Marzec, 2021

Z doświadczeń okularnika od 1962 r.

JAK ZADBAĆ O SWÓJ WZROK?

Na co dzień, zapewne nie zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełnią poszczególne zmysły w naszym organizmie. Po prostu żyjemy – oddajemy się codziennym obowiązkom i przyjemnościom, niewiele myśląc o tym, co by było, gdybyśmy nagle zostali dotknięci jakąś chorobą, która ograniczyłaby naszą samodzielność lub w znacznym stopniu utrudniła nasze życie. Właśnie, co by było gdyby…

TEN NAJWAŻNIEJSZY …!

Dzięki zmysłom poznajemy otaczający świat, które jednocześnie ostrzegają nas przed niebezpieczeństwami. Dzięki nim mamy również przyjemność poznawania jaśniejszej strony naszego życia, w szerokim rozumienia tego słowa. Tak samo jak zwierzęta posiadamy pięć zmysłów: węch związany z nosem, smak związany z językiem oraz całą jamą ustną, słuch, za który jest odpowiedzialne ucho oraz dotyk i wzrok. Są to wyspecjalizowane komórki – receptory, zlokalizowane w naszych zmysłach, odbierające informacje z otaczającego nas świata, które mogą być przełożone na impulsy elektryczne. Następnie, informacje te są przekazywane do odpowiedniej części mózgu, gdzie następuje ich analiza i ocena. Za każdy z wyżej wymienionych zmysłów i ich prawidłowe działanie odpowiedzialne są konkretne ich narządy. Kiedy np. zmysł słuchu zaczyna nam szwankować, wtedy gorzej słyszymy lub możemy nawet utracić zdolność słyszenia. Gdy dochodzi do zaburzeń w obrębie zmysłu dotyku, możemy np. mieć problem z oceną bólu czy odczuwania zimna albo ciepła. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

W najbliższym czasie imieniny obchodzą:

18.07. Emila i Erwin

19.07. Alfred i Wincenty

20.07. Czesław i Fryderyk

21.07. Daniel i Dalida

22.07. Maria i Magdalena

23.07. Bogna i Żaklina

Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom życzymy zdrowia, sukcesów, satysfakcji i wszelkiej pomyślności.

Brak komentarzy

Z ogródka niby mało ważnych spraw

 

Recenzja tomiku wierszy
„Z ogródka niby mało ważnych spraw” autorstwa Tadeusza Rawy 

Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Węgierskie Akcenty w Kortowie

Wczesną jesienią 1956 roku Węgrów dotknęło wielkie nieszczęście, gdyż w ich kraju wystąpiła wielka powódź. Studenci WSR w Olsztynie zorganizowali zbiórkę pieniędzy  dla węgierskich powodzian.
Drugą inicjatywą kortowskich studentów było oddawanie krwi dla węgierskich powstańców.  111 studentów oddało honorowo krew.
Trzecią inicjatywą było zorganizowanie wieców poparcia dla walczących Węgrów.
12 marca 2007 roku parlament węgierski przyjął jednogłośnie deklarację uznającą 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 r. podjął przez aklamację Sejm RP.
W 60. rocznicę październikowych wydarzeń Polski Sejm i Senat przyjęli uchwały ustanawiające 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. Podobną uchwałę przyjęło Zgromadzenie Narodowe Węgier.
Zarządy Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Fundacji im. M. Oczapowskiego postanowiły uczcić 65-lecie październikowych wydarzeń i tegoroczny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wystawą „Węgierskie Akcenty w Kortowie” oraz posadzeniem dębu pamięci i zainstalowaniem przed nim tablicy z napisem : „W hołdzie studentom Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, którzy w październiku 1956 r solidaryzując się z walczącym narodem węgierskim zorganizowali zbiórkę pieniędzy i oddawanie krwi oraz wiece poparcia.”
Dąb został posadzony, tablica zamontowana i wystawa przygotowana. Niestety, ze względu na pandemię nie można jej było zaprezentować w Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie. Zamieszczamy ją na stronie internetowej Stowarzyszenia Absolwentów UWM. Natomiast tablica przed dębem pamięci zostanie odsłonięta 1 czerwca podczas Święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Brak komentarzy

Wielce Szanowni Absolwenci

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zostało założone w 1989 roku. Jego członkowie niezależnie od okresu studiowania oraz miejsca zamieszkania i pracy z mniejszą lub większą aktywnością włączają się w realizację głównego celu Stowarzyszenia, jakim jest podtrzymywanie więzi między koleżankami i kolegami a uczelnią.

W tym celu organizujemy zjazdy koleżeńskie absolwentów z określonych roczników, spotkania integracyjne, kluby regionalne czy branżowe Stowarzyszenia. Ważną rolę łącznika absolwentów z Uniwersytetem spełnia nasze czasopismo „5 plus X”, które w ramach składki członkowskiej otrzymuje każdy z członków Stowarzyszenia.

Szczegóły dotyczące Stowarzyszenia znajdziecie Państwo w załączonym statucie.

Zapraszamy do współpracy ze Stowarzyszeniem i redakcją „5 plus X” wszystkich absolwentów Uniwersytetu i poprzedzających go uczelni.

 

Prezes

Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w Olsztynie

dr inż. Bolesław Pilarek

Żadne ewentualne naruszenia praw autorskich w zamieszczanych niżej tekstach nie są zamierzone.

Brak komentarzy

W Dniu Kobiet Święta

 

Ja profesor  stary,

co studentów uczył długie  lata,

kiedyś akowski partyzant,

co z karabinem w ręku

z niemieckim nazizmem się mierzył,

i okrucieństwa wojny czas pamięta,

co walczył i w zwycięstwo wierzył,

dziś w dniu Kobiet Święta,

przed Kobietami chylę czoło,

i im wszystkim,

co o swoje prawa przez wieki walczyły,

i o swoje prawa dziś walczyć  potrafią,

w dniu Ósmego Marca, w dniu Kobiet Święta,

składam  swój pokłon, szacunku wyrazy.

* * *

W tym od lat tysięcy tak okrutnym świecie,

w świecie hipokryzji upiększanym poezją i sztuką,

gdzie światem rządzą samcze geny dominacji,

gdzie wilcze prawo jest prawem ludzi,

gdzie ciągłe wojny normalnością,

a śmiercionośne czołgi i działa błogosławią księża,

by jedni żyć mogli w luksusie, innych zabijać każą,

gdzie ciągle ludzie zabijają ludzi,

tam, gdzie chciwość stała się świętością,

i nikt zapędów tych nie studzi,

to wy Kobiety w pokojowym marszu,

macie wziąć władzę w swoje ręce,

zwyciężyć i życie wypełnić radością.

To Ty Kobieto,

co ludzki płód pod sercem nosisz,

i żywisz swoim ciałem, co go rodzisz,

co w swych genach masz tyle matczynej czułości,

wytrąć wreszcie miecz z rąk męskich,

weź władzę w ręce swoje i piękniej rządź światem!

To Ty kobieto,

co masz tyle serca, zmień ten świat przemocy,

świat nienawiści głodu i złości,

na świat radosny, pełen empatii i miłości,

do drugiego człowieka, do świata zwierząt,

do świata kwiatów.

* * *

Ja kombatant stary,

co okrucieństwa wojny czas pamięta,

co z niemieckim nazizmem się mierzył,

dziś w dniu Kobiet Święta,

życzę pokoju na świecie,

pokoju i Kobiet zwycięstwa!

Tadeusz K. Burza

Brak komentarzy

Moje Zatorze zapamiętane oczyma dziecka – domy z czerwonej cegły

Zatorze, to moje dzieciństwo i młodość, to ul. Żeromskiego, gdzie stoją budynki z czerwonej cegły – 14 dwupiętrowych i  2 jednopiętrowe. Do każdego mieszkania przypisany był ogródek, chlewik i przy nich pralnia dla każdego budynku.

Mój ojciec, ślusarz z zawodu, przyjechał do Olsztyna z Ciechanowa, w lutym 1945 roku. Zajął mieszkanie, na parterze przy ul. Żeromskiego 12. Zatrudnił się w parowozowni i po około 2 miesiącach, kiedy poznał sąsiadów, zabezpieczył mieszkanie, pojechał do Ciechanowa po żonę i córkę. Przyjechali w maju. Jechali tydzień. Moja siostra miała 3 lata, a mama była w ciąży ze mną. Urodziłam się w Olsztynie 14 września 1945 roku. Pięć lat temu, z rąk Prezydenta Olsztyna Pana Piotra Grzymowicza otrzymałam Certyfikat – „Olsztyniacy 1945”!

Pytałam się ojca dlaczego nie zajął jakiegoś lepszego mieszkania, ale wytłumaczył mi, że wszędzie kwaterowało wojsko radzieckie. Stały straże pod bronią, i kiedy szedł do parowozowni, to miał spuszczoną głowę. Bał się spojrzeć w bok, bo zaraz widział wycelowany w niego karabin, a nasze podwórko zastawione było pianinami i rowerami przygotowanymi do wywozu. Byłam jednak pełna podziwu i z perspektywy czasu bardzo wdzięczna, że odważył się wybrać w nieznane i, że ja mogłam urodzić się tu w Olsztynie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy