Obłóczeni w białe fartuchy

Studenci III roku kierunku lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych odebrali w sobotę (10.05.) z rąk swoich opiekunów białe fartuchy – symbol nowego etapu w ich kształceniu, w którym zaczną mieć kontakt z pacjentami. Zamienią teorię na praktykę.

Ceremonie Białego Fartucha odbywają się w większości amerykańskich oraz na wielu europejskich uniwersytetach medycznych. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła po raz czwarty. W tym roku spotkała się z większym zainteresowaniem gości niż w ubiegłych latach. Można było ją również oglądać na żywo za pośrednictwem Internetu.

– Ceremonia ma podkreślić wartości, które umknęły w czasach technologii. Wartości, które pozwolą pokazać lekarza nie tylko jako dobrego diagnostę lub dobrego chirurga, ale osobę która wnosi także idee humanistyczne – mówił rozpoczynający uroczystość prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki.

Jak czuli się sami studenci przed ceremonią?

– Ten dzień jest dla mnie wyjątkowy. Otrzymamy wstęp do klinik. Przestajemy uczyć się teorii, teraz czas na kontakt z pacjentem. To kluczowy moment – stwierdziła Anna Piotrowska, jedna ze studentek, które otrzymały biały fartuch. – Nie odczuwam większego stresu, jestem bardziej podekscytowana.

– Jest to dla nas duży przełom. Kończymy czas suchej teorii, zaczynami praktyki. Jest to bardzo interesujący etap. Odczuwam małe podenerwowanie – mówiła Justyna Waszniewska, studentka z English Division, czyli grupy anglojęzycznej.

Wręczanie białych fartuchów, tzw. obłóczenie, poprowadziła dr n. med. Anna Żurada.

Po zakończeniu tej części uroczystości najlepsi studenci na półmetku studiów otrzymali Konwalie Dziekańskie. Oprócz nich przyznana została także Duża Konwalia Dziekańska (nagroda dla osób związanych z Wydziałem Nauk Medycznym), którą wręczono dr Leszkowi Dudzińskiemu, dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.

Następną częścią uroczystości był wykład w języku angielskim „Do women have special hearts”, który przeprowadził dr. n. med. Franz van Erckelens. Ceremonię zakończył występ artystyczny. Świeżo obłóczeni studenci uczcili obłóczyny niedzielnym Balem Konwalii Majowej.

Justyna Żyłko, studentka

Komentarze nie są dozwolone.