Wrzesień, 2022

Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny

Kraj lat dziecinnych, on zawsze zostanie święty i czysty,

jak pierwsze kochanie, nie zabarwiony błędów przypomnieniem,

nie podkopany nadziei złudzeniem”. Adam Mickiewicz

Na wrześniowym (28) zebraniu Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej, działającym przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dotychczasowy prezes prof. dr hab. Zdzisław Ciećko ze względu na pogarszający się stan zdrowia poprosił o zwolnienie go z zajmowanej funkcji. Na swoje miejsce zaproponował dotychczasowego wiceprezesa dr. inż. Andrzeja Lubeckiego. Członkowie zarządu jednogłośnie zaaprobowali oba wnioski. Na wniosek dr. Bolesława Pilarka, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM powierzyli prof. dr. hab. Zdzisławowi Ciećko funkcję Honorowego Prezesa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd absolwentów Wydziału Rolniczego – rocznik 1977

Kolejny zjazd absolwentów z 1977 r. byłego Wydziału Rolniczego (aktualnie Wydział Rolnictwa i Leśnictwa) odbył się w Kortowie w dniach 1-2 lipca 2022 r. Spotkaliśmy się po pięciu latach w 45 rocznicę ukończenia studiów.

Wzajemne powitania nastąpiły przed rektoratem, gdzie pozowaliśmy do wspólnej fotografii. Następnym punktem programu było spotkanie z władzami Wydziału i Stowarzyszenia Absolwentów. W Auli im. prof. Zygmunta Tomaszewskiego przywitał nas prof. dr hab. Krzysztof Jankowski, dziekan Wydziału Kształtowania Rolnictwa i Leśnictwa. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jesienne spojrzenie


spod przymkniętych powiek -
na Odsłonięte Wczoraj.
Z  nostalgią, bez zadziwienia.
Jesienne wspomnienie
tych wszystkich, którzy zaistnieli,
a których dziś już nie ma.
Uśmiech zabłąkał się na twarzy
i wzrok przeleciał pełen marzeń,
po z wolna płynących, kobaltowych chmurach.
Szare drzewa gubią ostatnie liście,
Pod stopami szeleszczą
i jakoś tak lśnią złociście,
otulone zimnymi kroplami deszczu.
Myśli chłodu nie czuja,
Przystanęły odrętwiałe, oddając cześć Ciszy.

Danuta Gieroszówna

Brak komentarzy

Spotkanie absolwentów UWM na Mazowszu

W Zajeździe Kasztelan w Białasach koło Sierpca w dniach 21 – 22 – 23 września odbyło się spotkanie Mazowieckiej grupy absolwentów Akademii Rolniczo Technicznej Wydziału Rolniczego z roku 1973. Do suto zastawionego stołu zasiadło 25 osób. Drugiego dnia przybyły jeszcze trzy osoby. Niektórzy w międzyczasie wyjechali.

Przybyli z różnych stron: z Olecka Wojtek Kot(300 km) z Zielonej Góry Stanisław Koprowski (400 km), Danusia Janczak-Tabaszewska z Sieradza, Mirek Stambrowski ze Skierniewic – z najdłuższym , bo piętnastoletnim studenckim stażem, stosunkowo najmniej z Olsztyna. Wszyscy odpowiednim wpisem odnotowali swój udział w księdze pamiątkowej prowadzonej skrupulatnie od początku Mazowieckich Zjazdów przez Zygfryda Benrendta, co dla wielu było zaskoczeniem. Wśród przybyłych znaleźli się specjalni goście – hodowcy koni: Michał Wojnarowski Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zjazd absolwentów Wydziału Zootechnicznego (rocznik 1966-1971 )

W dniach 3-4 września 2022 r. – po 51 latach od zakończenia studiów i 56 latach od ich rozpoczęcia – odbył się zjazd absolwentów  Wydziału Zootechnicznego, wtedy Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Pandemia koronowirusa COVID 19 uniemożliwiła nam zorganizowanie zjazdu w okrągłą rocznicę 50 lat po ukończeniu studiów.

Rozpoczęliśmy od spotkania pod gmachem zootechniki i tradycyjnego , okolicznościowego zdjęcia. Następnie przeszliśmy do Sali Rady Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Spotkanie otworzył Zdzisław Szczepkowski prezes Branżowego Klubu Zootechników Stowarzyszenia Absolwentów UWM, który przywitał dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Panią prof. dr hab. Urszulę Czarnik, prezesa Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie Pana dr inż. Bolesława Pilarka, Pana dr inż. Dariusza Minakowskiego -  jedynego żyjącego członka kadry dydaktycznej mającego z nami zajęcia oraz przybyłych na zjazd absolwentów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Śladami Mikołaja Kopernika

W Olsztynie ukazała się książka pt. „Dobrodziej z Warmii” opracowana przez Feliksa Walichnowskiego i Tadeusza Petera, wydana z okazji zbliżającej się 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Znajdujemy w niej teksty gawędziarskie oraz okolicznościowe wiersze, kierowane przede wszystkim do młodzieży.

Do książki można uzyskać na zamówienie zestaw okolicznościowych pocztówek oraz tablice poglądowe.

Książka została wydana z inicjatywy Artystycznej Rezerwy Twórczej. Znaleźć ją można w Bibliotece UWM, Muzeum Mazurskim i WBP w Olsztynie.

Brak komentarzy

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Fundacja Marcina Możdżonka serdecznie zapraszają na spotkanie z dwoma siatkarskimi mistrzami z dwóch pokoleń – Marcinem Możdżonkiem (mistrz świata z 2014 r., mistrz Polski, wychowanek AZS-u Olsztyn) oraz Leszkiem Urbanowiczem (mistrz i zdobywca Pucharu Polski z AZS-em Olsztyn, reprezentant Polski, mistrz Grecji w barwach Olympiakosu Pireus). Nasi goście – połączeni sportową pasją opowiedzą o kulisach przygotowania się do najważniejszych spotkań, o tym jak zmieniła i zmienia się siatkówka na przestrzeni kolejnych lat. Będzie także czas na pytania od kibiców. Spotkanie odbędzie się w ramach jubileuszowej edycji 30 Europejskich Dni Dziedzictwa, a także stanowi nawiązanie do zakończonego w niedzielę siatkarskiego mundialu. Proszę w miarę możliwości o udostępnienie tej wiadomości zainteresowanym. Termin: 18 września (niedziela) godz. 17:00, miejsce: budynek Domu Polskiego przy ul. Partyzantów 87 w Olsztynie – sala konferencyjna na parterze.

Brak komentarzy

Dr Bolesław Pilarek 

Szanowny Panie Doktorze.
prosimy przyjąć najserdeczniejsze gratulacje z okazji wręczenia sztandaru Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie sztandaru . To przede wszystkim Pana zasługa. Życzymy dalszych sukcesów w dziele utrwalania dobrych tradycji naszej Alma Mater, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.

Absolwenci:
Apolinary Zapisek
Michał Bukowski
Bronisław Pawliszyn

 

Brak komentarzy

Dzień Absolwenta 10.09.2022 r.

W tym roku uroczystości Dnia Absolwenta poprzedzone były mszą św. w intencji poświęcenia sztandaru Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie. 9 września 2022 r. w Kościele św. Franciszka z Asyżu we mszy św. o godzinie 18.00 udział wzięli: Poczet sztandarowy w składzie: prof. dr hab. Zdzisław Ciećko, przewodniczący Rady Fundacji im. M. Oczapowskiego, dr inż. Jan Prusik, członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz mgr Agnieszka Szulich, skarbnik zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM i pracownica Fundacji im. M. Oczapowskiego oraz m.in.: prezes zarządu dr inż. Bolesław Pilarek, wiceprezes zarządu prof. dr hab. Józef Tworkowski, sekretarz zarządu mgr inż. Jan Skamarski, mgr inż. Jerzy Pantak, prezes Klubu Rybaków wraz z członkami Klubu, prof. dr hab. Zdzisław Kawecki, prof. dr hab. Mirosław Łaguna, prof. dr hab. Teresa Majewska, mgr inż. Mirosław Rogalski i dr Ewa Kosman. W kościele podczas przemówienia dr inż. Jan Prusik zwrócił uwagę na to, że sztandar jest jednym z dowodów naszego patriotyzmu i umiłowania Alma Mater Cortoviensis. Będzie pełnić rolę integracyjną absolwentów Kortowa. Każdy z nas tu obecnych, doskonale pamięta trud jak i radość studiowania, przebieg edukacji akademickiej w latach młodości. Właśnie ukończenie studiów stało się kluczem do samodzielnego, owocnego i twórczego życia w naszej Ojczyźnie. Dotyczy to również wielu z nas, którzy budują swoje życie w krajach, często oddalonych o tysiące kilometrów od Polski. Mszy przewodniczył ksiądz Piotr Dernowski. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z żalem przyjęliśmy wiadomość,

że 6 września 2022 roku w wieku 77 lat odeszła od nas

współzałożycielka Klubu Rybaków SAUWM

mgr inż. Eugenia Murawska

absolwentka b. Wydziału Rybackiego WSR w Olsztynie (1968).

Pracę zawodową rozpoczęła w Centrali Rybnej w Słupsku. Odbyła też staż naukowy w Kanadzie. Po powrocie do Olsztyna wiele lat, aż do emerytury w 2005 roku, pracowała w Instytucie Ichtiobiologii i Rybactwa (potem Katedrze Rybactwa) na Wydziale Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego/ Wydz. Ochrony Środowiska i Rybactwa Akademii Rolniczo-Technicznej i UWM w Olsztynie.

Była niezwykle ciepłą osobą, uczynną Koleżanką, po prostu Dobrym Człowiekiem.

Na miejsce Jej spoczynku wybrano cmentarz w rodzinnym Brąswałdzie.

Będzie nam Jej brakowało

Koleżanki i Koledzy

 

Brak komentarzy