Kwiecień, 2021

 

KARTA UCZESTNICTWA_KONKURS POEZJI MARYJNEJ_2021

REGULAMIN_KONKURS POEZJI MARYJNEJ_2021_2

KOŚCIÓŁ – historia_skrót

Brak komentarzy

Wspomnienie śp. Arcybiskupa Seniora Wojciecha Ziemby

10 czerwca 2017 roku w kościele seminaryjnym w Redykajnach podczas uroczystej mszy św. dziękowano Bogu za 50-lecie kapłaństwa i 35-lecie święceń biskupich arb. Wojciecha Ziemby.

22 kwietnia 2021 Olsztyn obiegła wiadomość, że poprzedniego dnia,wieczorem odszedł do Domu Ojca.

Arcybiskup Wojciech Ziemba związany był z naszą Wspólnotą Akademicką. W 2011 roku otrzymał tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Mirosław Rogalski w oparciu o tekst, który zamieścił w Kalendarzu Olsztyńskim 2018, przypomina najciekawsze fragmenty z życiorysu  warmińskiego kapłana i biskupa, pochodzącego z Południa Polski. Jest to pokłosie rozmowy nagranej przed mikrofonem Radia Olsztyn wspólnie z Mirosławem Sochackim o rodzinnych stronach i spotkaniu z Warmią, o ludziach, których śp. Arcybiskup napotkał na swej drodze i których zachował w życzliwej pamięci. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

PAMIĘCI PIERWSZEGO STAWIARZA KRAJU Prof. zw. dr hab. Ryszard WOJDA (1936-2021)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 kwietnia 2021 r., po krótkiej chorobie, w wieku 85 lat, zmarł prof. zw. dr hab. Ryszard W o j d a (1936-2021). Był on wychowankiem warszawskiej uczelni/ Przez ponad sześćdziesiąt lat był związany ze słynnym Zakładem Ichtiobiologii i Rybactwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW). Z prof. zw. Franciszkiem Staffem (pierwszym dr h.c. WSR Olsztyn, 1961) oraz prof. Kazimierzem Stegmanem, wykładali w latach 50 i 60 na Wydziale Rybackim WSR w Olsztynie. Był dziekanem i prodziekanem Wydziału Zootechnicznego SGGW Był wybitnym naukowcem i praktykiem-hodowcą karpi, czołowym i uznanym autorytetem w rybactwie stawowym. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

W 40 rocznicę starań o Koło MZC w Olsztynie

PÓŁNOCNY BASTION CIESZYNIAKÓW – ZDOBYTY

Starania o założenie Koła Cieszyniaków w stolicy Warmii I Mazur – Olsztynie mają już ponad 40 lat, gdyż rozpoznawczo rozpoczęły się już latem 1981 roku. Studiując, a potem pracując w olsztyńskiej uczelni znani mi byli już przyszli członkowie tego koła, wywodzący się głównie z wykładowców b. PWSGW, po 1950 r. zatrudnieni w WSR – ART Olsztyn. Znałem też kilkunastu cieszyńskich studentów aktualnie studiujących w Olsztyni.

We wcześniejszym powołaniu do życia Koła MZC w Olsztynie przeszkodził nieszczęsny 13 grudzień 1981 r. oraz późniejszy stan wojenny kraju, nie przewidujący rejestracji żadnych organizacji i stowarzyszeń. Opóźnił mi on także badania terenowe w gosp. stawowych kraju (Łowicz, PAN Gołysz, AR Kraków) oraz terminową habilitację na wydz. Ochrony wód i rybactwa śród. ART. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

WSPOMNIENIE O ŚP. JERZYM SZCZUKOWSKIM

Jerzy Szczukowski urodził się 3 maja 1941 roku na Pomorzu w Łasinie, jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Po powrocie ojca z wojny cała rodzina przeniosła się w 1946 roku do Kwidzyna.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Jerzy podjął naukę w do Technikum Młynarskim w Kwidzynie, a po maturze odbył dwuletnią służbę wojskową. Następnie zdał egzaminy wstępne na Wydział Rolniczy Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. W czasie studiów był starostą roku. Koleżanki  i koledzy z wdzięcznością wspominają wspólne spotkania i wyprawy szczególnie w Bieszczady. Wspominają Jerzego jako człowieka o dojrzałej osobowości, delikatnego i wrażliwego serca. Przynosił On powód do dumy, nigdy smutku czy zawstydzenia. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Wielce Szanowna Rodzino śp. Jerzego Szczukowskiego

 

Śmierć nie jest kresem naszego istnienia.

Żyjemy w naszych dzieciach

i następnych pokoleniach.

Albowiem to dalej my,

a nasze ciała to tylko zwiędłe liście

na drzewie życia.

Albert Einstein

 

 

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 10 marca 2021 r w wieku 80 lat zmarł nasz Kolega z rocznika studiów mgr. inż. Jerzy Szczukowski, człowiek prawy i chętnie niosący pomoc innym choć Jemu samem nierzadko wiał wiatr w oczy. Jego śmierć wstrząsnęła nami dogłębnie, trudno pogodzić się z tak wielką stratą.

Żegnamy Cię drogi Jurku. W naszej pamięci będziesz żył wiecznie.

Żonie Kirze, córkom Beacie i Annie, siostrze Ewie Machlik i bratu Stefanowi oraz całej Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.

Koleżanki i koledzy z e studiów na Wydziale Rolniczym WSR w Olsztynie – rocznik 1968.

 

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Pamięci Leszka Biegaja (1937-2021)

ROLNIK, STOMATOLOG

Także SIATKARZ  PIOSENKARZ  i KABARECIARZ

5 kwietnia 2021 w wieku 84 lat  zmarł po dłuższej chorobie  mgr inż. rolnictwa oraz lekarz-stomatolog Leszek B i e g a j, nietuzinkowy Kortowiak, posiadający niezwykły urok osobisty i całą gamę zainteresowań i hobby. Pogrzeb Zmarłego odbył się 7.IV w rodzinnym Kraśniku Lubelskim Osierocił uroczą żonę Ewę  oraz córkę Anię i syna Jakuba.

Leszek Biegaj posiadał dwa zawody, co w latach 50 i 60 ub. wieku było dość rzadkie (a po rolnictwie zakazane). Po początkowym niepowodzeniu na stomatologii w Gdańsku, Leszek jesienią 1957 przyjechał na studia rolnicze do Kortowa, które ukończył  w 1962. Pierwszy rok po dyplomie przepracował w zawodzie w olsztyńskich Zakładach Mięsnych, nie tracąc kontaktu z uczelnią i kulturą studencką, by już w 1964 kontynuować (konspiracyjnie) przerwane studia lekarskie, które ukończył we Wrzeszczu w 1969 roku. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Szanowni i Drodzy Członkowie Grupy A*R*T

W roku 2021 życzę całej naszej społeczności wszystkiego najlepszego w życiu osobistym a przede wszystkim radzenia sobie w trudnej  obecnej sytuacji. Życzę dużej dozy optymizmu, radości i satysfakcji z twórczości artystycznej.

Nie udało się zorganizować 10. wystawy, która co roku, była naszym sztandarowym wydarzeniem. Wiadomo pandemia. JM Rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski prof. UWM, który zgodził się objąć patronatem naszą wystawę – zasugerował, by ze względów na dopiero co zaostrzone przepisy bezpieczeństwa, ukazać nasz dorobek zdalnie przez internet. Wernisaże organizujemy właśnie od 10 lat w Dzień Edukacji Narodowej 14. października. Do tej pory w naszych dziewięciu wystawach uczestniczyły łącznie 74 osoby z naszej uczelni oraz naszych absolwentów-członków Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Za sukces uważamy wyróżnienia jakie otrzymaliśmy z dwóch niezależnych instytucji.

Szczególnie cieszy nagroda Talent Roku 2020 przyznana prze Kapitułę Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka pod przewodnictwem prezes Zarządu Pani Elżbiety Mierzyńskiej. Razem z nami zostały nominowane jeszcze trzy osoby i dwa zespoły. Serdeczne dziękujemy Kapitule i naszej Koleżance Bożennie Koper, która  nas zgłosiła do konkursu. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Co się dzieje między pierwszą a drugą dawką szczepionki na COVID-19?

Po zaszczepieniu pierwszą dawką nie możemy jeszcze czuć się bezpiecznie. Mało tego, pomiędzy pierwszą a drugą dawką trzeba w szczególny sposób się chronić, bo można zachorować i w efekcie szczepienie drugą dawką może być przełożone na później. Dlatego z wizytami lub spotkaniami towarzyskimi warto wstrzymać się do drugiej dawki i odczekać zalecane 7 lub 14 dni – w zależności od przyjętej szczepionki. Dopiero wtedy nabieramy pełnej odporności immunologicznej. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy