Dyplomaci na UWM

Przez dwie godziny w piątek 23 maja Biblioteka Uniwersytecka była centrum światowej dyplomacji. Gościła, bowiem aż 57 dyplomatów z 32 krajów świata.

Od piątku do niedzieli (23-25.05.) w naszym regionie przebywa grupa zagranicznych dyplomatów akredytowanych w naszym kraju. Liczy 57 osób reprezentujących 32 kraje, w tym wszystkie europejskie oraz m.in. Kanadę, Meksyk, Peru, Tunezję, Kubę, Kongo, Kolumbię i Filipiny. Prawdopodobnie w tym samym czasie na świecie nie było drugiego miejsca tak nasyconego dyplomacją. Dyplomaci zwiedzanie naszego regionu zaczęli od UWM. Przywitał ich tutaj prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. Rektor scharakteryzował naszą uczelnię i zaprezentował gościom film o UWM. Zapytaliśmy ich o wrażenia.

Marta Chavarri Dupuy – ambasador Peru

- Jestem już 4 lata w Polsce i to jest mój ostatni rok w waszym kraju. Niedługo stąd wyjeżdżam. Byłam już w Olsztynie i na waszym uniwersytecie 4 lata temu z grupą ambasadorów. Widzę wielki postęp. Program rozwoju uczelni, który nam wtedy przedstawiono jest realizowany. Wiem, że zrobiliście duży postęp w badaniach. W ogóle miło patrzeć jak Polska dynamicznie się rozwija. W mojej ocenie to obecnie najważniejszy kraj w Europie środkowej.

Augustin Nunez Martinez – ambasador Hiszpanii

Przebywam w Polsce od ponad roku i jest to mój pierwszy pobyt w Olsztynie. Jestem zachwycony waszą przyrodą. Jest wspaniała: mnóstwo zieleni i wody. UWM to młody uniwersytet, ale widzę, że dbacie o ślady przeszłości, o stare budowle. Zauważam pewne podobieństwa między waszym i naszym krajem. Hiszpania leży na zachodnim skraju Unii. Polska na wschodnim. To ma swoje konsekwencje. Polska jest teraz największym beneficjentem środków z UE, podobnie jak nasz kraj przed 15 laty. Studiuje u nas dzięki programowi Erasmus 2 tys. studentów z Polski i wiem, że na waszej uczelni też jest kilkoro Hiszpanów. Nasi studenci lubią do was przyjeżdżać. Podoba im się wasz kraj i wasze dziewczyny.

Lukas Beglinger – ambasador Szwajcarii

Pracuję w Polsce już 3 lata. Czy znam Warmie i Mazury? W zeszłym roku przez kilka tygodni wynajmowałem z żoną domek w Ostródzie i w tym roku też zamierzam spędzić urlop w waszym regionie. Wydaje mi się, że dość dobrze poznałem wasz kraj i wasz region, bo mam wielu polskich znajomych. Wiem, że szukacie dróg rozwoju, bo z samej turystyki, która trwa 3 miesiące nie da się przeżyć całego roku. Macie ogromny odsetek ludzi na studiach i jednocześnie niedobór szkolnictwa zawodowego. Wiem, że pracujecie teraz nad rozwojem szkolnictwa zawodowego, ale w taki sposób, aby nie osłabiać tempa wzrostu innowacyjności gospodarki. Myślę, że sobie z tym poradzicie, bo macie duży potencjał rozwojowy, stabilną gospodarką i system polityczny.

Olivia Nikiel

Miałam tu być z moim mężem, który jest ambasadorem Niemiec w Polsce od 6 tygodni. A w związku z tym ma wiele pracy i różnych nieoczekiwanych zajęć, wiec nie mógł przyjechać. Jestem pierwszy raz w Polsce. Przed przyjazdem tutaj zrobiłam wywiad na temat waszego kraju. Na razie jeszcze niewiele widziałam, ale cieszę się, że jestem akurat tutaj. Pochodzę z Düsseldorfu i moja rodzina nie ma nic wspólnego z Prusami Wschodnimi. Znam jednak wielu ludzi lub potomków tych, którzy stąd pochodzą. Opowieści o Prusach Wschodnich przechodzą w tych rodzinach z Pokolenia na pokolenie. Sama je słyszałam, więc i ja się wreszcie przekonam czy naprawdę tutaj tak pięknie. Poza tym marzeniem życia mojego 85-letniego ojca jest zobaczyć Mazury.

To był już 3. pobyt dyplomatów na UWM. Pierwszy – w 2005 r, drugi – w 2010. Organizuje je 2-3 polskie MSZ razy w roku (do różnych regionów Polski).

- Ich celem jest promocja regionu i pokazanie możliwości współpracy. Dlatego też władze regionalne pokazują dyplomatom to, co w ich województwach najlepsze i najciekawsze – mówi Krzysztof Krajewski, dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ.

lek

 

Komentarze nie są dozwolone.