Kwiecień, 2022

W Kortowie w Alei Ofiar Katynia zapłonęły znicze i spoczęły kwiaty

Wiosną 1940 r. na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jak co roku 13 kwietnia w Kortowie w uniwersyteckiej dzielnicy Olsztyna przy pamiątkowym głazie na kortowskiej górce, w Alei Ofiar Katynia w godzinach porannych zainaugurowano obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na uroczystość przybyły władze Uniwersytetu na czele z JM Rektorem dr. hab. Jerzym Przyborowskim, przedstawiciele władz miejskich, instytucji i olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Katyńska na czele z przewodniczącą Barbarą Gawlicką, licznie reprezentowane były związki zawodowe: ZNP, Solidarność i Prawda oraz stowarzyszenia. JM Rektor prof. dr hab. Jerzy Przyborowski otwierając uroczystość nawiązał do katyńskiej tragedii i wojny toczącej się za wschodnią granicą. Powiedział między innymi, że nasze doroczne spotkania przed tą tablicą dowodzą, że pamiętamy i czcimy pamięć Polaków poległych i zamordowanych w obronie ojczyzny. Czcząc pomordowanych, musimy budować dobrą przyszłość i nie możemy wzbudzać nienawiści. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Wszystkim członkom Stowarzyszenia Absolwentów UWM, składamy  najserdeczniejsze życzenia zdrowych, wesołych i rodzinnych świąt Wielkiej Nocy.

Niech budząca się do życia przyroda da siły do przezwyciężania trudności życia codziennego.

W imieniu Zarządów Klubów; Kresowiaków i Zootechników

Eryka Białłowicz

Zdzisław Szczepkowski

Brak komentarzy