Maj, 2021

Prezentacja książki profesora Stanisława Achremczyka

Kortowo dawniej i dziś

Znany olsztyński historyk prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, prezes Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego, były dyrektor Olsztyńskiego Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego (dziś Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego) i były prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 70-lecie pierwszej olsztyńskiej uczelni akademickiej, będącej dziś uniwersytetem, uczcił napisaniem kolejnej bardzo ciekawej książki pt.: „Kortowo dawniej i dziś”, wydanej przez Towarzystwo Naukowe  im. W. Kętrzyńskiego wspólnie z Instytutem Północnym im. W.  Kętrzyńskiego.

Słowo wstępne napisał Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który nawiązał do powstania uczelni i podkreślił jej 70-letni dorobek. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Życzenia z okazji Dnia Matki

Wielce Szanowne Panie

z okazji Dnia Matki życzymy Wam dużo zdrowia, szczęścia, miłości, sił potrzebnych do spełnienia ważnych ról zawodowych i społecznych, uśmiechu i zadowolenia w każdym dniu. Wyrażam uznanie za to, że jesteś znakomitymi Matkami, Żonami i w swoim otoczeniu zawsze potrafiłyście z właściwym sobie wdziękiem stwarzać nastrój miłości i ciepła.

Niechaj miłość, przyjaźń i uznanie otaczających Was osób dadzą poczucie spełnienia i satysfakcji. Kochajmy Mamusie!!!

 

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Fundacja im. M. Oczapowskiego

Redakcja „5 plus x”

 

 

 

Brak komentarzy

Szanowni Macierzowcy i sympatycy
Ziemi Cieszyńskiej

Niedawno moja siostrzenica Daniela Guziur-Pilch z Ustronia -   k.  Cieszyna przysłała mi mało znaną fotkę kapeli góralskiej >W A Ł A S I< z Istebnej -  w czasie uroczystego spotkania z Kołem MZC w klubie Bacallarium UWM w Olsztynie (2006).    Jednocześnie  poinformowała mnie, że założyciel i szef kapeli Zbyszek Wałach obchodził w kwietniu br. uroczysty Geburstag 60tych Urodzin. Zbyszek W. jest widoczny na zał. fotce, siedzi z lewej strony,  a obok reszta członków kapeli. Zza jego głowy widać głowę redaktorki Haliny ze ZWROTU w Cz. Cieszynie. Z prawej tyłem siedzi mgr Kazimierz Skupień (1940-2018), absolwent Technikum Rolniczego w Cieszynie, członek Koła w Olsztynie, b. burmistrz Dobrego Miasta. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Oferta pracy

Zakład Produkcyjno-Doświadczalny „Bałcyny” Sp. z o.o. w Bałcynach

o profilu rolniczo – doświadczalnym  ( 1800 ha) zatrudni:

ZASTĘPCĘ KIEROWNIKA PRODUKCJI ROLNEJ

oraz

SPECJALISTĘ DS. DOŚWIADCZALNICTWA POLOWEGO

 

Wymagania:

  • Wykształcenie wyższe o profilu rolniczym
  • Dobra znajomość upraw roślin
  • Znajomość zagadnień mechanizacji rolnictwa
  • Odpowiedzialność i zaangażowanie w realizację zadań
  • Umiejętności pracy zespołowej
  • Zdolności organizacyjne
  • Obsługa komputera – pakiet Office
  • Prawo jazdy kat. B

Oferujemy:

  • Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w stabilnej firmie
  • Niezbędne narzędzia do pracy ( telefon, laptop, dostęp do urządzeń biurowych )
  • Udział w doświadczeniach polowych realizowanych wspólnie z UWM.
  • Możliwość rozwoju i podnoszenia kwalifikacji.

 

Istnieje możliwość odpłatnej realizacji praktyk i staży.

 

Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV  na adres sekretariat@balcyny.pl .

W przypadku pytań proszę o kontakt pod numerem 695 188 355.

 

Brak komentarzy

Brak komentarzy

Biolacta

HISTORIA BIOLACTY, JEDYNEGO NA ŚWIECIE PRODUCENTA KULTUR KEFIROWYCH, ŚCIŚLE ZWIĄZANEGO Z AKADEMICKĄ UCZELNIĄ W OLSZTYNIE I

BIOLACTA rozpoczyna swoją długoletnią historię w 1936 r. od niewielkiej firmy założonej na południu Polski pod patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. Marzeniem założycieli firmy był dynamiczny rozwój przemysłu mleczarskiego w przedwojennej Polsce poprzez produkcję wysokiej jakości kultur mleczarskich doskonalonych w oparciu o polską myśl techniczną. Do Olsztyna firma została przeniesiona w roku 1950. Biolacta przez wiele dekad zaopatrywała przemysł mleczarski w kultury do produkcji kefirów, jogurtów, śmietany, serów i twarogów oraz w pożywki mikrobiologiczne. Zakład w Olsztynie był pierwszym i jedynym na świecie producentem kultur kefirowych w formie liofilizatu (w postaci sproszkowanej) na bazie ziaren kefirowych. W kolejnych latach firma rozwijała się dynamicznie i zwiększała swój zakres działalności wprowadzając na rynki krajowe i zagraniczne wiele nowych funkcjonalnych dodatków do żywności również dla przemysłu mięsnego, piekarniczego i owocowo-warzywnego. Firma charakteryzowała się wysoką innowacyjnością, a swój rozwój opierała na nowoczesnych technologiach i własnym zapleczu badawczym wspomaganym szeroką współpracą z ośrodkami naukowo-badawczymi w kraju i za granicą. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamięci ichtiologów z Topornicy….

W maju  minęła trzecia rocznica tragicznej i niespodziewanej śmierci dwóch zasłużonych ichtiologów i hodowców ryb – mgr  Bogdana Malczewskiego i jego syna inż. Piotra-  z GRyb. Topornica k. Zamościa.

Zginęli dość przypadkowo i nieprawdopodobnie, płynąc we dwoje na małej łodzi stawowej (Piotrek – na pych), żywiąc ryby i kontrolując stan żerowisk na niewielkim kilkuhektarowym stawie kroczkowym. Na podobnej łódce wcześniej dyrektor B. Malczewski często przeprowadzał połowy kontrolne ryb agregatem elektrycznym (foto). Szczegółów tragedii nie znamy, gdyż nie było tam bezpośrednich świadków. Utopili się w swoich ubraniach w „biały dzień”,  przypuszczalnie po wywrotce, ratując jeden drugiego. Wielka tragedia…… Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Marek Hasso-Agopsowicz — Kolory Atakamy

Pomimo pandemii w świecie kultury dzieją się interesujące i wspaniałe wydarzenia. Do takich należała wystawa fotografii artystycznej autorstwa Marka Hasso – Agopsowicza pt. „Kolory Atakamy”, którą otwarto w lutym 2021 r., w galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie.  Prezentowane zdjęcia powstały podczas jednej z licznych podróży państwa Agopsowiczów, tym razem do Ameryki Południowej – Chile, Boliwia, Argentyna, w listopadzie i grudniu 2019 roku. Podróż trwała aż siedem tygodni. W tak długim czasie odwiedzili oni jedno z najbardziej suchych i nieprzyjaznych dla ludzi miejsc. Pustynia Atakama leży na pograniczu Chile i Boliwii. Położona jest na wysokości 2000-4900m n.p.m. i ma długość 1000 km i 100 km szerokości. Otoczona jest górami a urozmaicona  wulkanami, gejzerami, solniskami i kolorowymi lagunami. Na pustyni znajduje się typowa dla takich miejsc roślinność, kolczaste krzewy, porosty, sukulenty a w sprzyjających  okolicach nawet obfitość ptactwa. Znajdują się tam też bogate złoża mineralne m.in. saletry, rud żelaza, kobaltu, miedzi i ołowiu a także srebra i złota. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Barbara Rogalska nie żyje

„Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach”

Albert Einstein

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. Barbary Rogalskiej

Redaktorowi Mirosławowi Rogalskiemu i Rodzinie przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia i otuchy.

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie

Zarząd  Fundacji im. M. Oczapowskiego

Redakcja „5 plus X”

Brak komentarzy

Tak się święcił 1 Maja!

dla tych, którzy za młodzi aby pamiętać

i dla tych, którzy zdążyli już zapomnieć”

Znalazłam w szufladzie 3 zdjęcia z dnia 1 maja 1970 roku. Szara, czarno-biała komuna – „późny Gomułka”, ale my – studenci V Roku Wydziału Zootechnicznego, ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie – młodzi, piękni i radośni. Na zdjęciu nr 1, emblemat naszego Wydziału i nasi koledzy Jurek Konarski, Janusz Lipski i Stasiu Kaźmierczyk i. Zdzisiu Kminikowski Na zdjęciu nr 2, na pierwszym planie, Andrzej Gralczyk – Przewodniczący Rady Uczelnianej ZSP i Basia Bobrowska – jego przyszła żona. Obok Andrzeja, stoi Tadziu Pakulski, a w tle Wiesiek Dubas i portret Lenina. Na zdjęciu nr 3, na  pierwszym planie ja – Teresa Majewska, a w tle uśmiechnięta Henia Pierzgalska-Szengyörgii i Jagoda Chmara. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy