Luty, 2022

Absolwent UWM laureatem konkursu Rzecznika Finansowego

„Odwrócona hipoteka jako alternatywa finansowa dla seniorów” taki tytuł ma praca licencjacka Radosława Kajkowskiego – absolwenta ekonomii na WNE – laureata III miejsca w V edycji Konkursu o Nagrodę Rzecznika Finansowego.

Rzecznik nagradza w nim najlepsze rozprawy habilitacyjne, doktorskie oraz prace magisterską i licencjackie z zakresu ochrony klienta na rynku finansowym. W kategorii praca licencjacka startowało 14 osób. Promotorką pracy Radosława była dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka z Katedry Finansów na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

- Temat wybrałem wspólnie z panią doktor. To było na początku seminarium, gdy pokazywaliśmy nasze prezentacje – opowiada Radosław. – Pomyślałem, że to dobry temat w czasach, w których społeczeństwo się starzeje. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Andrzej Gralczyk nie żyje

Kochana rodzino, przyjaciele, sąsiedzi, wszyscy zebrani. Mój tata Andrzej Gralczyk, był osobą pracowitą, szczęśliwą, pełną optymizmu i pogody ducha. Zawsze prawdomówny, zawsze szukający sprawiedliwych rozwiązań. Odszedł, jak nigdy- bez pożegnania. Nagle i niespodziewanie. Zostawiając po sobie bogatą spuściznę dobrych wspomnień, mądrych rad.

Tak wiele funkcji obejmował, tak wiele prac wykonywał, tak wiele pasji posiadał. Każdy z Was tu zebranych znał go z innego etapu życia. Choć przyjechaliście z różnych części Polski, i Świata, wiem że jesteście z nami aby pożegnać PRZYJACIELA- prawdziwego, oddanego, odważnego i pomocnego. Przyjechaliście pożegnać WUJKA- Wujka Andrzeja, wesołego, żartującego, który lubił wspólne rodzinne spotkania, który chętnie i bezinteresownie pomagał w każdej potrzebie, na którego radę mogliście zawsze liczyć. Wujka który scalał rodzinę, zorganizował zjazdy rodzinne, chętnie wspierał was w odkrywaniu naszej historii. Był z niej dumny. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pierwsze zebranie A*R*T w 2022 r.

W ubiegłym roku znana w Kortowie Grupa Artystyczna Rezerwa Twórcza A*R*T skupiająca byłych i obecnych pracowników oraz absolwentów uczelni obchodziła dziesiątą rocznicę powstania. Aby uczcić ten jubileusz i Dzień Edukacji Narodowej zorganizowano doroczną okazałą wystawę Grupy w Bibliotece Uniwersyteckiej (artykuł w „5 plus X” nr 1 (112) 2022r.  str. 22). Grupa otrzymała wiele gratulacji od władz uczelni, przedstawicieli zaprzyjaźnionych towarzystw, grup, przyjaciół i bliskich. JM Rektor prof. dr hab. Jerzy Przyborowski nagrodził Grupę A*R*T kwotą 1000 zł na wniosek p. Bogusława Woźniaka , Kierownika Klubu Pracowników Baccalarium UWM, na pokrycie kosztów wydania X katalogu jubileuszowego, który otrzymali członkowie grupy i honorowi goście. Także Stowarzyszenie Absolwentów UWM dołączyło się z gratulacjami. Niestety pandemia ograniczyła liczbę gości i nie wszystkie plany udało się zrealizować. Uroczystość dokończono podczas pierwszego zebrania grupy w lutym br. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Najlepsze absolwentki WNE

W wyniku połączenia różnych jednostek uczelni funkcjonujących na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, w 1995 r. powstał Wydział Zarządzania, w którego skład wszedł uruchomiony w 1994 r. kierunek studiów Zarządzanie i Marketing. 1 września 1999 r. powstał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, czego skutkiem było połączenie odrębnych jednostek trzech uczelni – Wydziału Teologicznego, Wyższej Szkoły Rolniczej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Instytut Prawa i Administracji Wydziału Humanistycznego (WSP) został włączony w struktury Wydziału Zarządzania byłej ART. W wyniku tych zmian wydział zyskał nową nazwę – Wydział Zarządzania i Administracji i kształcił w dwóch kierunkach – Zarządzanie i Marketing oraz Administracja. 1 września 2001 r. nastąpiło przekształcenie Instytutu Prawa i Administracji w odrębny Wydział Prawa i Administracji, wtedy to Wydział Zarządzania i Administracji powrócił do swojej poprzedniej nazwy – Wydział Zarządzania oraz do jednego kierunku nauczania. 1 stycznia 2004 roku Wydział przyjął nazwę Wydział Nauk Ekonomicznych, Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Konkurs Belfer 2021 rozstrzygnięty

Radio UWM FM i Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego pierwszy plebiscyt na najlepszego wykładowcę „Gala Belfer Roku” zorganizowały w 2005 roku. Ideą konkursu było ukazanie lepszej strony relacji między studentami i wykładowcami oraz zapromowanie najlepszych belfrów. Organizatorzy chcieli przełamać stereotyp i pokazać, że kontakty między nauczycielami akademickimi a uczniami to także owocna współpraca i miłe doświadczenia. Zwycięstwo w plebiscycie Belfer to nie tylko prestiż dla wybranego nauczyciela, ale także cenne punkty w Lidze Wydziałów, która zadecyduje o ich kolejności w paradzie podczas Kortowiady. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jackowa jawa

Sen czy jawa? Dla Jacka Kołomyjca – zawsze Jawa, nawet gdy twardo śpi i śni.

Jawa nr 1 Ciechocinek

Jest rok 2003 Jacek kończy liceum w Ciechocinku i zastanawia się nad wyborem studiów. Najbliżej ma do Torunia, ale starszy brat Krzysztof studiuje na UWM, w Kortowie na 3. roku technologii żywienia. Mieszka w akademiku. Opowiada Jackowi takie historie, takie, których nie opowiada rodzicom, a jemu apetyt na Olsztyna po każdej rośnie. Kortowo, w którym kilka razy odwiedził brata – też mu się podoba. Składa papiery do Olsztyna na stosunki międzynarodowe. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Andrzejkowe reminiscencje

Któregoś dnia na początku listopada 2021 Marysia Bentkowska z Klubu „Galeria”  Stowarzyszenia Absolwentów UWM zadzwoniła do mnie z sugestią zorganizowania spotkania andrzejkowego i czy mógłbym pomóc w jego organizacji.  Trochę zaskoczony odparłem, że przecież mamy trudne czasy i różne ograniczenia związane z sytuacją pandemiczną. Przyznałem iż faktem jest, że nasi ludzie – członkowie Stowarzyszenia czują znudzenie siedzeniem w domach i potrzebują jakiejś rozrywki, tęsknią za kontaktami z koleżeństwem ze studiów i z przyjaciółmi a „andrzejki” są dobrą okazją aby wyjść tym potrzebom naprzeciw.  Zresztą bardzo dobrze wspominają andrzejkową imprezę sprzed dwóch lat i warto byłoby ją powtórzyć. Powiedziałem, że mogę pomóc, ale musimy zadbać o względy ostrożnościowe, gdyż to na organizatorach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne uczestników i że to my ponosimy ryzyko tej odpowiedzialności za jakieś przykre konsekwencje, gdyby się zdarzyły. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zmarł Czesław Jacenty Krakowski

Był absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczo Technicznej w Olsztynie z roku 1973, działaczem, politykiem, rolnikiem – hodowcą koni przyjacielem i senator III kadencji. Miał 71 lat.

Kilkanaście minut przed godziną trzynastą przed kościół św. Wojciecha przy Alei Jana Pawła II w Płocku podjechał pojazd konny z trumną, ciągnięty przez parę karych koni w asyście dwóch umundurowanych po kawaleryjsku jeźdźców. Trumnę zaniesiono przed ołtarz i ustawiono na katafalku. Kościół zapełniał się przybyłymi na pogrzeb osobami. Było ich około trzystu, uwagę zwracała ogromna ilość ludzi młodych. Katafalk i trumna wnet zostały zakryte wieńcami i wiązankami kwiatów. Msza św. przedłużyła się o wyczytywanie przez księdza niezwykle długiej listy członków rodziny, przyjaciół i znajomych, których chciałby pożegnać Zmarły. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy