Odznaczenia dla rektora UWM

Prof. Ryszard Górecki – rektor UWM został uhonorowany Medalem Prymasowskim „Za zasługi dla kościoła i narodu”.

Podczas mszy św. poprzedzającej uroczystość nadania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ks. abp Edmundowi Piszczowi, emerytowanemu metropolicie warmińskiemu, która odbyła się (6.05.) w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu prof. Ryszard Górecki, rektor UWM otrzymał Medal Prymasowski „Za zasługi dla Kościoła i Narodu”.

Medal ten przyznał rektorowi i osobiście wręczył abp. Józef Kowalczyk, prymas Polski, dr h.c. UWM  w uznaniu jego zasług za długoletnią owocną współpracę z Kościołem Katolickim w tworzeniu Uniwersytetu, a w szczególności za budowanie Wydziału Teologicznego UWM. To pierwszy taki medal przyznany mieszkańcowi archidiecezji warmińskiej. Inicjatorem jego nadania był abp. Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.

Współpraca z Kościołem Katolickim prof. Góreckiego wykracza jednak poza mury Uniwersytetu. Jako senator RP prof. Ryszard Górecki aktywnie zabiega o nadanie statusów pomnika historii sanktuariom warmińskim w Stoczku Klasztornym, Krośnie, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.

Rektor  prof. Ryszard Górecki został także odznaczony Orderem Wschodzącego Słońca. Odznaczenie to  przyznawane w Japonii. Jest trzecim najważniejszym orderem japońskim. Został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito (Meiji). Początkowo Order Wschodzącego Słońca był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej, kiedy konstytucja Japonii nie pozwalała tworzyć armii, rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Może być nadawany także pośmiertnie. Orderem tym zostało do tej pory odznaczonych 17 Polaków. Należy do nich m.in. Henryka Bochniarz – ekonomistka, była minister przemysłu, prezydent Konfederacji Lewiatan. Michał Kleiber – prezes PAN, Józef Piłsudski, Edward Śmigły Rydz i Andrzej Wajda.

lek

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Zarządy

Stowarzyszenia Absolwentów UWM

i

Fundacji im. M. Oczapowskiego

Komentarze nie są dozwolone.