Anioł podał Mu dłoń

ŻEGNAJ INFUŁACIE

ŻEGNAJ DUSZPASTERZU

ŻEGNAJ PRZYJACIELU

 

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. infułat dr Julian Żołnierkiewicz były wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. W ostatnich godzinach życia, które spędził w otoczeniu rodziny, prosił: – „ Panie Boże weźmie do siebie. Panie Boże weźmie do siebie”. 25 października po godzinie czwartej anioł podał Mu pomocną dłoń i poprowadził przed oblicze Pana Boga.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się w niedzielę 27 października w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy żałobnej przewodniczył arcybiskup senior ks. dr Edmund Piszcz. Kościół był wypełniony po brzegi. Przybyli nie tylko parafianie, żeby pożegnać się ze swoim proboszczem, ale także przyjaciele i bliscy znajomymi ks. infułata.

Na drugi dzień od rana trumna wystawiona była w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, a o godzinie 12 rozpoczęła się msza żałobna, której przewodniczył arcybiskup senior ks. dr Edmund Piszcz, a homilię wygłosił arcybiskup ks. dr Wojciech Ziemba, który przypomniał kapłańskie motto zmarłego ”Wiem komu zawierzyłem” i omówił jego kapłańską posługę, podkreślając, że ksiądz Julian wielka miłością darzył nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Na przykład nie chcąc przejechać stadka gołębi, skasował swój samochód. Arcybiskup zacytował fragmenty testamentu księdza Juliana: – „Chciałbym przeprosić Pana Boga za wszelkie niedociągnięcia, za wszelkie, może nieuświadomione grzechy. Proszę Boga o przebaczenie. Przepraszam wszystkich, którym sprawiłem przykrość. Przebaczam wszystkim… Wszystkich proszę o modlitwę za mnie i polecam się miłosierdzi bożemu”.

Honorową asystę w postaci kompanii honorowej wystawiła Służba Więzienna, której zmarły był kapelanem. Wiele służb mundurowych i organizacji wystawiło poczty sztandarowe. Liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów, a wśród nich przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie.

Przed wyprowadzeniem zwłok z kościoła zmarłego pożegnali: wojewoda Marian Podziewski, marszałek województwa Jacek Protas i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wspominając zasługi zmarłego między innymi powiedział: – „Ileż pokoleń olsztynian może poszczycić się tym, że to właśnie ksiądz Julian Żołnierkiewicz udzielał im chrztu, pierwszej komunii i ślubu…”

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podkreślił, że Pan Bóg dał nam kapłana z otwartym sercem.

Prezydent Olsztyna dr Piotr Grzymowicz, powiedział, że Olsztyn bez księdza Juliana już nie będzie taki sam. To wokół jego plebanii przy kościele NSPJ koncentrowało się życie w najtrudniejszych latach.

Biskup senior Julian Wojtkowski wyprowadził trumnę z ciałem ks. infułata Juliana Żołnierkiewicza z jego macierzystego kościoła NSPJ. Natomiast biskup Jacek Jezierski złożył ciało zmarłego do grobu.

W Alei Zasłużonych cmentarza komunalnego w Olsztynie przy ul. Poprzecznej ks. Juliana pożegnali m.in. Józef Dziki – przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności, Andrzej Bartkiewicz, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie, Fabian Stasiewicz, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”, które założył ksiądz Julian Żołnierkiewicz, Irena Telesz – aktorka Teatru Jaracza w imieniu środowiska artystów i twórców, Jan Tandyrak – przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, Jan Małgorzewicz, sekretarz Klubu Absolwentów UWM „POMORZE” w Gdańsku, lektor służby liturgicznej w kościele Pallotynów św. Elżbiety w Gdańsku, który asystował ks. Julianowi Żołnierkiewiczowi podczas odprawianych przez wiele lat Mszy świętych w intencji absolwentów i nauczycieli akademickich podczas odbywających się kilka razy w roku zebraniach klubu.

Za duchowe wsparcie, wyrazy współczucia i udział w uroczystościach pogrzebowych w imieniu rodziny podziękował brat zmarłego ks. prałat senior Jan Żołnierkiewicz z Malborka.

Kompania honorowa pożegnała zmarłego trzykrotną salwą.

B. Pilarek

 

Komentarze nie są dozwolone.