Marzec, 2020

Zakończył się trzeci etap wyborów rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – zgłaszanie kandydatów. Członkowie Senatu UWM mogli to zrobić do 13 marca.

Był jeden warunek – kandydat musiał uzyskać poparcie minimum 15 członków Senatu UWM.

O stanowisko rektora UWM będą się ubiegać: prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów oraz prof. Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Przypomnijmy, że 6 marca Rada Uczelni wskazała tych 2 kandydatów na stanowisko rektora UWM na kadencję 2020-2024. Do 13 marca do godz. 12 kolejne osoby mogli zaproponować członkowie Senatu UWM. Kandydat taki musiał uzyskać poparcie 15 senatorów. Nikt nie zgłosił nowej kandydatury.

– Komisja wyborcza otrzymała tylko jeden wniosek zawierający 46 podpisów popierających kandydata, którego wskazała Rada Uczelni – prof. Jerzego Przyborowskiego. Obie zgłoszone kandydatury muszą jeszcze zostać zaopiniowane przez Senat UWM i dopiero wówczas informacje o kandydatach zostaną oficjalnie przekazane wspólnocie uniwersyteckiej wyjaśniła prof. Iwona Konopka, przewodnicząca Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Termin wyboru rektora zaplanowano na 7 kwietnia.

Serdecznie gratulujemy kandydatom

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

 

Brak komentarzy

Cztery wernisaże w Artystycznej Galerii Stowarzyszenia Absolwentów UWM

„Trzy pokolenia”

We wrześniu(13) 2019r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów UWM zaprosił do Biblioteki Uniwersyteckiej na wystawę pt. „Trzy Pokolenia”, na której pokazano obrazy, których autorami były babcia, jej córka i wnuczek. Były to mgr inż. Maria Bentkowska, dr Joanna Bentkowska- Hlebowicz i dziesięcioletni Paweł Hlebowicz. Wystawa zbiegła się z uroczystościami trzydziestolecia działalności Stowarzyszenia Absolwentów UWM ( obie panie są członkami tegoż) oraz 50-lecia ukończenia studiów przez Marię Bentkowską na Wydziale Technologii Żywności i Mleczarstwa  WSR  w Olsztynie. Po studiach pozostała na  stażu naukowym w Katedrze Chemii u prof. Wiktora Wawrzyczka, ukończyła Podyplomowe Studium Asystenckie przy WSR, a pracując w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Studium Chemicznej Analizy Technicznej w Katowicach. Już na emeryturze ukończyła  Podyplomowe Studia Edukacji Plastycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Kaziuki Wilniuki po kortowsku

Tym razem Zarządy Klubów Kresowiacy i Zootechnicy Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wspólnie zorganizowały „Kaziuki Wilniuki po kortowsku”. Po raz pierwszy święto swojego patrona „Jarmark Kaziukowy” zorganizował w marcu w Wilnie Król Kazimierz. Organizatorzy kortowskiego święta starali się zachować jego tradycyjny i folklorystyczny charakter. Można było na nim kupić różnego rodzaju rękodzieło i ekologiczne produkty spożywcze np. kindziuki (suche wędliny) słynny chleb wileński i oczywiście tradycyjne serca kaziukowe z piernika ozdabiane kolorowymi napisami z lukru oczywiście z napisem „Kocham cień” (W gwarze Wileńskiej nazywanej czasami śledzikowaniem znaczyło to „kocham cię”). Kawalerowie wręczali je swoim wybrankom serca. Ponieważ jest to okres około-wielkanocny, więc pojawiają się piękne wielkanocne palmy i pisanki. Te ostatnie to często dzieła sztuki, palmy natomiast powstają z zasuszonej roślinności o naturalnych kolorach. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Przesiedleńcy z Wileńszczyzny oraz ich udział w tworzeniu kultury na gruncie olsztyńskim po 1945 roku

Grupa wileńska pojawiła się tutaj w wyniku dwustronnej umowy między rządem polskim i rządem Litwy sowieckiej, podpisanej we wrześniu 1944 r. Zrazu była najliczniejsza, ale już w 1950 r. ustąpiła pierwszeństwa imigrantom z Mazowsza i Warszawy. Wedle spisu ludności z 1950 r., stanowiła 22,6% ogółu ludności, wobec 24,8% ludności mazowieckiej i 18,5% ludności pochodzenia miejscowego. Pomimo to, rola grupy zabużańskiej w tworzeniu kultury na Warmii i Mazurach, a także w samym Olsztynie, była dominująca. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Drodzy Absolwenci!


W związku z zagrożeniem wirusem i koniecznością dbania o bezpieczeństwo odwiedzających naszą siedzibę, podjęliśmy decyzję o zmianie rodzaju pracy na zdalną od poniedziałku 16 marca do 22 marca br.

Od 23 marca br. Fundacja i Stowarzyszenie będzie działać normalnie, ale uprzejmie prosimy o ograniczenie wizyt w biurze i zachęcamy Was do kontaktu z nami telefonicznie albo mailowo (boleslaw.pilarek@uwm.edu.pl; agnieszka.szulich@uwm.edu.pl). Nasza prośba podyktowana jest troską o zdrowie nas wszystkich, w kontekście rozprzestrzeniania się w Polsce koronawirusa i co z tego wynika, koniecznością ograniczenia przebywania w miejscach publicznych i większych skupiskach ludzkich.

 

Prezes zarządu

Fundacji im. M. Oczapowskiego i

Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Brak komentarzy

Dobra znajomość metod badań

Polmlek Raciąż sp. z o.o. wchodzi w skład Grupy Polmlek, składającej się z 7 zakładów: Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska w Makowie Mazowieckim, Mleczarnia Gościno Sp. z o.o. w Gościnie, Polmlek Grudziądz Sp. z o.o w Grudziądzu. Mleko Sp. z o.o. w Lipsku oraz Fortuna Sp. z o.o. w Tymienicach. Niedawno Grupa Polmlek nabyła udziały spółki Lacpol, dzięki czemu jest trzecią firmą mleczarską w kraju. Zakłady te pozyskują mleko od 9 tysięcy gospodarstw. Zakład w Raciążu przetwarza mleko oraz serwatkę kwaśną. Wytwarza mleko w proszku: pełne i odtłuszczone, instant i rozpyłowe oraz proszek mleczno-tłuszczowy, gdzie tłuszcz mleczny jest zastąpiony tłuszczem roślinnym jak również serwatkę w proszku. Polmlek Raciąż jest też istotnym producentem mleka UHT oraz twarogów, serka wiejskiego i serka typu włoskiego. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury

W Olsztynie podczas zebrania członków Towarzystwa Sympatyków Wilna i Ziemi Wileńskiej odbyła się prezentacja książki „Z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury” autorstwa byłego wieloletniego prezesa dr. inż. Zygfryda Gładkowskiego. Książka została bardzo życzliwie przyjęta przez zebranych. Jej wartość podkreślali Ci, którzy wcześniej ją przeczytali. Należeli do nich: dr inż. Eryka Białłowicz, dr Feliks Walichnowski i mgr Irena Dunajska.

Z ich wypowiedzi wynikało, że bardzo dobrze się stało, że dr inż. Zygfryd Gładkowski zdecydował sie na napisanie i wydanie własnym sumptem autobiograficznej książki. Na Wileńszczyźnie, gdzie sie urodził, dane mu było ukończyć tylko 3 klasy szkoły podstawowej. Każdą w innym języku: polskim, rosyjskim i litewskim. Po przesiedleniu do Polski, jako 15 – letni chłopiec podjął pracę w PNZ i w systemie wieczorowym ukończył szkołę podstawową, a w systemie zaocznym Technikum Rolnicze w Karolewie i Wydział Rolniczy Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Nagrody ministra dla naukowców UWM

Wśród laureatów nagród ministra nauki i szkolnictwa wyższego za rok 2018 znalazło się także 3 przedstawicieli UWM: prof. Ryszard Górecki, prof. Marcin Mycko oraz prof. Arkadiusz Żukowski.

Wicepremier Jarosław Gowin – minister nauki i szkolnictwa wyższego ujawnił niedawno nazwiska laureatów nagrody, którą jako minister firmuje. Przyznaje ją za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz za całokształt dorobku. Nagroda ministra należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej nauce.

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM otrzymał nagrodę za całokształt dorobku. Jest absolwentem, a od 1975 r. pracownikiem Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie UWM); kierownik Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin UWM; prorektor Akademii Rolniczo-Technicznej, rektor 5 kadencji UWM; były dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM; wiceprezes PAN (2011–2012 r.); członek Senatu RP (2005-2015 r.). Stopień naukowy doktora nauk rolniczych otrzymał w 1979 r. w ART, doktor hab. – 1986 r. w ART, tytuł profesora nauk rolniczych – 1993 r. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Brak komentarzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zwlekajcie z zakupem

 

Szybko się zbliża kolejne święto kobiet.

Za witrynami kwiaciarni rewia kwiatów.

W jakim kolorze wybrać kwiat czy bukiet?

Te symbole nie wymagają wielu słów.

 

Białe to szlachetne i szczere uczucia.

Błękitne, niebieskie to wierność na zawsze.

Czerwone miłość, namiętności, pożądanie.

Różowe symbol przyjaźni i życzliwości.

 

Zielone nadzieja, szczerość i kompromis.

Żółte to symbol złości, zazdrości i zdrady.

Fioletowe żal i definitywny koniec.

 

Dam bukiet żółtych i czerwonych,

Gdyż przynoszą radość i szczęście.

Paweł Podłęski

Brak komentarzy