Czerwiec, 2021

Spotkanie integracyjne klubów Stowarzyszenia Absolwentów UWM

Dla umysłu, serca i ciała

 

W sobotę, 26.06.2021r. w znajdującej się na uboczu wśród drzew pasiece (na sezon pszczoły zostały wywiezione na pasieczyska) Katedry Pszczelnictwa 64  członków  trzech klubów Stowarzyszenia Absolwentów UWM ,tj. Galeria Artystyczna, Kresowiacy i Zootechnicy zorganizowało spotkanie integracyjne. Inicjatorką była mgr inż. Maria Bentkowska, kuratorka Galerii Artystycznej SA UWM, przemianowanej ostatnio na klub o tej samej nazwie, a współorganizatorami dr inż. Eryka Białłowicz, prezes Klubu Kresowiacy i dr inż. Ryszard Pałach, prezes Klubu Zootechnicy. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Klubu Rybacy, na czele z prezesem mgr. inż. Jerzym Pantakiem oraz funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Absolwentów Klubu Sympatyków Ziemi Świętokrzyskiej z prezesem prof. dr hab. Zdzisławem Ciećko. Specjalnym gościem był Janusz Dramiński, światowy lider innowacji, producent nowoczesnego sprzętu elektronicznego i założyciel 2 prywatnych skansenów techniki rolniczej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z A P R O S Z E N I E

na obchody Dnia Absolwenta i zebranie sprawozdawczo-wyborcze

I. Dzień Absolwenta: 11.09.2021 r.

10.30 – złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie znicza przez tablicą upamiętniającą zmarłych absolwentów i nauczycieli akademickich Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i poprzedzających go uczelni przy Promenadzie Absolwentów.

10.40 – odsłonięcie tablicy poświęconej uczestnikom wydarzeń w październiku 1956 r. zainstalowanej przed dębem pamięci przy Promenadzie Absolwentów.

11.00-13.00 – spotkanie uczestników Dnia Absolwenta z władzami Uniwersytetu i Stowarzyszenia w Auli im. prof. Mieczysława Kotera.

 

II. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze: 11.09.2021 r.

15.00 – zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Auli im. prof. Mieczysława Kotera.

W zebraniu sprawozdawczo-wyborczym mogą uczestniczyć wszyscy członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UWM (ze względu na pandemię i związane z tym utrudnienia w terminowym opłacaniu składek, uprzejmie informujemy, że zaległe składki będzie można opłacić przed zebraniem u skarbnika zarządu).

UWAGA!!! UWAGA!!! UWAGA!!!

Ze względu na nieodwołaną ostatecznie pandemię i niewykluczony kolejny jej nawrót zarząd Stowarzyszenia Absolwentów zastrzega sobie możliwość zmian włącznie z odwołaniem zebrania. Ewentualne informacje na ten temat zamieścimy na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów UWM www.uwm.edu.pl/stowarzyszenie.

Brak komentarzy

Klub Regionalny Stowarzyszenia Absolwentów UWM POMORZE wznowił działalność

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się zebranie Klubu Regionalnego Stowarzyszenia Absolwentów Klubu Pomorze. Jak zwykle gościliśmy w domu Państwa Aleksandra i Krystyny Nazarków. Nasz kontakt do tej pory odbywał się telefonicznie i był dość intensywny. Na zebraniu ustaliliśmy, że nadszedł czas, aby spotkać się w szerszym gronie. Ustaliliśmy formułę spotkania, jako rozszerzone zebranie zarządu. Przystąpiliśmy do ustalenia miejsca i czasu spotkania oraz składu uczestników. Po pewnym czasie wybór miejsca padł na Brodnicę na Kaszubach. Znaleźliśmy tam lokal pana Zbyszka Philippa, który wyraził chęć ugoszczenia nas 10 czerwca o godzinie 11.

Na miejsce spotkania przybyło 20 osób. Właściciel restauracji dodatkowo posiada nieduży samochód wycieczkowy na 23 osoby, tak więc zebranie zaczęło się od dwugodzinnej wycieczki po Kaszubach. Odwiedziliśmy położoną niedaleko Złotą Górę, która jest miejscem szczególnym, ponieważ znajduje się tam jeden z najpiękniejszych punktów widokowych jezior kaszubskich. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

A to „Kortowo” właśnie! Długo oczekiwany powrót

Cierpliwość wielbicieli Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” została nagrodzona. Po ponad rocznej przerwie wymuszonej pandemią, 29 maja zespół powrócił na scenę dając długo oczekiwany występ w Centrum Konferencyjnym UWM. To wydarzenie jest jednym z elementów obchodów Święta Uniwersytetu przypadającego 1 czerwca.

Na ten występ fani ZPiT „Kortowo” czekali kilkanaście miesięcy. Tyle trwała przerwa w występach agend Akademickiego Centrum Kultury UWM wymuszona restrykcjami sanitarnymi. Z powodu pandemii koronawirusa nie mogły się m.in. odbyć uroczystości jubileuszu 50-lecia „Kortowa”. Teraz zespół powrócił inaugurując uniwersyteckie życie kulturalne.

- Chcemy podkreślić wagę tego wydarzenia. To koncert otwierający obchody tegorocznego Święta Uniwersytetu. Przez miesiące pandemii uczestnictwo w próbach było bardzo ograniczone. Wszyscy są uradowani, że mogą w końcu się spotkać i że będziemy mogli wystąpić na scenie – pokazać, że w naszych sercach zostało jeszcze dużo energii – mówił przed występem w wywiadzie na antenie Radia UWM FM Krzysztof Podolak, dyrektor ACK. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

REFLEKSYJNY ŁABĘDZI ŚPIEW STAREGO KOMBATANTA

Burza” Ułan Zwiadu Konnego I. Brygady II. Zgrupowania Armii Krajowej i uczestnik Bitwy pod Krawczunami w 75 Rocznicę Bitwy II Północnego Zgrupowania Armii Krajowej z wojskiem niemieckim pod Krawczunami, udanej ucieczki z Miednik, z obozu internowanych żołnierzy Armii Krajowej i zmiany rodowego nazwiska Sokołowski na przybrane Krzymowski wydał książkę pt: „ REFLEKSYJNY ŁABĘDZI ŚPIEW STAREGO KOMBATANTA” . Tę amatorska twórczość z dziesiątej dekady życia – jak napisał- zadedykował bratu Zygmuntowi Krzymowskiemu, ułanowi Zwiadu Konnego I Brygady„Pociskowi” , uczestnikowi bitwy pod Krawczunami oraz nieżyjącej już Matce Jadwidze Sokołowskiej i i żyjącej siostrze Irenie Świrskiej, które w Onżadowie nas bezimiennych uciekinierów witały w lipcu 1944 r.

 

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Jego pasją było polowanie z aparatem fotograficznym

Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach

i następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my,

a nasze ciała to tylko zwiędłe liście

na drzewie życia.

Albert Einstein

Jan Przychodzeń urodził się w 1937 r w Zakrzowie w dawnym powiecie puławskim. Ukończył Liceum w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Później studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie, a następnie przez pewien czas zajmował się klasyfikacją gleb, gdyż wówczas- jak wspominał- można było na tym dobrze zarobić. Niestety, ta sielanka krótko trwała, gdyż w 1961 r powołano go do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Po powrocie do cywila wznowił studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Przez kilka lat studiowaliśmy na jednym roku. Jan wyznawał starą chłopską zasadę :- „ W życiu, jak w gospodarstwie, co ma być zrobione, to musi być zrobione dokładnie i w terminie. Siewu ani karmienia zwierząt nie można odłożyć na „ po urlopie”. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy