Styczeń, 2022

Tenis wymaga poświęceń

Zazwyczaj prezentuję osiągnięcia absolwentów. Dziś przedstawię osiągnięcia wnuka trojga absolwentów. Pochodzący z województwa rzeszowskiego poborowy Józef Filar został skierowany do Olsztyna w celu odbycia służby wojskowej. Tak mu się tu spodobało, że po odbyciu służby wojskowej podjął studia na Wydziale Zootechnicznym. Po ukończeniu studiów wstąpił w związek małżeński z inż. Reginą Zalewską, także absolwentką Wydziału Zootechnicznego WSR w Olszynie. Inż. Regina Filar pracowała w Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt w Olsztynie. Natomiast mgr inż. Józef Filar pracował w Związku Hodowców Trzody Chlewnej. Jednocześnie prowadził prywatną fermę lisów i był międzynarodowym sędzią w tej branży. Państwo Filarowie mają córkę Judytę, doktora filologii angielskiej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zebranie Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej

Mimo pandemii  20 stycznia br. odbyło się posiedzenie  Zarządu Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej, funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu: prof. dr hab. Zofia Benedycka,  prof. dr hab. Zdzisław Ciećko,  Antoni Kwaśniewski, mgr inż. Adam Szlachta i prof. dr hab.  Adam i Zięcik, dr h.c. oraz zaproszeni goście : dr inż. Bolesław Pilarek i dr inż. Andrzej Lubecki.

Zebraniu przewodniczył  prezes Zarządu Klubu prof. dr ha. Zdzisław Ciećko, który przypomniał, że odbył się pogrzeb prof. dr. hab. Leszka Rogalskiego, który był jednym z inicjatorów powstania naszego klubu. Zmarłego w imieniu Rady Wydziału Rolnictwa Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Złoty jubileusz trzech absolwentów-dziennikarzy

W ubiegłym roku po raz pierwszy trzech absolwentów różnych wydziałów Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie: Jerzy Pantak, Bolesław Pilarek i Mirosław Rogalski obchodziło złoty jubileusz pracy dziennikarskiej. Ich osiągnięcia doceniły władze wojewódzkie i miejskie. Podczas ubiegłorocznego Dnia Absolwenta marszałek województwa warmińsko-mazurskiego dr inż. Gustaw M. Brzezin wręczył jubilatom ryngrafy z gratulacjami, a wiceprezydent Olsztyna mgr Ewa Kaliszuk – adresy z gratulacjami, podziękowaniami i życzeniami. Jubilaci są także oficerami rezerwy. Na tej uroczystości dwaj zostali również docenieni przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który przyznał im Medale za Wybitne Zasługi dla Związku. Podporucznik dr inż. Bolesław Pilarek otrzymał złoty medal, a podporucznik mgr inż. Mirosław Rogalski -brązowy. Jerzy Pantak był wcześniej odznaczony. Przypomnijmy osiągnięcia jubilatów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Tablica na domu Henryka Panasa

Henryk Panas, pisarz, publicysta i działacz społeczny związany z Warmią i Mazurami doczekał się kolejnego symbolicznego upamiętnienia. We wtorek, 4 stycznia, w 110. rocznicę urodzin pisarza na jego dawnym domu w Olsztynie odsłonięto tablicę. Przy ul. Księcia Witolda 30 Henryk Panas mieszkał i tworzył 30 lat, aż do śmierci w 1985 roku. Zmarł we wrześniu 1985 roku i spoczywa na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Jedna z ulic w Olsztynie nosi Jego imię.

Panas był pierwszym pisarzem z naszego regionu, który zasłynął w świecie swym apokryfem, książką „Według Judasza”, wydaną w 1973 roku i przetłumaczoną na sześć języków. Pomysł instalacji tablicy niezmiernie uradował syna pisarza, Jacka, absolwenta dawnego Wydziału Zootechnicznego WSR w Olsztynie, a potem znanego dziennikarza radiowego i prasowego.

– Ogromnie się cieszę z powodu tego wydarzenia. Tablica zawisła tuż przy oknie gabinetu, w którym ojciec pracował – powiedział syn pisarza, Jacek i dodał: – Potem Ojciec ostatnie swoje dni spędzał w pokoju na piętrze, skąd miał widok na ogródek i sąsiadów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Zaproszenie

Brak komentarzy