Listopad, 2022

Żołnierski medal dla Jerzego Pantaka

Prezes Klubu „Rybaków” naszego Stowarzyszenia mgr inż. Jerzy Pantak został doceniony przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Kilka dni temu podczas zebrania olsztyńskiego Koła ZŻWP nr 21 otrzymał Srebrny Medal „Za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Wręczył mu go członek ZG Związku st. brygadier Maciej Jasiński.

Porucznik Jerzy Pantak, absolwent Studium Wojskowego przy b. WSR w Olsztynie oraz b. Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzostwa w Poznaniu jest od kilku kadencji członkiem Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie oraz jego rzecznikiem prasowym.

 

Serdecznie Gratulujemy

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Brak komentarzy

Nietypowy jubileusz prof. Janusza Guziura

Kilka dni temu (21 listopada) imieniny obchodzili Januszowie. Z tej okazji koleżanki i koledzy z Klubu Rybaków Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie winszowali wiele lat w zdrowiu wiceprezesowi Klubu prof. Januszowi Guziurowi.

Ale nie był to jedyny powód do składania życzeń, ponieważ profesor w tym roku obchodzi kilka nietypowych jubileuszy, m. in. –  70-lecia ukończenia Szkoły Podstawowej w Cieszynie. Nic dziwnego, że z tej okazji zarząd Klubu Rybaków przygotował specjalny Honorowy Dyplom „Króla Sielaw” z życzeniami, bo „…nauki nigdy za wiele”.

Szanownemu Jubilatowi wręczył go prezes KR Jerzy Pantak w towarzystwie koleżanek z zarządu Klubu: sekretarza Beaty Świerzowskiej i skarbniczki Jadwigi Bogacz. Przyłączamy się do tych życzeń.

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


Brak komentarzy

Pasje Alicji i Janusza Dramińskich

Wszystko zaczęło się od Egiptu

- Tak napisała Pani Małgorzata Dramińska-Wiktorowicz na okładce albumu „Podwodna Indonezja” autorstwa swoich rodziców Alicji i Janusza Dramińskich, których na pierwszy dłuższy wyjazd nurkowy do Egiptu namówił nieżyjący już Michał Woźniewski, wspaniały człowiek i nurek. Wówczas narodziła się ich pasja podwodnego fotografowania. Później byli tam kilkadziesiąt razy. Pani Alicja nawet żartowała, że wie dokładnie, w którym miejscu spotka rybę w Morzu Czerwonym. Później były Malezja, Filipiny, Mikronezja, Kostaryka, Republika Dominikany, Ekwador i inne.

25 listopada 2022 r. w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego otwarto wystawę „60 lat Naszej Podwodnej Przygody” na której zaprezentowano dorobek Alicji i Janusza Dramińskich. Na uroczystości przybyło bardzo wielu znakomitych gości na czele z wicemarszałek Sylwią Jaskulską, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamięci Jana Baczewskiego

10 listopada 2022 r. uroczyście odsłonięto umieszczoną na Domu Polskim w Olsztynie tablicę pamiątkową dedykowaną Janowi Baczewskiemu – Warmiakowi, animatorowi ruchu polskiego w Prusach Wschodnich w okresie  między wojennym, współtwórcy Polaków w Prusach Wschodnich i Związku Polaków w Niemczech. Tablica powstała dzięki staraniom Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Wydarzenie stanowiło element obchodów 100 rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech.

 

Zdjęcia: olsztyn24.com

Brak komentarzy

19 Zjazd Rybaków – Ustka 2022

Passa rybackich corocznych zjazdów trwa. Tym razem absolwenci b. Wydziału Rybackiego WSR w Olsztynie spotkali się w Ustce (16-18 maja), w ośrodku wczasowym „Niezapominajka”. Przyjechało 28 osób z kilku rocz­ników – najwięcej absolwentów rocznika ’68 i ’69. Trzon stanowili oczywiście członkowie Klubu Rybaków naszego Stowarzyszenia (17 osób!).

Po przyjeździe, jak zwykle, radosne powitania i wymiana informacji z ostatniego roku. Najczęstsze pytania dotyczyły oczywiście zdrowia i zmian w rodzi­nie, wszak wielu uczestników to 80-latkowie lub ocze­kujący na ten wiek. Do dyspozycji mieliśmy caty budynek, „Topaz”, pięknie położony blisko nadmor­skiego lasku, więc zachowywaliśmy się swobodnie. Nawet „Kubuś”, kot Beaty Świerzowskiej, zaakceptował nasze sztubackie dowcipy, bo czuliśmy się młodsi wiele lat. Okazało się to także podczas uroczystego wieczoru z tańcami do późnej nocy następnego dnia. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd absolwentów Wydziału Rolniczego – rocznik 1965

SPOTYKAJMY SIĘ JAK NAJDŁUŻEJ

W dniach 6 i 7 września 2022 roku odbył się kolejny zjazd absolwentów Wydziału Rolniczego z lat 1960-1965. Mimo wcześniejszych planów na to spotkanie czekaliśmy dosyć długo. W pierwszej wersji było ono planowane dwa lata wcześniej, tj. na rok 2020. Była to dla nas ważna data, gdyż 60 lat wcześniej rozpoczęliśmy naszą przygodę z Kortowem. Niestety, wówczas nie doszło do realizacji planów. Pandemia spowodowała, że musieliśmy zmienić termin. Być może zadziałała tu również „siła pechowej 13”, bo miał to być nasz 13 zjazd.

Mimo opóźnienia spotkanie doszło do skutku. Na zjazd przybyło 30 osób, a że większość to stali bywalcy, to nie było problemu z rozpoznaniem się. Niespodziankę sprawił nam kolega Jarek, którego witaliśmy pierwszy raz po ponad pół wieku. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

i Fundacja im. M. Oczapowskiego

zapraszają

na „Biesiadę Andrzejkową”,

która odbędzie się 24 listopada br. w godz. 17.00-21.00

w Klubie Absolwenta „Arton”

W programie :

* prezentacja poezji – dr Stanisława Niepsuja i dr inż. Andrzeja Lubeckiego

* piosenki biesiadne w wykonaniu zespołu „Kazand” oraz wspólne śpiewanie,

* poczęstunek.

Zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia Absolwentów UWM

i osoby towarzyszące.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu poprzez wpłaty u Pani Agnieszki Szulich w biurze Stowarzyszenia

do 22 listopada br. do godz. 14.00

lub na konto Fundacji im. M. Oczapowskiego

15 8838 0005 2017 0900 6771 0001 z dopiskiem „Andrzejki 2022”

do 20 listopada br.

Koszt spotkania wynosi 60 zł od osoby

(w tym poczęstunek i obsługa muzyczna spotkania).

Brak komentarzy

Uczciliśmy zmarłych absolwentów

Uczczenie pamięci zmarłych absolwentów stało się już tradycją i w okolicy Wszystkich Świętych przedstawiciele zarządu odwiedzają olsztyński cmentarz. 4 listopada br. delegacja zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w składzie: dr inż. Bolesław Pilarek – prezes zarządu, mgr inż. Maria Bentkowska – prezes Klubu branżowego „Galeria” SA UWM i mgr Agnieszka Szulich – skarbnik zarządu odwiedziła groby absolwentów – członków SA UWM na cmentarzu komunalnym na ul. Poprzecznej w Olsztynie. Zapaleniem zniczy i modlitwą uczcili pamięć m.in. dwóch zmarłych prezesów zarządu – prof. dr hab. Zbigniewa Śmietany – byłego prorektora ART ds. nauki i przez trzy kadencje dziekana Wydziału Nauki o Żywności i prof. zw. dr hab. Andrzeja Farugi, dr h.c. – byłego prorektora ART ds. kadr Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

O 70-leciu wydziału, którego prawie nie ma

Refleksje absolwenta rybactwa

Wiadomość ze Szczecina, że na 23 września 2022 roku zaplanowano nieco spóźnione huczne obchody 70-lecia Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego bardzo mnie poruszyła. Odżyły wspomnienia, bo przecież mam dyplom ukończenia studiów właśnie ze Szczecina, tylko że na wydziale i uczelni o innej nazwie. Na dodatek nie spędziłem tam ani jednej godziny ćwiczeń czy wykładów – istny rekord świata!

Zarejestrowałem się jednak na te uroczystości (z żoną Danutą), bo przecież na tym Wydziale pracuje/pracowało wielu moich kolegów i wykładowców z czasów studiów na Wydziale Rybackim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie (1963-1968). W 1966 roku Wydział ten przemianowano na Wydział Rybactwa Morskiego i przeniesiono do WSR w Szczecinie – to jego spadkobiercą jest obecny Jubilat. Z całym dorobkiem okresu olsztyńskiego, czyli nawet z absolwentami olsztyńskiej uczelni lat 50. XX wieku, którzy nigdy w Szczecinie nie byli albo byli tam tylko na obronie dyplomu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Klub Branżowy Zootechnicy

Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego

w Olsztynie

zaprasza

na spotkanie z cyklu „Sylwetki Kortowa”

poświęcone

Profesorowi Wacławowi Minakowskiemu

W programie :

postać Profesora we wspomnieniach:

- współpracowników z Katedry Biochemii i Biotechnologii Zwierząt

- rodziny, wychowanków i zaproszonych gości.

Spotkanie odbędzie się w Kortowie

w dniu 15 listopada 2022 r. o godz.16.00

w Klubie Baccalarium

Brak komentarzy