakość oferowanych usług…

Troje absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, czyli sadownik mgr inż. Jan Dziadkiewicz, mgr inż. architekt krajobrazu Kamil Dziadkiewicz i mgr inż. Beata Bubik, architekt krajobrazu plastyk wystawiennik tworzą zespół łączących pasję ogrodniczą z artystyczną wrażliwością i twórczym podejściem do nowatorskich przedsięwzięć.

Tekst i zdjęcie Bolesław Pilarek

Podpis pod zdjęcia; prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzej Faruga, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w rozmowie z mgr. inż. Janem Dziadkiewiczem.

Komentarze nie są dozwolone.