Lipiec, 2022

24 lipca zmarł dr inż. Karol Bojarczuk,

absolwent Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, rocznik 1963-1968.

Emerytowany pracownik Zespołu Szkół Rolniczych w Dobrocinie.

Żonie, dzieciom, wnukom oraz przyjaciołom

wyrazy szczerego współczucia składają koleżanki i koledzy z rocznika studiów.

Brak komentarzy

Tu i tam

Tu (w Olsztynie) trwa do końca wakacji wystawa dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz otwarta 6 czerwca br. w Ceik-u w Galerii Parkowej (dawny WDK) pt.: „Portowe opowieści”, na której zaprezentowane zostały 23 obrazy autorki o tematyce portowej wykonane na płótnie. Prace z cyklu „Przestwory” zostały namalowane w ostatnich czterech latach. Należą do obszernego zbioru pt.: „Gdzie Neptun mówi dobranoc”.

 

 

Tam (w Holandii – w Amsterdamie) trwa również wystawa prac dr Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz. Wernisaż odbył się 9 lipca br. w Bibliotece Polskiej (wcześniej działał tu Dom Polski). Oprócz działalności bibliotecznej odbywają się tu wystawy, warsztaty, występy, prelekcje na temat książek i sztuki, spotkania z aktorami, pisarzami i poetami. Biblioteka skupia środowisko Polonii Holenderskiej. Wystawa pt.: „Port” prezentuje 15 prac na papierze formatu 50×70, przedstawiające motywy morskie. Potrwa również do końca wakacji.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Szósty Zmysł grupy Paleta w GOK w Dywitach

Wystawa  malarstwa i tkaniny artystycznej pt. „Szósty Zmysł” , w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie prezentuje prace dwudziestoosobowej  grupy plastycznej „Paleta”, działającej w Gminnym Ośrodku Kultury  w Dywitach. Grupa pracuje od kilkunastu lat  pod kierunkiem mgr Joanny Kitkowskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  w Olsztynie W grupie tej jest kilka pań – absolwentek olsztyńskich uczelni. Wystawę otworzono w dniu 8 czerwca uroczystym wernisażem , na którym dr Bolesław Pilarek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów wręczył autorkom pamiątkowe podziękowania i kwiaty a również wygłosił szeroki wykład o rozwoju organizacji absolwenckich w Polsce i przybliżył historię naszego , patronackiego Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Wystawa, na której można obejrzeć różnorodne  prace malarskie w technikach oleju, akrylu i akwareli oraz dwa piękne gobeliny  w  będzie dostępna do zwiedzania do końca lipca tego roku.

Maria Bentkowska

 


 

Brak komentarzy

List od absolwentki

Wielce Szanowne Koleżanki i Koledzy

Co kwartał z utęsknieniem czekam na kolejny numer naszego czasopisma „5 plus X”. Naturalnie najbardziej interesują mnie losy Koleżanek i Kolegów z naszego rocznika studiów. Miałam także wiele Koleżanek na innych wydziałach, tj.: Technologii Żywności – roczniki ukończenia studiów – 1974 i 1976 oraz Geodezji – 1975 i 1976. Będę wdzięczna za nawiązanie ze mną kontaktu i przesłanie mi ksera albumu, żebym mogła, patrząc na zdjęcia, powspominać nasze dobre studenckie czasy.

Z góry serdecznie dziękuję za spełnienie mojej prośby i wszystkich serdecznie pozdrawiam.

Agnieszka Zajączkowska, Wydział Technologii Żywności- rok ukończenia studiów 1975.

Mój adres:

Agnieszka Zajączkowska

O9-500 Gostynin

Ul. Andrzeja Czapskiego 27

Brak komentarzy

Ale to już było…

Jestem stałą, wierną entuzjastką czasopisma „5 Plus X”. Jestem najstarszą żyjącą absolwentką Wydziału Zootechnicznego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, odznaczoną „Dębowym Laurem Absolwenta” oraz Złotą Odznaką „Zasłużony dla Stowarzyszenia Absolwentów UWM” – pragnę podzielić się z Czytelnikami swoimi wspomnieniami sprzed lat.

Urodziłam się w Pomiechówku w województwie warszawskim. Mając zaledwie 3 miesiące, wyjechałam z rodzicami do Lublina, w którym przeżyłam wybuch wojny światowej – 1939 r. – bombardowanie i całą okupację niemiecką. Mieszkając w pobliżu Majdanka – obozu zagłady, często słyszałam płynące

z głośników melodie Straussa (wówczas dokonywano zbrodni ludobójstwa). Niejednokrotnie byłam świadkiem strzelaniny do prowadzonych jezdnią szeregów wybiedzonych, w pasiakach, ludzi podejmujących próbę ucieczki. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

50 rocznica śmierci

NIE WSZYSTEK UMRĘ

Motto: Przyszłość cywilizacji zależy od wody,

błagam was, zechciejcie to zrozumieć.

Jacques Yves Cousteau

 

23 czerwca 1913 roku w rodzinie Olszewskich przy ulicy Królowej Jadwigi w Krakowie urodził się syn, któremu dano na imię Przemysław, co oznacza w języku staropolskim „ceniący mądrość”. Jego ojcem był Bronisław Olszewski (1874-1959) – artysta malarz, krytyk sztuki, wytrawny nauczyciel rysunku, założyciel wielu szkół rysunku w Polsce południowej. Matką była Stanisława Anna – dyplomowana nauczycielka, także malarka, córka Franciszka Dundaczka (1814-1889) – architekta, budowniczego trakcji kolejowej Wiedeń-Lwów, współtwórcy starówki tarnowskiej i twórcy stojących do dziś mostów w Krakowie. Nic więc dziwnego, że rosnący w takim klimacie młody człowiek od najwcześniejszych lat skłaniał się ku nauce i sztuce z dzieciństwa pozostały po nim udane prace malarskie a z młodości – poezja i bogata kolekcja skamieniałości). Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze – Odwołane!

Wielce Szanowni Państwo

 

Pierwsze zastrzeżenia do zebrania zgłosiła mgr inż. Maria Bentkowska, informując, że podczas wycieczki do województwa świętokrzyskiego Covid zaatakował cztery osoby, w tym dwóch członków zarządu. Później doszły kolejne informacje o zachorowaniu na Covida: 3 kolegów (pełniących funkcje w Stowarzyszeniu) oraz żona wiceprezesa Zarządu. Łącznie doliczyliśmy się około 20 chorych osób z naszego środowiska.

Ci, z którymi rozmawialiśmy oświadczają, że nie przyjdą na zebranie, gdyż boją się zachorowania. Jeśli przy tym uwzględnimy zapowiadaną niską frekwencję – nie wystarczy nawet do pełnej obsady Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Nie jesteśmy w stanie wykonać testów przed zebraniem.

W tej sytuacji na wniosek Marii Bentkowskiej, Janusza Lorenza, Krzysztofa Łożyńskiego, Agnieszki Szulich i Wojciecha Wacewicza (poparty opinią prawnika) odwołuję zwołane na 15 lipca zebranie wyborcze. Kieruje mną wyłącznie troska o bezpieczeństwo uczestników zebrania.

Z różnych punktów widzenia obie decyzje są złe. Zweryfikuje je czas. Pewne jest jedno, że na zwołanie zebrania zawsze będzie czas, ale jeśli ludzie poumierają, to nikt im życia nie zwróci. Po drugie, nie można wykluczyć, że mogą zachorować osoby, które wykupiły wyjazdy zagraniczne lub wczasy? Zwracam na to uwagę także dlatego, że podczas wykonywania zadań służbowych „złapałem” wirusa i ze względu na pandemię opóźniono mi o rok zagraniczny wyjazd na rodzinne uroczystości. Z tego względu jestem ostrożny.

 

Z wyrazami szacunku

 

Bolesław Pilarek

 

Brak komentarzy

Zaproszenie na Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie

Ostatnia kadencja Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie kończyła się 22 kwietnia 2021 r., lecz ze względu na pandemię została z mocy prawa przeniesiona na okres 2 miesięcy po odwołaniu pandemii. W związku z tym Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia i Komisji rewizyjnej odbędzie się 15 lipca 2022 r. o godz. 10.00 (I termin) godz. 10.15 (II termin). Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UWM spotkają się w auli im. prof. M. Kotera (dawniej kino Student).

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie swego udziału w zebraniu, telefonicznie 89 523 49 69 lub elektronicznie e-mail: agnieszka.szulich@uwm.edu.pl.

Brak komentarzy

Członkowie klubów „Zootechnicy” i „Kresowiacy” kontynuują spotkania w Katedrach Wydziału Bioinżynierii Zwierząt

29 czerwca 2022 r. klubowicze „Zootechnicy” i „Kresowiacy” zrzeszeni w Stowarzyszeniu Absolwentów UWM w Olsztynie   zorganizowali spotkanie  na temat „Wczoraj i dziś  Katedry Towaroznawstwa i Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych” Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie.  Spotkanie odbyło się salach dydaktycznych Katedry.

„Laboratorium dydaktyczno-badawcze oceny mięsa i produktów mięsnych” znajduje się w pawilonie przy ulicy Słonecznej 50 w Kortowie. Wybudowane zostało w końcu  lat 70 ubiegłego wieku w czasach gdy funkcję kierownika Pracowni Oceny Surowców Zwierzęcych  (od  roku 1961) pełnił    profesor Piotr Znaniecki.  Za czasów profesora Piotra Znanieckiego zespół zajmujący się oceną surowców zwierzęcych przechodził kilkakrotnie zmianę  nazwy. Laboratorium ciągle udoskonalane w sprzęt posiada nowoczesne sale dydaktyczne do ćwiczeń praktycznych  i seminariów. Na pamiątkę działalności profesora Piotra Znanieckiego ustawiono pamiątkowy kamień przed laboratorium. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy