Tradycja w centrum intelektualnym

Plansze z historią UWM oraz uczelni go poprzedzających, ważne dokumenty, świadectwa, sztandary, trofea, portrety rektorów, filmy i zdjęcia takie m.in. eksponaty oglądać można w nowootwartej Izbie Tradycji UWM.

Od 14 października UWM ma Izbę Tradycji. Mieści się na 1. piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest jednak odrębną jednostką – Archiwum i Muzeum UWM. Znajdują się w niej m.in. plansze z historią UWM, uczelni go poprzedzających oraz plansze z historią wydziałów, ważne dokumenty, sztandary ART i WSP, insygnia władzy rektorskiej i portrety rektorów, wszystkie filmy powstałe na ART i WSP od lat 70. oraz filmy historyczne i zdjęcia. Są też takie „rarytasy” jak dyplom za zajęcie Mistrzostwa Polski przez siatkarzy AZS w 1976 r. czy meble z sali Senatu WSR/ART, które do Olsztyna przyjechały aż z Cieszyna w 1950 r. Pomysłodawcą izby jest prof. Jerzy Strzeżek, rektor ART w latach 1987-90, przewodniczący Komitetu doradczego rektora ds. izby, aktywny członek Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

- Na UWM nie było takiego miejsca, w którym młodzieży i gościom można by pokazać czym jest UWM, jaką ma przeszłość i jakie osiągnięcia. Izba tę lukę wypełni. Cieszę się, że powstała – mówi prof. Strzeżek.

To, że izba mieści się w bibliotece – też nie jest przypadkiem. Wynikło to ze starań prof. Strzeżka, bo Biblioteka to intelektualne centrum Uniwersytetu, miejsce odwiedzane przez wielu ludzi, nie tylko studentów. Także termin otwarcia izby miał znaczenie: w Dzień Edukacji Narodowej, w roku 15-lecia powstania UWM.

- Dobrze, że mamy takie miejsce, w którym możemy zrobić coś dobrego dla zachowania pamięci o ludziach, bo tak szybko odchodzą. Chciałbym jednak, aby to było miejsce nie tylko pamięci, ale spotkań i integracji. – podkreślił prof. Ryszard Górecki, rektor UWM otwierając izbę.

- Od kilku lat zauważamy wśród absolwentów i byłych pracowników coraz większe zainteresowanie Uniwersytetem. To ludzie silnie z nim związani emocjonalnie, często zaangażowani w działalność na jego rzecz. Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy z władzami uczelni możemy ich w Kortowie gościć i pokazywać jak bardzo na lepsze się zmieniło – zapewnił prof. Andrzej Faruga – prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Danuta Kasparek, kierowniczka Muzeum i Archiwum UWM dokładnie wyjaśniła co znajduje się w izbie i zaapelowała do pracowników, szczególnie byłych oraz do absolwentów.

- Mamy ponad 40 tys. zdjęć, z tego 15 tys. utrwalonych w formie elektronicznej. Niestety wiele jest nieopisanych. Proszę wszystkich o pomoc w rozpoznawaniu ludzi na nich uwiecznionych – prosiła.

Odsłonięcie izby wpisujące się w jubileusz 15-lecia UWM zgromadziło bardzo wielu uczestników. Nic dziwnego: dla niektórych, jak np. dla Ewy Burskiej-Kazimierskiej – sekretarza uczelni 7 rektorów, czy Jerzego Walugi – fotografa dokumentalisty zbiory w niej prezentowane – to część ich pracy.

lek

Komentarze nie są dozwolone.