Listopad, 2019

Nasza absolwentka z nagrodą dla młodych naukowców

Dr Karolina Nowak, absolwentka ochrony środowiska na Wydziale Kształtowaniu Środowiska i Rolnictwa UWM (2004 r.), obecnie postdoc na Wydziale Geobiotechnologii na Politechnice w Berlinie otrzymała nagrodę LRI Innovative Science w wysokości 100 000 euro.

Jest to jedną z największych w Europie dotacji na badania dla początkujących naukowców. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 20 listopada w Brukseli podczas 21. dorocznych warsztatów Cefic Long-Range Research Initiative (LRI).

Zwycięskie badania dr Nowak mają na celu opracowanie szybkiej i opłacalnej metody badań przesiewowych do testowania trwałości chemikaliów w złożonych środowiskach. Substancja chemiczna jest trwała, gdy mineralizacja jest mała, a ilość pozostałości nieekstrahowalnych (NER) jest duża. NER mogą być toksycznymi chemikaliami lub nieszkodliwą biomasą bakterii i obie ich postaci wiążą się z glebą lub osadami wodnymi. Do dziś trudno je rozróżnić, stosując obecne metody analityczne, utrudniając regulacyjne zatwierdzanie chemikaliów. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy

Klub Rybaków rośnie w siłę

W olsztyńskiej kawiarni „Staromiejska” 17 sierpnia 2019 roku absolwenci byłego Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie oraz jego kontynuatorów na kortowskiej uczelni postanowili utworzyć ogólnopolski „Klub Rybaków”, działający w strukturach Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Grupę inicjatywną założyło 11 osób: Jerzy Pantak (członek zwyczajny SAUWM) oraz kandydaci na członków Stowarzyszenia: Barbara Chmura (Pisz), Franciszek Szajnowski (Łódź), Teresa Urban (Elbląg) i olsztynianie: Jadwiga Bogacz, Janusz Guziur, Eugenia Murawska, Józef Libudzki, Jadwiga Rzeźnicka, Beata Świerzowska, Zofia Zinówko. Czytaj reszte tego wpisu »

Brak komentarzy